Montaż i eksploatacja rusztowań – na co zwrócić uwagę?

Praca na budowie wymaga naprawdę profesjonalnego podejścia i przestrzegania ściśle określonych zasad. Jest to bowiem miejsce, gdzie w przypadku chwili nieuwagi bardzo łatwo o wypadek, który może mieć tragiczne skutki. Jedną z bardziej niebezpiecznych czynności na każdej budowie jest praca na rusztowaniu podczas budowy zarówno domu jednorodzinnego, jak i konstrukcji przemysłowej. Co zrobić, aby zapewnić swoim pracownikom stuprocentowe bezpieczeństwo podczas prac budowlanych? Jak dopasować  rusztowania do typu prac oraz rodzaju budowy? Dowiedz się więcej już teraz.

Różne rodzaje rusztowań budowlanych i ich zastosowanie przy różnych budowach

Choć osobom niezwiązanym z branżą budowlaną może wydawać się, że modele rusztowań niewiele się od siebie różnią, to jednak w rzeczywistości istnieje ich naprawdę wiele, a każde z nich ma inne cechy charakterystyczne oraz przede wszystkim różne zastosowanie. Popularnym typem rusztowań budowlanych jest rusztowanie stojakowe, które składa się z segmentów opartych na specjalnych podporach. Taki typ rusztowania budowlanego sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i podczas prac wykonywanych na zewnątrz, jednak na niezbyt dużej wysokości, czyli na przykład przy ocieplaniu czy tynkowaniu domów jednorodzinnych. Przy budowie niskich domów sprawdzają się także doskonale rusztowania kolumnowe, nazywane inaczej warszawskimi.

budowa domu
Jeśli potrzebujesz sprzętu budowlanego takiego jak: sklejka szalunkowa, rusztowania, czy stemple budowlane – skontaktuj się ze sprawdzoną firmą KBS Construction.

Jeśli chodzi o rusztowania do budynków przemysłowych, to do takich prac idealnie nadają się rusztowania modułowe. Ich poszczególne elementy połączone są w stałych punktach. W przypadku prac budowlanych przy budynku przemysłowym sprawdzą się także rusztowania wspornikowe oraz rusztowania specjalne, które mogą być dowolnie dopasowywane do konkretnego rodzaju budynku i jego kształtu, nawet jeśli jest on bardzo nietypowy. Każdy z rodzajów rusztowania ma nieco inną budowę, jednak ich zadanie jest zawsze takie samo: zapewnić możliwość bezpiecznego i komfortowego wykonywania prac budowlanych lub remontowych na wybranej wysokości. Dzięki dobrze dopasowanemu modelowi, wszystko powinno pójść o wiele sprawniej, a przemieszczanie rusztowań oraz ich przebudowa powinna być stosunkowo prosta.

Postaw na sprawdzone rusztowania na wynajem, aby zadbać o bezpieczeństwo

Pamiętaj, że na placu budowy najważniejszy jest porządek oraz bezpieczeństwo wykonywanych prac. Aby mieć pewność, że stawianie wysokich konstrukcji jest wykonywane poprawnie i poszczególne etapy prac budowlanych nie zagrażają życiu i zdrowiu Twoich pracowników, warto zainwestować w naprawdę profesjonalne rusztowania budowlane o konkretnym typie. Nie musisz posiadać wszystkich rodzajów w swojej firmie na własność, w razie potrzeby możesz zdecydować się na wynajem rusztowań budowlanych od renomowanej firmy, która posiada w swojej ofercie tylko i wyłącznie profesjonalny sprzęt wysokiej jakości, który na pewno spełni wszystkie Twoje wymagania oraz potrzeby Twoich pracowników. Wypożyczenie rusztowania to rozsądny wybór, który wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż zakup kolejnego jego typu.

Pamiętaj, że wybierając rusztowania na wynajem, decydujemy się na wysokiej jakości produkty, które będą w stu procentach stabilne oraz nie będą posiadały żadnych wad. Aby mieć pewność, że wybierane konstrukcje są naprawdę wysokiej jakości, zalecane jest korzystanie z usług sprawdzonych firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu budowlanego, w tym również rusztowań, szalunków czy stempli. Pozwoli Ci to na znalezienie odpowiednich elementów od renomowanych producentów, a także jednocześnie na zapewnienie Twoim pracownikom komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac. Pamiętaj, że cena nie jest w tej kwestii najważniejsza, ale przede wszystkim stan techniczny wypożyczanych sprzętów budowlanych.