Do wyciszenia pracy maszyn przydają się absorpcyjne tłumiki hałasu. Na czym polega ich rola i jak one działają?
Inżynierowie i konstruktorzy wciąż dokładają wszelkich starań, aby tworzyć urządzenia, które będą pracowały możliwie jak najciszej, bez wytwarzania hałasu o wysokim natężeniu, który mógłby mieć negatywny wpływ na osoby przebywające w pobliżu.
Dotyczy to urządzeń małego i dużego AGD, sprzętów elektronicznych oraz samochodów i innych pojazdów, a także wielu innych urządzeń. Hałas jest także niewskazany w przypadku funkcjonowania poszczególnych elementów konstrukcji budowlanych i maszyn, na przykład kanałów wentylacyjnych, miejscach zasysania lub oddawania powietrza, a także w kanałach spalinowych.
Jak działają absorpcyjne tłumiki hałasu?
Nawet obecnie, gdy technologia poszła znacznie do przodu i jej postęp ani trochę nie zwalnia, wiele urządzeń musi mieć naprawdę spore gabaryty, aby poprawnie funkcjonować oraz niestety podczas swojej pracy wytwarza hałas o dość dużym natężeniu.
W przypadku, gdyby w takiej konstrukcji nie zostały zastosowane odpowiednie urządzenia tłumiące i zmniejszające intensywność dźwięków, to praca danego systemu lub kanału mogłaby znacznie utrudniać funkcjonowanie osób, które znajdują się w pobliżu.
Dotyczy to najczęściej urządzeń, które są niezbędne do zapewniania wysokiego komfortu przebywania w pomieszczeniu, takich jak na przykład kanały wentylacyjne, które obowiązkowo muszą znaleźć się w każdym budynku, a także umożliwiają wygodną pracę i korzystanie z rozmaitych maszyn czy środków transportu, czyli na przykład kanały spalinowe, rurociągi, kanały przepływu powietrza w maszynach i wiele innych.
Do ich cichej pracy, która nie będzie zagrażała życiu i zdrowiu osób pracujących w ich pobliżu, stosuje się specjalne absorpcyjne tłumiki hałasu, których zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości dźwięków i ich znaczne rozproszenie, dzięki czemu będą o wiele mniej słyszalne.
Absorpcyjne tłumiki hałasu mogą mieć różne rodzaje. Odpowiedni model należy dopasować do konkretnego miejsca, w którym ma zostać on zastosowany. Tego typu produkty składają się najczęściej z dwóch elementów: z obudowy, zazwyczaj wykonanej z blachy ocynkowanej wysokiej jakości oraz z kulis, które również powinny być wykonane z blachy ocynkowanej oraz dodatkowo wyposażone w czynnik pochłaniający dźwięki. Całość dodatkowo powinna być pokryta materiałem odpornym na ścieranie, który zagwarantuje trwałość urządzenia.
W absorpcyjnych tłumikach hałasu wyróżniamy dwa podstawowe typu kulis: takie, których cała powierzchnia pokryta jest tkaniną, która pochłania dźwięk i są to tłumiki SLC oraz tłumiki SRC, w których kulisy są w połowie pokryte materiałem, a w połowie blachą ocynkowaną. Tłumiki hałasu absorpcyjne są tłumikami pasywnymi, które nie wykonują żadnych ruchów ani innych prac, aby pochłaniać dźwięk. Dzieje się to za sprawą odpowiedniej konstrukcji oraz dźwiękochłonnych materiałów wykorzystanych do ich produkcji.
Zastosowanie i funkcjonalność wysokiej jakości produktów
Konkretne rodzaje absorpcyjnych tłumików hałasu mają różne zastosowanie. Tego typu urządzenia wykorzystuje się zarówno w przemyśle, jak i w branży usługowej oraz w budownictwie. Tłumiki wykorzystywane są w instalacjach oraz systemach, a także w kanałach i rurociągach. Jak podają specjaliści z firmy Longar, mogą mieć one bardzo różne wymiary, które koniecznie trzeba dopasować do konkretnych wymiarów danego kanału lub innego urządzenia, w którym ma spełniać swoją podstawową funkcję, czyli pochłaniać hałas.
Absorpcyjne tłumiki hałasu sprawdzają się w fabrykach oraz na halach produkcyjnych, gdzie bardzo często systemy wentylacyjne oraz rurociągi mają naprawdę gigantyczne wymiary i bez tego typu urządzeń tworzyłyby hałas o bardzo wysokim natężeniu. Ponadto wykorzystywane są w biurowcach, lokalach użytkowych oraz usługowych, a także w innych budynkach o różnych wymiarach. Znajdują swoje zastosowanie również w inżynierii i wykorzystywane są podczas konstruowania pojazdów i maszyn przeznaczonych do różnych celów.