Inteligentny budynek firmy, dzięki systemowi ASOO

inteligentny budynek firmy

Inteligentny budynek to miejsce, w którym wszystkie systemy i mechanizmy współpracują ze sobą, zapewniając maksymalny komfort użytkowania, a także oszczędność energii.  Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii. Systemem, który pozwala przekształcić siedzibę firmy w inteligentny budynek, jest ASOO.

Czym jest ASOO?

ASOO, czyli Autonomiczny System Obsługi Obiektu, jest inteligentnym oprogramowaniem ułatwiającym codzienne zarządzanie nieruchomością. Pozwala na prezentację danych w czasie rzeczywistym, na dowolnej liczbie urządzeń. ASOO umożliwia między innymi kontrolę dostępu, zarządzanie pomieszczeniami i rejestrację czasu pracy personelu. Do jego głównych zalet należą przede wszystkim szybka integracja oraz sortowanie danych, a także sporządzanie dowolnych raportów i analiz.

Jakie systemy łączy ASOO?

ASOO łączy wiele różnorodnych systemów w firmie. Są to między innymi:

  • HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning), czyli ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, instalacja oświetleniowa, instalacja zasilająca inteligentnego budynku,
  • SMS (and. Security Management Systems) lub DMS (ang. Danger Management Systems), czyli Systemy Bezpieczeństwa, takie jak:
    • SKD – System Kontroli Dostępu,
    • SSWiN – System Sygnalizacji Włamania i Napadu,
    • CCTV (ang. closed-circuit television) – System Telewizji Dozorowej,
    • DSO – Dźwiękowy System Ostrzegawczy,
    • SSP – System Sygnalizacji Pożarowej,
  • monitoring i zarządzanie zużyciem mediów,
  • BMS (ang. Building Management System),
  • HMS (ang. Home Management System),
  • RCP – Rejestracja Czasu Pracy.

Dzięki ASOO można również sterować windami, szlabanami parkingowymi, a także systemami nawadniania trawników. Zarządzanie różnymi obiektami i funkcjami jest przy tym niezwykle proste. Wszystkie systemy zostały zintegrowane w jeden niezwykle przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs. Użytkownik ma nad nim pełną kontrolę za pośrednictwem sterownika ASOO3, który zaprojektowano jako nadrzędny element sterowniczy dla urządzeń wykonawczych.

Zalety połączenia poszczególnych systemów budynku

Istnieje wiele zalet połączenia poszczególnych systemów budynku. Korzyści można zaobserwować między innymi w przypadku współpracy mechanizmu automatycznego sterowania oświetleniem z rejestracją czasu pracy. Są to przede wszystkim:

  • oszczędność energii wynikająca z odłączenia od sieci elektrycznej nieużywanych w danym momencie urządzeń lub elementów instalacji,
  • zwiększenie wydajności pracy poprzez wdrożenie koncepcji Human Centric Lighting. Jest to dobór oświetlenia zgodnego z potrzebami człowieka, dzięki któremu można poprawić oddziaływać samopoczucie pracowników.

Z korzyściami dla firmy wiąże się również połączenie systemy rejestracji czasu pracy z HVAC, umożliwiające dostosowanie pracy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji do rzeczywistych bieżących potrzeb użytkowników nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż są to najbardziej energochłonne elementy wyposażenia budynku, inteligentne zarządzanie ich procesami pozwala osiągnąć znaczne oszczędności.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny system obsługi budynków?

Dzięki zainwestowaniu w inteligentny system obsługi budynków firma może:

  • zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń poprzez automatyzację kluczowych czynności,
  • poprawić komfort użytkowania nieruchomości dzięki niezwykle szybkiemu i sprawnemu zarządzaniu oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi funkcjami i systemami,
  • zmniejszyć koszty eksploatacji budynku poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie, oświetlenie i inne media, co jest możliwe dzięki rozważnemu zarządzaniu nieruchomością i dostosowaniu sposobu jej funkcjonowania do indywidualnych potrzeb użytkownika,
  • poprawić poziom bezpieczeństwa nieruchomości i pracowników na skutek ciągłej kontroli systemów i nadzorowania poprawności wykonywanych procesów,
  • ograniczyć emisję zanieczyszczeń, przede wszystkim na skutek racjonalnego zarządzania temperaturą w budynku, dzięki któremu możliwe jest znaczące zmniejszenie wydzielania CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

Inteligentne systemy obsługi budynków zapewniają dodatkowo maksymalną wygodę użytkownikowi. Jest on w stanie kontrolować i edytować parametry pracy poszczególnych elementów instalacji z poziomu jednego intuicyjnego i łatwego w obsłudze urządzenia.

Ewolucja systemów obsługi budynków

Zautomatyzowanie budynku polega na połączeniu trzech komponentów: sensorów, urządzeń wykonawczych oraz jednostek obliczeniowych. Systemy zarządzania nieruchomościami na przestrzeni ostatnich lat stały się bardziej zależne od algorytmów sztucznej inteligencji.

Technologia inteligentnych domów rozpoczęła się w 1975 r. wraz z wynalezieniem protokołu X10. Protokół ten wykorzystywał domowe okablowanie prądu przemiennego do umożliwienia komunikacji między urządzeniami i modułami sterującymi. Wraz z rozwojem popularności Internetu w latach 90. powstawało coraz więcej „inteligentnych” urządzeń, jednak były to proste, a jednocześnie bardzo drogie automatyzacje. Lata 2000 stały się początkiem ery wykorzystania łączności bezprzewodowej, co zrewolucjonizowało rynek systemów obsługi budynków. Wykorzystanie coraz nowocześniejszych technologii sprawiło, że obecnie systemy tego typu cieszą się niemałą popularnością. Znane są jako bezpieczne, łatwe w obsłudze oraz przystępne cenowo.

Przypuszcza się, że w przyszłości systemy obsługi budynków będą w stanie przewidzieć potrzeby użytkownika na podstawie jego zachowań oraz pozyskanych przy pomocy sensorów informacji, a następnie samodzielnie określić działania niezbędne do ich realizacji. W rozwoju systemów zarządzania budynkami można również zaobserwować tendencję do porozumiewania się z automatyką nieruchomości przy pomocy komend głosowych. Dzięki temu sprawowanie kontroli nad tego typu mechanizmami staje się coraz bardziej naturalne. Statystyki zakładają, że do 2026 r. aż 2,7 mln użytkowników będzie korzystało z inteligentnych rozwiązań obsługi budynków.