Wynajem szalunków – czy to się opłaca?

wynajem szalunków warszawa

Często przy pracach budowlanych niezbędne jest wykorzystanie szalunków. Mowa o tworzeniu słupów, stropów, schodów czy ścian. Dostępne są różne rodzaje szalunków: ścienne, stropowe oraz szalunki wykorzystywane do wykopów, zatem ważne jest odpowiednie dobranie ich do swoich potrzeb. Szalunki można kupić, wynająć lub wykonać samodzielnie. Każde z tych wyjść ma swoje zalety i wady. Kiedy jednak najbardziej opłaca się wynajem?

Szalunki – opłacalność wynajmu

Szalunki wykorzystuje się przy tworzeniu konstrukcji betonowych, celem nadania im odpowiedniego kształtu. Są one niezbędne, gdyż beton przed związaniem się zwyczajnie nie utrzyma całości konstrukcji. Należy po zalaniu pozostawić je na określony czas, a potem wymontować. Szalunki stropowe wymontowuje się po ok. miesiącu, a szalunki ścienne już nawet po trzech dniach.

Wynajem szalunków najbardziej opłaca się wtedy, gdy są one potrzebne okazjonalnie. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko klienci indywidualni, zwracając się o pomoc do firm. W ten sposób radzą sobie też firmy budowlane, wypożyczając sprzęt dodatkowy. Firmy budowlane zaopatrują się w szalunki podstawowe, które są używane najczęściej, a dodatkowe elementy wynajmują w zależności od potrzeby. Dodatkowo szalunki wynajęte, dostarczone przez profesjonalną firmę, to gwarancja bezpiecznej pracy oraz oszczędność czasu. Można próbować samodzielnego wykonania szalunków, lecz koszt materiałów potrzebnych do ich wykonania oraz nakład pracy, jaki musi być włożony w ich tworzenie, mogą prowadzić ostatecznie do większej opłacalności wynajęcia gotowych, profesjonalnie wykonanych i bezpiecznych szalunków.

Jeśli szukasz dobrej wypożyczalni szalunków w Warszawie, polecamy KBS Construction – wynajem szalunków stropowych i szalunków ściennych.

Dobrym rozwiązaniem jest tzw. sklejka szalunkowa. Jest ona szybka w montażu, odpowiednio sztywna i łatwa w czyszczeniu. Materiały przeznaczone na zabudowanie szalunków są też właściwie przygotowane. Zabezpieczona jest nie tylko sama powierzchnia sklejki, ale także ramy, na przykład poprzez profile zamknięte ze stali wysokogatunkowej. Z kolei cynkowanie ogniowe to dodatkowa metoda zabezpieczenia przed rdzewieniem.

Szalunki wynajmowane są nie tylko wtedy, gdy potrzebne są jedynie od czasu do czasu. Może zdarzyć się też, że szalunków używamy często, lecz potrzebne są różne ich rodzaje i formy. Wynajmowanie niweluje też problem przechowywania i konserwacji. Dobrym pomysłem jest również zakupienie szalunków standardowych, które sprawdzą się niemal zawsze, a dodatkowe elementy wynajmować można okazjonalnie, w zależności od potrzeb.

Firmy wynajmujące szalunki

Firmy, które zajmują się wynajmowaniem różnego rodzaju szalunków, zapewniają wysokiej jakości sprzęt budowlany wraz z transportem we wskazane miejsce. Najczęściej dostępne są szalunki stropowe oraz ścienne, przeznaczone zarówno do mniejszych prac remontowych dla klientów indywidualnych, jak i do wykonywania znacznie większych prac inwestycyjnych przez firmy. Posiadana dokumentacja techniczna oraz staranna, regularna konserwacja posiadanego sprzętu to pełna gwarancja bezpieczeństwa pracy w rozsądnej cenie. Dla osób zainteresowanych dostępne są również akcesoria do montażu, podpory, dźwigary, głowice krzyżowe, trójnogi oraz wiele innych. Posiadane certyfikaty oraz spełnianie wszelkich norm, na podstawie których posiadany przez firmę sprzęt dopuszczany jest do sprzedaży, gwarantuje pełne bezpieczeństwo w czasie wykonywanych prac.