Bezpieczeństwo na budowie a rusztowania

Rusztowanie jest stosowane w trakcie prac budowlanych i dzięki niemu możliwe jest wykonanie większości czynności. Jak dbać o bezpieczeństwo na rusztowaniu?

Zapewnieniem bezpieczeństwa na placu budowy zajmuje się kierownik budowy. Jego obowiązkiem jest między innymi wybór rusztowań. Prace budowlane, które wykonywane są na rusztowaniach, zalicza się do szczególnie niebezpiecznych. Wiąże się to z nie tylko z pracą na wysokościach. Robotnicy mogą być zagrożeni także przez nieostrożną pracę. Nie można jednak zapominać o tym, że rusztowanie zapewni nam bezpieczeństwo jedynie wówczas, gdy zostanie odpowiednio zmontowane i gdy do jego montażu zostaną zużyte właściwe elementy. Rusztowanie musi zapewniać bezpieczną i stabilną pracę.

Rekomendowana, doświadczona ekipa budowlana oraz stabilne, wysokiej jakości, odpowiednio dobrane i zmontowane rusztowanie, dadzą nam gwarancję szybkiego wykonania prac. Jednocześnie, takie połączenie gwarantuje bezpieczeństwo podczas prac na placu budowy. W zależności od potrzeb, rusztowanie można również wynająć. Jest to rozwiązanie tańsze i bardziej opłaca się wielu inwestorom.

Dobór rusztowania na budowę

Wyborem rusztowania zajmuje się kierownik budowy, ponieważ to on pełni najbardziej odpowiedzialną rolę na placu budowy, nadzorując i kierując pracami. Jest on odpowiedzialny za odbiór rusztowania do użytku. W Polsce zatrudnia się prawie pół miliona osób w branży budowlanej. Mimo tego, iż rusztowanie stanowi tymczasowe rozwiązanie, musi ono zapewniać najwyższe bezpieczeństwo i być funkcjonalne.

Obecność rusztowań na budowie jest absolutnie obowiązkowa – bez nich niemożliwe jest wykonanie wielu prac na wysokościach. Nie można jednak zapominać o tym, iż specyfika montażu rusztowań zapewnia wygodną i szybką pracę. Robotnicy mogą łatwo się przemieszczać i dostarczać materiały budowlane. Rusztowanie umożliwia wykonać wszelkie prace dokładnie. Jednak do każdego zadania, firmy budowlane podchodzą indywidualnie. Do każdego zlecenia należy dobrać odpowiedni typ rusztowania.

Bezpieczna praca na rusztowaniach

Obowiązkiem prawnym jest montowanie rusztowań na każdym placu budowy. Jednak obecność rusztowania odpowiedniego typu to nie wszystko. Wypadki na budowie, które dotyczą prac na wysokościach, są większością i nie zawsze dotyczą wadliwego rusztowania. Aby zapewnić swoim pracownikom należyte bezpieczeństwo, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad BHP.

Pracownicy, który wykonują szereg różnych czynności na placu budowy, w tym i na rusztowaniach, muszą znać wszystkie zasady BHP związane z poruszaniem się i eksploatacją rusztowania. Dlatego inwestorzy i kierownicy budowy muszą wybrać najlepsze ekipy budowlane, które są niezawodne. Mając do czynienia z osobami doświadczonymi, można być pewnym, iż cały proces budowy przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami i projekt zostanie oddany na czas.

Kto montuje rusztowanie?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, musimy posiadać całe rusztowanie, które obejmie cały plac budowy. Wielkość rusztowania oraz jego rozmiar są zależne od tego, czy mamy do czynienia z pracami remontowymi czy z budową nowego budynku. Niemniej jednak, montażem rusztowania powinna zająć się przeszkolona firma, tak samo jak jego produkcją. Kierownik budowy i inwestor są odpowiedzialni za to, by zapewnić bezpieczeństwo i najwyższą jakość sprzętów. W tym celu warto skontaktować się ze sprawdzoną firmą, która zapewni nam rusztowanie stworzone z wyselekcjonowanych elementów. Coraz więcej firm oferuje wynajem rusztowania, co pozwala zmniejszyć koszty budowy i czas pracy.

Poza tym, dobre rusztowanie zapewni pracownikom wygodne poruszanie się po powierzchni pionowej. Pracownicy muszą mieć dostęp do stanowisk pracy i mieć zapewnione swobodne poruszanie się po całym rusztowaniu.