Czym są osłony przeciwolśnieniowe na drogach?

światła aut

Osłona przeciwolśnieniowa, jak nazwa wskazuje, zapobiega porażeniu światłami przez pojazd jadący z naprzeciwka. Wykonanie ich z bardzo trwałego tworzywa sztucznego pomaga w zwiększeniu ich odporności na uszkodzenia, ułatwiają one również sprawne poruszanie się w utrudnionych warunkach. Gdzie najczęściej spotkamy tego typu zabezpieczenia? Jakie muszą spełniać warunki techniczne?

Warunki techniczne wymagane przy montażu osłon przeciwolśnieniowych

Aby osłona mogła być zamontowana, musi spełnić kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim jej montaż ma zapewniać bezpieczeństwo na całej długości odcinka, na którym oślepienie może być szczególnie niebezpieczne. Osłona ma za zadanie przeciwdziałać oślepieniu na wysokości 0,1 m od poziomu nawierzchni. Co więcej, wolno montować osłony na barierach i balustradach, pod warunkiem, że ich konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie, nie stwarzając zagrożenia w ruchu drogowym. Ponadto, swoją obecnością nie może powodować zagrożenia, utrudniać widoczności i utrudniać poruszania się.

Gdzie najczęściej montowane są osłony przeciwolśnieniowe?

Najczęstsze miejsca to trasy szybkiego ruchu oraz autostrady, na których dozwolona prędkość jest większa niż w innych miejscach. Jeśli wymaga tego ukształtowanie drogi, są to ulice dwujezdniowe, drogi równoległe o przeciwnych kierunkach ruchu, niebezpieczne łuki. Jakie są inne miejsca?

  • Miejsca wzdłuż łącznicy przylegającej do drogi w węźle, na której ruch pojazdów jest przeciwny do kierunku ruchu na drodze.
  • W miejscach pomiędzy drogą a torami kolejowymi.
  • Między jezdnią a urządzeniem zajmującym się obsługą uczestników ruchu pieszego, na którym ruch odbywa się w przeciwnym kierunku
  • W obrębie stałych obiektów, które w wyniku oświetlenia stwarzają ryzyko olśnienia.

O czym należy pamiętać?

Wiele osób traktuje osłony przeciwolśnieniowe jak przyzwolenie na stosowanie świateł długich. To ogromny błąd, zwłaszcza w miejscach, gdy poszczególne odcinki drogi znajdują się na różnych wysokościach. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy światła samochodu osobowego oślepia kierowcę ciężarówki, choćby dlatego, że ze względu na wyższe usytuowanie kabiny, światła wpadają prosto do niej, doprowadzając często do tragedii. Osłony nie zabezpieczają także kierowców jadących przed nami na tym samym pasie, co również jest niebezpieczne. Wniosek jest prosty: osłony przeciwolśnieniowe są pewną pomocą, która pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ryzykownej sytuacji, nie oznacza to jednak, że możemy zachowywać się nieodpowiedzialnie. Warto pamiętać o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego i pamiętać, że osłony przeciwolśnieniowe nie są przyzwoleniem na używanie długich świateł.auto na autostradzie

Jaką formę mogą przybierać osłony przeciwolśnieniowe?

Osłoną może być praktycznie wszystko, co zapobiega porażeniu światłem i nie utrudnia ruchu ulicznego. Przywykliśmy już do zielonych „płetw” umocowanych na barierkach w miejscach szczególnie zagrożonych wypadkiem. Jednak warto wiedzieć, że w roli osłon mogą równie dobrze występować drzewa, krzewy, zatem okazuje się, że do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na drogach można włączyć naturę. Funkcję osłony mogą pełnić różnego rodzaju urządzenia, wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, lub naturalnych, a także różnego rodzaju wały ziemne, jak i sztucznie utworzone formy terenu. Wiele zależy od charakterystycznych cech miejsca, które takiej formy zabezpieczenia może wymagać.

Dzięki znalezieniu profesjonalnej firmy możliwe jest dopasowanie elementów konstrukcyjnych nie tylko do niezbędnych wymogów, regulowanych przepisami, lecz także do indywidualnych życzeń klientów. Dobór dobrych zabezpieczeń na drogi to inwestycja na lata, warto zatem udać się do specjalistów zapewniających wysoki komfort użytkowania i największy poziom bezpieczeństwa.