Rozpoczynając projekt jakiejkolwiek budowy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiały, jakie będą potrzebne do zrealizowania zamysłu. Bez względu na skalę projektu, czyli rozmiar, a także charakter planowanej konstrukcji, nie obędzie się bez stali zbrojeniowej. Czym ona dokładnie jest oraz do czego konkretnie służy? Czym się wyróżnia stal zbrojeniowa spośród innych materiałów budulcowych?
Czym jest stal zbrojeniowa?
Stal zbrojeniowa to nic innego jak materiał budulcowy. Dzieli się ją ze względu na klasy oraz gatunki. Każdy rodzaj stali posiada swoje oznaczenia. Klasa stali oznacza jej trwałość oraz plastyczność, a określa się ją literą A oraz rzymską cyfrą. Im większa cyfra, tym zastosowanie stali staje się bardziej precyzyjne. Dzięki temu wiemy, jak bardzo dana stal jest wytrzymała oraz jak bardzo może zostać odgięta od naturalnego kształtu, aby wróciła do tego samego ułożenia. Na rynku funkcjonuje 7 klas stali.
Gatunek stali zbrojeniowej określa natomiast jej właściwości. Opisuje się go cyframi arabskimi oraz literami. Dany ciąg liter i cyfr mówi nam, z jakim stopem stali mamy do czynienia, czy jest to stal uspokojona czy też nieuspokojona, a także czy konkretna stal może być spawana. Oficjalnie istnieje aż 16 gatunków stali zbrojeniowej.
Wyróżnia się także podział na zbrojenie nośne i uzupełniające.
W stali zbrojeniowej istotne znaczenie ma także waga oraz średnica danego elementu. Na podstawie tych parametrów ustala się odpowiedni dobór wyrobów, dopasowanych do konkretnego projektu.
Zastosowanie stali zbrojeniowej
Stal zbrojeniową wykorzystuje się głównie w przemyśle budowlanym. Służy między innymi do produkcji prętów zbrojeniowych, siatek zbrojeniowych, rur, kątowników czy strzemion, które przyczyniają się do wzmocnienia fundamentów czy wieńców dachowych. Używa się jej także do budowy balkonów, tarasów oraz wszelkich kolumn, wspierających konstrukcję.
W budownictwie zazwyczaj łączy się ją z betonem, aby uzyskać budulec zwany żelbetonem, który z kolei wykorzystuje się do budowy ścian, płyt, ale i fundamentów. Jest odporny na ogień oraz obciążenia. Nie ulega korozji, zatem nie rdzewieje. Jest to istotna cecha zważywszy na to, że budynki powstają z zamysłem przetrwania w stanie używalności przez wiele, wiele lat. Nie jest także rozciągliwy, co oznacza, że można polegać na jego stabilności oraz statyczności.
Najbardziej polecana przez klientów stal zbrojeniowa w Gorzowie Wielkopolskim pochodzi z firmy BLACHOSTAL. Jedna z najwyżej ocenianych hurtowni stali w województwie lubelskim i okolicach oferuje elementy ze stali służące do zbrojenia konstrukcji. Najwyższa jakość w połączeniu z profesjonalizmem gwarantują udaną transakcję.
Zalety stali zbrojeniowej
Niewątpliwie budulec, jakim jest stal zbrojeniowa charakteryzuje się stabilnością oraz wytrzymałością. Jest to niezwykle ważna cecha ze względu na to, że elementy wykonane ze stali zbrojeniowej służą do wzmocnienia konstrukcji budynków. Gdyby nie była ona wyjątkowo solidna i mocna, budynek nie byłby bezpieczny, gdyż w każdej chwili groziłby zawaleniem. Wykorzystanie stali zbrojeniowej jest zatem równoznaczne z bezpieczeństwem oraz wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne np. zmiany atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne.
Materiał ten jest wysoce sprężysty i podatny na wszelkiego rodzaju modyfikacje plastyczne. Stal zbrojeniowa jest bardzo trudna do uszkodzenia. Wynika to między innymi z właściwości fizycznych stali jako stopu żelaza z węglem, a także odpowiedniej obróbki plastycznej, zapewniającej najbardziej optymalny i stabilny kształt.