Przegląd systemów grzewczych do domów jednorodzinnych

Istnieje kilka rodzajów systemów wykorzystywanych do zapewnienia ciepła w domu, a w ramach każdego z nich istnieje jeszcze wiele odmian. Niektóre łączą się z klimatyzacją lub wentylacją. W niektórych domach można nawet łączyć kilka różnych systemów. Możliwości jest więc bardzo wiele i powinniśmy się z nimi zapoznać, aby znaleźć to idealne dla siebie.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrzem

To często stosowane rozwiązanie w nowoczesnych domach. Wymuszony obieg powietrza wykorzystuje piec z napędzaną elektrycznie dmuchawą, która przenosi podgrzane powietrze do różnych pomieszczeń w domu poprzez sieć przewodów. Systemy z wymuszonym obiegiem powietrza bardzo szybko dostosowują temperaturę w pomieszczeniu, a ponieważ systemy klimatyzacyjne mogą współdzielić tę samą dmuchawę i kanały, jest to skuteczny ogólny system HVAC.

Ich największymi zaletami jest to, że można je filtrować w celu usunięcia kurzu i alergenów, możemy zintegrować je osuszaczami lub nawilżaczami powietrza, a piece z wymuszonym obiegiem powietrza są stosunkowo niedrogie.

Jednak, aby zainstalować taki system, musimy zdecydować się na etapie budowy. Niezbędne są przewody, które zajmują miejsce w ścianach. Wymaga to też na tym etapie wiele pracy i wkładu finansowego. Co więcej wentylator pieca może być głośny. Nie jest to zalecane dla osób z silnymi alergiami, ponieważ ruchome powietrze może przenosić alergeny, chyba że zostanie przefiltrowane. Może się też ono mocno wysuszyć jeżeli nie zostanie nawilżone. Dmuchawy z wymuszonym przepływem powietrza są układami mechanicznymi zużywającymi się; piece należy wymieniać częściej niż przy innych systemach grzewczych.

Piece grawitacyjne

Grawitacyjne piece powietrzne również rozprowadzają powietrze przez system metalowych przewodów, ale zamiast wymuszać przepływ powietrza przez dmuchawę, grawitacyjne systemy powietrzne działają na zasadzie prostej fizyki wznoszenia ciepłego powietrza i chłodzenia. Grawitacyjny piec powietrzny w piwnicy ogrzewa powietrze, które następnie wpada do różnych pomieszczeń przez kanały. Chłodne powietrze powraca do komory wymiany ciepła pieca poprzez układ kanałów powrotnych zimnego powietrza.

Ich zalety to brak ruchomych części, więc te systemy są bardzo długowieczne i mogą nam służyć przez wiele dziesięcioleci. Systemy grawitacyjne są bardzo niezawodne i wymagają niewielkiej konserwacji.

Z drugiej strony to rozwiązanie dość przestarzałe. Nie można w nich skutecznie filtrować powietrza. Ich wydajność  energetyczna jest niższa niż w przypadku nowszych pieców. Regulacje temperatury są powolne, ponieważ systemy działają poprzez proste prądy konwekcyjne.

Grzewcze płyty fundamentowe

Grzewcze płyty fundamentowe to odmiana ogrzewania podłogowego. Często stosowane są od lat w Skandynawii, gdzie wykorzystuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i  budynkach użyteczności publicznej. W Polsce nie są one jeszcze stosowane tak powszechnie jak zwykła podłogówka, ale są niezwykle skuteczne. Samo rozwiązanie zostało opracowane, aby wyeliminować przyczyny zawilgocenia budynków. To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że ma dużą bezwładność cieplną. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wyżej opisanych metod grzewczych płyta fundamentowa będzie się długo rozgrzewać. Jednocześnie bardzo długo utrzymuje temperaturę z tego powodu świetnie sprawdza się w domach, gdzie ogrzewanie jest potrzebne prawie bez przerwy przez długi czas.

Płyty fundamentowe przynoszą realne oszczędności przede wszystkim wtedy, gdy mówimy o budynkach o lekkiej konstrukcji, gdzie nie musimy rozgrzewać masywnych przegród budowlanych. Świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy nasz dom ogrzewany jest energią elektryczną. Można na nich położyć każdy rodzaj posadzki.