Przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stały się w ostatnich latach alternatywą dla szamba, to idealne rozwiązanie dla domów, do których dołączenie miejskiej kanalizacji jest na chwilę obecną niemożliwe. Mieszkańcy stosunkowo nowych, rozproszonych jeszcze osiedli domków jednorodzinnych na terenach prywatnych mają zwykle mniejsze szanse na możliwość doprowadzenia kanalizacji miejskiej, co oczywiście znacząco utrudnia życie. Podczas gdy szambo wymaga nieustannej kontroli i opróżniania przez specjalistyczną ekipę, oczyszczalnia ścieków działa bez dodatkowych problemów. Jest jednak zdecydowanie większą niż szambo inwestycją. Czy jej zakładanie jest warte swojej ceny?
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Mankamenty takie jak konieczność częstego opróżniania szamba czy też monitorowania własnego zużycia wody aby go nie przepełnić w przypadku oczyszczalni ścieków właściwie znikają. Choć zależnie od wybranej metody oczyszczania i systemu, który wybierzemy, montaż oczyszczalni ścieków może okazać się kilkakrotnie droższy niż zakup gotowego szamba, koszty tej inwestycji z pewnością zwrócą się w trakcie użytkowania. Brak kosztów opróżniania szamba połączony z wygodą stosowania oczyszczalni jest zdecydowanie wart początkowo wydanych pieniędzy. Przy tak minimalnych kosztach eksploatacji łatwo zapomnieć, że w ogóle istnieje.
Aby inwestycja była jak najmniej bolesna, warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej firmy zajmującej się budową tego typu rozwiązań. Oferowane przez nie kompleksowe usługi gwarantują nie tylko przeprowadzenie całego procesu budowy od poziomu projektu i uzgodnień prawnych do momentu ukończenia budowy, ale też zajęcie się kwestią konserwacji po zakończeniu projektu. Droga ta jest zwykle bardziej opłacalna niż zakupienie elementów oczyszczalni u producenta i montowanie ich we własnym zakresie, choć oczywiście początkowo koszt jest po raz kolejny nieco większy.
Wymagania prawne
Jeśli chodzi o wymagania prawne w wypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, te też ograniczają się do minimum – wydajność tego typu rozwiązań nie przekracza zwykle 5 m3 na dobę. W istocie, do uzyskania zgody na budowę wystarczy złożenie zgłoszenia zamiaru budowy takiego rozwiązania do starostwa, które ma wówczas 30 dni na ewentualną decyzję o sprzeciwie. Jeśli ten nie nastąpi, mamy dwa lata na rozpoczęcie budowy przydomowej oczyszczalni.
Aby oczyszczalnia mogła w pełni legalnie działać na terenie naszej posesji, konieczne jest by posiadała Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska, która potwierdzi jej dopuszczenie do stosowania w budownictwie. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko uzyskanie gwarancji na instalację, ale też zabezpieczenia prawnego w wypadku niespodziewanej awarii.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków ułatwia odprowadzanie zanieczyszczeń do ziemi w sposób bezpieczny dla środowiska i nie wymagający nieustannego opróżniania zbiornika, co z punktu widzenia mieszkańców domu oznacza wolność korzystania z własnej instalacji sanitarnej bez wyliczania dziennego zużycia wody w celu uniknięcia przepełnienia się szamba. Dla tych, którzy od lat zmagają się już z koniecznością jego obsługi może to być naprawdę przełomowe wydarzenie.