Znajomość różnych typów pomp ciepła, które są dostępne na rynku, to pierwszy krok ku temu, by dokonać odpowiedniego wyboru w zależności od potrzeb naszych i naszego gospodarstwa domowego. Możemy mówić o pompach, które różnią się od siebie w zależności od tego czy pobierają energię z wody, z powietrza czy też z gruntu. Czym jednak charakteryzuje się każda z nich?
Pompa ciepła powietrze-powietrze
Jest to najczęściej stosowany typ, a jego działanie opiera się na pobieraniu energii z powietrza zewnętrznego i przekazywaniu jej do wnętrza również w postaci powietrza. Jest to system bardzo wydajny, ponieważ pozwala na uzyskanie oszczędności rzędu 70% w porównaniu z tradycyjnym systemem ogrzewania.
Ponadto materiały, z których są wykonane tego typu pompy, są przygotowane do pracy w ekstremalnych warunkach. W ten sposób możliwy jest rozruch w bardzo niskich temperaturach, ale także praca przy ekstremalnych napięciach zasilania, a nawet przy uszkodzonym komponencie. Wreszcie, będą one działać również wtedy, gdy płyn chłodzący jest mniej lub bardziej zanieczyszczony.
Pompa powietrze-woda
Pompa powietrze-woda pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz i przekazuje je do powietrza w pomieszczeniu poprzez wodny obieg grzewczy. Może zaoszczędzić, jak przy poprzedniej pompie, do 70%, a dzięki odzyskowi ciepła można również uzyskać darmową ciepłą wodę użytkową. Taka instalacja zapewnia dużą wydajność, co oznacza stosunkowo szybki zwrot inwestycji i rozwiązuje kilka kwestii na raz: ogrzewanie, ciepłą wodę i chłodzenie.
Ponadto, warto wiedzieć, że tego typu pompa ciepła może pracować w przypadku niektórych marek nawet do – 25ºC temperatury zewnętrznej i napędzać wodę do obwodu o temperaturze około 65°C, a w wyjątkowych przypadkach nawet do 85°C. Najwyższą wydajność tych pomp uzyskujemy w instalacjach niskotemperaturowych (klimakonwektory, ogrzewanie podłogowe, grzejniki niskotemperaturowe).
Pompa woda-woda
Działanie tego typu pomp grzewczych opiera się na pobieraniu ciepła z wody naturalnej, takiej jak rzeka, jezioro czy studnia. To właśnie dzięki temu można ogrzewać lub chłodzić obieg grzewczy.
Pierwszym aspektem do rozważenia jest to, że trzeba będzie zbierać wodę z podziemnej lokalizacji. Dlatego przy wyborze tego typu pompy konieczne będzie dokładne zbadanie terenu.
Z drugiej strony warto też zastanowić się, czy ten rodzaj pompy jest właściwy, ponieważ w zależności od wymaganej mocy może to bardzo drogi sposób na uzyskanie systemu grzewczego. Kluczowe jednak jest położenie i budowa samego terenu, gdzie ma przebiegać instalacja.
Geotermalna pompa ciepła
W tym przypadku ciepło będzie wydobywane spod ziemi. Ziemia jest niewyczerpanym źródłem ciepła, z którego warto korzystać, gdy koszty takiej instalacji idą w parze z rentownością.
Jednak jedną z najważniejszych cech tego typu pomp jest to, że są one bardzo duże. Ponadto instalacja jest dość skomplikowana i zazwyczaj kosztowna. Jest to jednak również bardzo opłacalny projekt, więc inwestycja, choć w dłuższym okresie czasu, jednak może naprawdę się zwrócić.
Efektywność – podstawowa kwestia
Po przedstawieniu charakterystyki różnych typów pomp grzewczych należy podkreślić, że kluczowym czynnikiem jest ich efektywność. Nawet jeśli na podstawie charakterystyki i potrzeb każdej instalacji zostanie wybrany najlepszy typ, jeśli nie zostaną do niej stosowne i wydajne urządzenia, zużycie będzie bardzo wysokie. Mając na uwadze tę kwestię, wybór najbardziej odpowiednich pomp ciepła dla każdej instalacji będzie znacznie łatwiejszy.