Wszystko o montażu garażu blaszanego

garaże blaszane

Garaż blaszany to tania i dość prosta konstrukcja. Każdy samodzielnie poradzi sobie z montażem takiego garażu i nie powinno być z tym większych problemów. Oczywiście firmy produkujące i sprzedające garaże blaszane oferują również usługę montażu w cenie zakupu. Cały proces ogranicza się głównie do złożenia gotowych części w jedną całość przy użyciu odpowiednich akcesoriów.

Jednak problemem może być nie tyle sam montaż co odpowiednie przygotowanie podłoża pod garaż. Ta czynność leży już w obowiązkach kupującego i to on powinien o to zadbać. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest zlecenie tego specjalistą. Podłoże można przygotować również samemu jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których należy przestrzegać, aby garaż był stabilny.

Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany

Pierwszym etapem montażu garażu blaszanego jest odpowiednie przygotowanie powierzchni w miejscu, w jakim ma stać garaż. Jest to najważniejszy etap montażu, ponieważ zależy od niego stabilność całej konstrukcji. W przypadku źle przygotowanego podłoża istnieje ryzyko uszkodzenia garażu podczas mocniejszych podmuchów wiatru. Przygotowania podłoża pod garaż blaszany należy zacząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca. Istnieją przepisy prawne określające, w jakiej odległości od granicy działki może zostać postawiony garaż blaszany. Zależy to głównie od części garażu, jaką jest skierowany w stronę granicy działki oraz od wielkości działki. Są to zasady, których trzeba przestrzegać przy wyznaczaniu miejsca na garaż.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wylewki, na której będzie stał garaż. Można zakupić gotową zaprawę lub wykonać ją samodzielnie. Czynność ta wymaga precyzji i stosowania odpowiednich proporcji, ale trzymając się do zasad można bez problemu wykonać ją samodzielnie. Najczęściej stosuje się wylewki cementowe lub betonowe. Betonowe są wytrzymalsze i dodatkowo nie absorbują wody. Bez względu na typ wylewki, należy pamiętać, że powinna ona wystawać ok. 20 cm za obrys garażu. Ważne jest także dokładne zmierzenie przekątnej, aby sprawdzić, czy wszystkie kąty są proste. 

garaż blaszak

Innym sposobem przygotowania terenu pod garaż jest wykonanie podłoża z kostki. W tym przypadku ważne jest mocne ubicie oraz wyrównanie terenu. Dzięki temu kostka długo będzie równa i nie będzie się zapadać po czasie. Decydując się na kostkę brukową, problemem może być to, do czego przymocować garaż. W tej sytuacji wbudowuje się bloczki betonowe lub stosuje się stopy betonowe, do których przymocowuje się garaż. Tworzy to mocną i stabilną konstrukcję, która będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.

Co jednak w sytuacji, gdy garaż jest tylko tymczasową konstrukcją np. na czas budowy domu, a później nie będzie już potrzebny? Wtedy wykonywanie wylewki jest niepotrzebne i lepszym sposobem będzie postawienie garażu blaszanego na bloczkach fundamentowych, które można zakupić w każdym składzie budowlanym.

Montaż blaszanego garażu na przygotowanym podłożu

Producenci najczęściej oferują usługę montażu w cenie, ale można to zrobić również samodzielnie. Do garażu dołączona jest zawsze instrukcja obsługi, której należy się trzymać podczas montażu. Warto do pomocy mieć przynajmniej jedną osobę. Sam proces montażu jest bardzo prosty i polega jedynie na złożeniu całej konstrukcji kierując się instrukcją. Ważnym etapem, jest odpowiednie zakotwiczenie garażu do podłoża. Należy zrobić to starannie i pilnować, aby nie było żadnych przerw między ścianami garażu a podłożem. Dzięki temu garaż blaszany będzie dobrze zabezpieczony nawet przed bardzo silnym wiatrem.