Garaże murowane vs garaże blaszane

Często w miarę upływu czasu odkrywamy, że potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania. Kupujemy kolejne auto, kosiarkę, motor, narzędzia… Potrzebujemy garażu. Dom jest skończony, więc planujemy obok następną konstrukcję. Zastanawiamy się, czy lepiej jest się zdecydować na murowany garaż, czy na blaszaną konstrukcję. Warto zastanowić się jakie są nasze potrzeby i porównać te opcje.

Cena

Niewątpliwie garaże blaszane są zdecydowanie tańszą opcją. Garaż murowany jest to projekt związany ze wszystkimi etapami standardowej budowy. To, że budynek jest mniejszy nie oznacza, że realizacja będzie mniej czasochłonna. Konieczny jest projekt, materiały, odpowiedni fachowcy, czas… To zdecydowanie droższa opcja.

Czas

Ze względu na to, że budowa garażu murowanego to normalna budowa, od podstaw, zajmuje zdecydowanie więcej czasu. W przypadku garaży blaszanych zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że po ustaleniu daty zakończenia, uzyskania pozwolenia i zatwierdzeniu planu rozpoczyna się produkcja. Po jej zakończeniu wynajęta firma przyjeżdża i montuje konstrukcję na naszym podwórku. Jest to dużo szybsze niż stawianie murowanego garażu.

Wytrzymałość

Oczywiście intuicyjnie możemy przyjąć, że budynek postawiony z cegły jest bardziej wytrzymały. Jednak garaż blaszany odpowiednio postawiony również jest odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, wiatr, grad czy śnieg. Nie musimy się więc o to martwić.

Temperatura

Garaże blaszane szybko się nagrzewają latem, a w ich wnętrzu temperatura jest dużo wyższa niż na zewnątrz. Zimą jest w nich naprawdę zimno. Wszystko zależy oczywiście od zastosowanej izolacji, jednak możemy przyjąć, że lepszą ochronę przed temperaturą zagwarantuje budynek murowany. Oczywiście zimą, jeżeli nie zainstalujemy ogrzewania, będzie w nim chłodno. Niewątpliwie jednak konstrukcje murowane zapewniają lepszą izolację termiczną.

Design

Stawiając garaż murowany mamy pełną dowolność. Sami zamawiamy projekt. Możemy otynkować budynek w dowolny sposób. Zyskujemy więc pełną elastyczność. Blaszane konstrukcje kojarzą nam się ze smutnymi prostokątami z falowanej blachy. Od dawna jednak takie myślenie nie jest prawdziwe. Możemy wybierać spośród wielu opcji. Najprostsze i najtańsze są garaże z blachy ocynkowanej. Kolejną opcją są garaże akrylowe, przy których możemy wybrać interesujący nasz kolor. Dla wyjątkowo wymagających klientów są również garaże z blachy drewnopodobnej.

Instalacja

W przypadku budynków murowanych to długotrwała budowa. Wiąże się to z bałaganem na naszej posesji przez dłuższy czas. Będziemy musieli na niej gościć również obcych ludzi, którzy będą pracować u nas. Inaczej wygląda to w przypadku garaży blaszanych. Instalacja jest bardzo sprawna i nie sprowadza nadmiernego bałaganu na nasze podwórze. W sytuacji, kiedy zmienimy zdanie i będziemy chcieli zmienić położenie budynku przeniesienie stalowej konstrukcji będzie o wiele prostsze. To gwarantuje nam większą elastyczność.


Szeroki wybór garaży blaszanych znaleźć można na stronie cgt.com.pl <<<