Rodzaje wad w prawie budowlanym i wsparcie kancelarii prawnej

prawo budowlane kancelaria

Realizacja inwestycji budowlanych to proces bardzo złożony, w którym bierze udział wielu wykonawców w tym przede wszystkim wyspecjalizowani robotnicy budowlani.

Firmy oferujące usługi budowlane w przypadku dużych i małych inwestycji najczęściej odpowiadają za rozmaite usterki i problemy bezpośrednio przed inwestorem. Wad jednak istnieje kilka różnych rodzajów, a ich przyczyny mogą być bardzo różne, co wpływa na stopień odpowiedzialności oraz na konsekwencje, jakie ponosi firma budowlana. Jakie istnieją rodzaje wad w prawie budowlanym i jakie są między nimi różnice? W czym może pomóc Ci kancelaria prawna w przypadku wykrycia jakiejś wady lub wystąpienia problemu innego typu z inwestycją budowlaną? Dowiedz się na ten temat więcej z poniższego artykułu.

Jakie istnieją rodzaje wad i czym się one od siebie różnią?

Problemy na budowie zdarzają się niestety stosunkowo często, szczególnie w przypadkach, gdy nie ma odpowiedniego nadzoru nad pracami lub robotnicy korzystają z materiałów wątpliwej jakości, ponieważ wykonawca chce zaoszczędzić na kosztach budowy. Z tego powodu często występują rozmaite usterki, które profesjonalnie nazywane są wadami budowlanymi. Prawo budowlane wyróżnia kilka rodzajów wad budowlanych, które znacznie się od siebie różnią. Są to:

  • wady prawne,
  • wady fizyczne,
  • wady trwałe,
  • wady podstępnie zatajone.

Wady fizyczne to wszystkie te niedopatrzenia, które wpływają na bezpieczne użytkowanie konstrukcji, np. dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, izolacji sieci elektrycznej lub stabilności konstrukcji. Z kolei wady prawne to takie, w których wykonawca użył materiałów, które należą do osób trzecich, np. elementów konstrukcyjnych pochodzących z kradzieży. Wady trwałe to takie, których praktycznie nie da się usunąć, a z kolei wady podstępnie zatajone były znane wykonawcy przed oddaniem konstrukcji, jednak zostały one ukryte celowo. W zależności od typu wad oraz ich wielkości, zamawiający ma określony czas na zgłoszenie ich wystąpienia do wykonawcy, który z kolei ma obowiązek naprawić usterkę w określonym czasie od przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli nie dotrzyma terminów, to wykonawca może odmówić usunięcia wady na własną rękę. Zdarza się czasem jednak, że mimo dotrzymania terminu przez zamawiającego, wykonawca nie chce wykonać naprawy wady technicznej w określonym czasie. W takich sytuacjach dochodzi do sporu, który warto spróbować rozwiązać z pomocą profesjonalnego prawnika, który doskonale zna się na prawie budowlanym. Pomoże Ci on uporać się ze wszystkimi formalnościami i wesprze Cię na każdym etapie sprawy swoją wiedzą i doświadczeniem.

samowola budowlana kary
W przypadku wad i usterek budowlanych, można liczyć na pomoc prawników z Kancelarii Prawniczej KHG Group.

Poszukaj pomocy u prawdziwych specjalistów od prawa budowlanego

Inwestycje budowlane często niosą za sobą ogromne nakłady pracy oraz finansowe. Z tego powodu wszelkie problemu, nieprzewidziane usterki oraz wykryte wady mogą powodować duże straty zarówno ekonomiczne, jak i czasowe, na które inwestor rzadko kiedy może sobie pozwolić. Dlatego też, jeśli potrzebujesz wsparcia w poprowadzeniu sporu dotyczącego wad budowlanych, to koniecznie zgłoś się do profesjonalnej kancelarii prawnej, w której znajdziesz specjalistów od prawa budowlanego.

Ich wsparcie w takiej sytuacji na pewno okaże się nieocenione. Zajmą się oni dla Ciebie analizą sytuacji i dokładnym rozpatrzeniem wszelkich możliwości, a następnie pomogą Ci przygotować odpowiedni plan działania dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki ich znajomości prawa budowlanego oraz umiejętności wychwycenia wszelkich nieprawidłowości w umowach, a także umiejętności wykorzystania ustaw i obowiązków prawnych na korzyść inwestora, na pewno uda Ci się uniknąć konsekwencji wynikających z zaniedbań z winy ekipy budowlanej, a nie Twojej. 

Poszukując idealnej kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie budowlanym, koniecznie sprawdź oferty cenowe oraz zakres usług, a także informacje dostępne na stronach internetowych, które jasno wskazują na zakres specjalizacji danej kancelarii. Ponadto koniecznie sprawdź dokładnie opinie na temat całej kancelarii adwokackiej oraz poszczególnych prawników, którzy w niej pracują. Dzięki temu na pewno uda Ci się podjąć racjonalną i słuszną decyzję i wybrać specjalistę, który udzieli Ci wsparcia na najwyższym poziomie i na pewno spełni Twoje wszelkie oczekiwania, a także pomoże Ci ograniczyć ryzyko związane z każdą inwestycją budowlaną oraz otrzymać należne odszkodowanie od osób winnych powstania wad konstrukcyjnych oraz innego rodzaju.