Sprzedaż mieszkania czy domu nieraz stanowi duże wyzwanie. Można by sądzić, że to przecież nic trudnego, wystarczy wrzucić ogłoszenie do Internetu i kupiec znajdzie się od razu.
Natomiast nie zawsze tak łatwo to wygląda. W sieci znajdują się miliony ogłoszeń i każdego dnia więcej ich przybywa, niż ubywa. Istotne jest zatem, aby oferta, jaką wrzucamy na różnego rodzaju popularne serwisy była tak dobra jak ogłoszenia umieszczane na stronach biur nieruchomości. Dzięki temu potencjalny kupiec zainteresuje się nieruchomością i sprzedaż nie będzie stanowić problemu.
Co powinno znaleźć się w dobrym ogłoszeniu?
- Powinno ono być przede wszystkim przejrzyste i czytelne dla każdego. Język nie może być zbyt skomplikowany a opis zawiły. Dobrym rozwiązaniem będzie wypunktowanie konkretnych informacji.
- Każde ogłoszenie najlepiej wzbogacić o zdjęcia dobrej jakości. W Internecie znajduje się znajduje się wiele świetnych zdjęć mieszkań czy domów, dlatego warto podejść do tego w sposób kreatywny, by przyciągnąć wzrok potencjalnego kupca. Zdjęcia powinny także jak najdokładniej pokazywać przestrzeń, o której piszemy w ogłoszeniu (np. jeśli zwracamy uwagę na duży garaż, to na zdjęciu powinien być widoczny jego cały metraż).
- Istotną kwestią jest również to, jakie informacje zawrzeć w ogłoszeniu. Powinny to być:
- Adnotacje o powierzchni, ilości pięter;
- Konkretna lokalizacja z informacjami o dojeździe, pobliskiej komunikacji i okolicy;
- Typ budynku (nowy, stary, wolnostojący, szeregowy, kamienica itp.);
- Liczba pomieszczeń z dokładnymi metrażami;
- Informacje o wyposażeniu;
- Stan techniczny;
- Dodatkowe atuty (np. piwnica, garaż, strych);
- Cena (z informacją czy istnieje możliwość negocjacji).
- Kluczowym jest również określenie odbiorcy ogłoszenia. W zależności od tego do kogo kierujemy ofertę (rodziny, studentów, pary itd.), powinniśmy odpowiednio ułożyć kolejność podawanych informacji. Największą uwagę zwraca się zazwyczaj na początek ogłoszenia, dlatego jeśli zwracamy się do rodzin z dzieckiem, to dobrym rozwiązaniem będzie zamieszczenie informacji o spokojnej okolicy czy dużym ogrodzie np. przed opisem wyposażenia.
- Na koniec warto zastanowić się nad tytułem ogłoszenia. Powinno ono być spójne z treścią i najlepiej gdyby dotyczyło największej zalety nieruchomości. W tym wypadku można już sobie pozwolić na żart czy subiektywną ocenę, natomiast musi ona być jak najbardziej prawdziwa.
Najczęściej popełniane błędy:
Choć tworzenie ogłoszenia o sprzedaży powinno być proste, to zdarzają się również błędy, które często zaważają o jego jakości i uniemożliwiają szybką sprzedaż. Czego unikać?
- Przede wszystkim pośpiechu. Jasne jest, że chcemy wystawić nieruchomość jak najszybciej, natomiast zbyt szybkie tworzenie ogłoszenia wiąże się z wieloma niedopatrzeniami i niedopowiedzeniami, a przecież decyzja o zakupie powinna się wiązać z uzyskaniem rzetelnych informacji przez kupca. Staranność jest zatem kluczem do sukcesu.
- Kłamstwo również nie opłaca. Wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu powinny być potwierdzone na zdjęciach. Są jednak takie kwestie jak powierzchnia czy stan techniczny, których nie sposób zawrzeć na fotografiach. Potwierdzeniem powinny być więc księgi wieczyste lub inne dokumenty dotyczące nieruchomości, do których warto zajrzeć przed tworzeniem ogłoszenia.
- Jedną z rzeczy, których nie warto unikać, są wady domu czy mieszkania. Jeśli nieruchomość takie posiada, to warto również je zawrzeć w ogłoszeniu. Można też pomyśleć o tym, czy wada sprzedającego nie będzie zaletą dla kupującego.
- Ogłoszenie nie powinno również być zbyt długie. Ważne jest, by zawierało ono tylko opis nieruchomości, a nie jej osobistą ocenę.
Dodatkową wskazówką będzie również to, aby przed pisaniem ogłoszenia przejrzeć strony popularnych biur nieruchomości np. „N-Home” i innych. To na nich znajdują się oferty, po które kupujący sięgają najczęściej, ponieważ pracownicy doskonale wiedzą jak podejść do potencjalnego kupca. Warto zatem zainspirować się modelem oferty czy sposobem tworzenia zdjęć i dzięki temu polepszyć jakość swojego ogłoszenia umieszczanego na portalach.
Jak widać, pisanie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości nie musi być problemem. Wystarczy pamiętać o kilku elementach, które dobre ogłoszenie powinno posiadać i kilku ciekawych trikach, jakie można w nim zawrzeć. Wtedy na pewno ogłoszenie wyróżni się na stronie i będzie głównym powodem szybkiej sprzedaży.