Zadbane okna służą dłużej

okna wałbrzych

Współcześnie okna spełniają wiele zadań, nie są tylko elementem mającym na celu uszczelnienie pomieszczenia. Powinny też pasować do projektu budynku, jego elewacji i ogólnego wyglądu. Te wytyczne spełniają okna z PCV, występują w wielu formach i kolorach. Możemy dopasować je do swoich potrzeb.

Okna przede wszystkim powinny być szczelne, by nasze mieszkanie nie traciło ciepła w zimowe dni, w lecie muszą zaś cyrkulować powietrze. Ochrona przed dostaniem się wilgoci do wnętrza budynku też jest kwestią o ogromnym znaczeniu.

Zalet okien plastikowych

Okna z PCV posiadają wiele zalet, ogólnie można stwierdzić, że są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Byłoby to jednak spore niedopowiedzenie, dlatego też warto podać pełną listę zalet okien plastikowych.

  • Charakteryzują się odpornością na czynniki atmosferyczne. Nie pozwalają by wewnątrz budynku rozwinęły się grzyby, pleśń i owady. Nie wchłaniają i nie dopuszczają do powstawania wilgoci.
  • Służą bez zarzutu od 30 do 50 lat.
  • Okna PCV są bardzo szczelne i wykazują doskonałą termoizolacyjność. Izolacja akustyczna, czyli zdolność do tłumienia dźwięków pochodzących z jest ich mocną stroną.
  • Okna nie trzeba pokrywać farbą ochronną, a konserwacja to jedynie czyszczenie i wszelkie inne czynności pielęgnacyjne dotyczące okuć oraz uszczelek.
  • Twarde PCV jest materiałem niepalnym, w razie pożaru gdy nie ma dodatkowych źródeł zapalnych samo się wygasza. Nie ma więc możliwości by okna się zapaliły.
  • Okna z PCV znacznie zmniejszają zużycie  energii grzewczej. Przyczynia się to do zaoszczędzenia na rachunkach.

Łatwa konserwacja

Zaletą, o której nie można zapominać mówiąc o oknach plastikowych jest łatwość ich regulacji. Po pierwszym roku użytkowania skrzydło bardzo często obniża się w stosunku do  ramy. Przez to okno może się o nią ocierać. Dzięki prostej konstrukcji okno można łatwo i samodzielnie wyregulować.

okna wałbrzych

Odnosi się to również do docisku skrzydła do ramy. Można go swobodnie regulować. Najlepiej wykonać to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego by pomieszczenia nie traciły ciepła. W razie wykrycia nieszczelności przekręcamy rolki mimośrodowe bliżej uszczelki, co zwiększy szczelność. W sezonie letnim podejmujemy odwrotne działania, aby zwiększyć przepływ powietrza.

W wyniku dłuższego użytkowania pojawi się konieczność wymiany uszczelnienia. Jest to bardzo łatwy proces, należy jednak pamiętać by dokładnie oczyścić miejsca gdzie znajdowały się zużyte uszczelki. Montaż nowych polega na ściągnięciu z nich folii ochronnej i umieszczeniu w rowkach montażowych.

Inwestycja na lata

Jak obrazują powyższe przykłady okna PCV mają wiele zalet. Wykazują się trwałością i doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Chronią przed wilgocią i powstawaniem grzyba wewnątrz pomieszczeń. Co ważne nie wymagają częstej konserwacji, co jakiś czas wystarczy wyregulować skrzydła i będą dalej działać bez najmniejszych problemów.