Wykorzystaj potencjał swojej działki – zainstaluj turbinę wiatrową

elektrownia wiatrowa

Coraz częstsze zakładanie w prywatnych domach instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, pozwala na znaczne uniezależnienie się od sieci energetycznej i przysparza rosnącej popularności domowym elektrowniom wiatrowym. Są one bardzo dobrą alternatywą dla wyczerpujących się paliw kopalnianych, lecz czasem mogą okazać się równie dobrzenie nietrafioną inwestycją. Jak dużo mają one do zaoferowania, a kiedy nie warto z nich korzystać?

Zalety posiadania elektrowni wiatrowej

Przydomowe elektrownie wiatrowe wykazują niską awaryjność. Konstrukcja jest prosta, stosunkowo nieskomplikowana w montażu i demontażu i krótko mówiąc- tam nie ma się co zepsuć. Dodatkowo brakuje elementów ciernych, które siła tarcia przyspieszałaby zużycie elementów wykorzystywanych do produkcji turbiny wiatrowej dla domu.Co niektóre modele wykazują wysoką odporność na silny wiatr. W Internecie możliwe jest znalezienie modeli turbin wiatrowych, które są w stanie pracować nawet przy wietrze, którego prędkość dochodzi nawet do 60m/s, co oznacza 216 km/h, czyli bardzo silną wichurę. Wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie wytrzymałych materiałów sprawia, że wybierając solidną turbinę od zaufanego dostawcy, wybieramy sprzęt, który będzie w stanie służyć niemal w każdych warunkach.

Wymagana prędkość startowa nie jest zbyt wysoka. Wystarczy już wiatr wiejący z częstotliwością 1-2 m/s, co oznacza od 3,6 do 7,2 km/h. Wbrew pozorom, turbina wiatrowa może pracować w sposób wyjątkowo cichy, a jej wygląd nie psuje krajobrazu pod względem estetycznym tak bardzo, jakby się mogło wydawać. Ciekawą informacją jest fakt, że wiatraki pracują bezawaryjnie w zakresie temperatur od -40 do +70 stopni Celsjusza.

Systemy budowania domowych elektrowni wiatrowych

Domowe elektrownie wiatrowe można wybudować w systemie on-grid, off-grid lub połączyć ze sobą obydwa te systemy. System on-grid umożliwia podłączenie do sieci energetycznej i odsprzedawanie nadmiaru energii, co wymaga instalacji licznika dwukierunkowego. Z kolei system off-grid jest wykorzystywany szczególnie w przypadkach, gdy dom nie ma żadnego podłączenia do sieci. Potrzebne są wówczas akumulatory, które zmagazynują wyprodukowaną energię, pozwalając na wykorzystanie jej, gdy to konieczne. Połączenie obu systemów polega na magazynowaniu energii najpierw w akumulatorze, a gdy te są już pełne, nadwyżki odsprzedawane są do sieci. Rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku miejsc o dużej częstotliwości występowania awarii prądu.elektrownia wiatrowa

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

  • Najczęściej podawana jest moc szczytowa, czyli maksymalne możliwości wiatraka. Nie jest zbyt istotna, gdyż warunki sprzyjające pojawią się raczej rzadko lub wcale.
  • Moc znamionowa określa to, jaką ilość energii wyprodukuje turbina wiatrowa przy określonej prędkości wiatru.
  • Do wyboru są pionowe turbiny wiatrowe dla domu oraz poziome. Turbiny pionowe lepiej sprawdzają się w warunkach ekstremalnych, z kolei turbiny poziome cechują się wyższą sprawnością.
  • Znamionowa prędkość wiatru określa, przy jakiej prędkości wiatru uzyskana zostanie moc znamionowa.
  • Napięcie znamionowe– określa wartość napięcia elektrycznego, jakie osiąga generator turbiny, co ma wpływ na dobór falownika.
  • Bezpieczna prędkość wiatru to parametr określający, przy jakiej prędkości wiatrak może już ulec zniszczeniu.
  • Rzadko podawana jest krzywa mocy, która określa, jaką moc wygeneruje turbina w zależności od prędkości wiatru.

Kiedy domowa elektrownia wiatrowa może się nie opłacać?

Gdy dom jest otoczony o wiele wyższymi budynkami, co stanowi osłonę od wiatru. Jeśli nasz dom generuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, turbiny wiatrowe pokryją ją jedynie częściowo, a koszty poniesione na budowę mogą okazać się nieadekwatne do rachunków za prąd. Dodatkowo warto zapoznać się z mapami obrazującymi obszary o optymalnej ilości wiatru w ciągu roku. Są to jednak dane ogólnikowe i jeszcze lepiej jest znać uwarunkowania do budowy dokładnie dla terenu, na którym planujemy instalację.