Szlabany parkingowe – jak wybrać odpowiedni model?

szlaban parkingowy

Choć pozornie może wydawać się to mało skomplikowane, to istnieje wiele różnych modeli szlabanów parkingowych. Różnią się one sposobem funkcjonowania, rozmiarami oraz oczywiście miejscem zastosowania. Jaki szlaban będzie najlepszy w konkretnym przypadku i dlaczego? Na co przede wszystkim zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jakie są różnice między poszczególnymi modelami. Postaw na najwyższą jakość i innowacyjne produkty, które na pewno spełnią wszystkie Twoje wymagania i potrzeby. Stawiając na sprawdzonego producenta, na pewno nie będziesz rozczarowany.

Podstawowy podział szlabanów parkingowych ze względu na sposób działania

Klasyczny szlaban parkingowy to najbardziej popularna metoda blokady wjazdu na różnego rodzaju parkingi i inne tereny, na przykład na obszar, na który wstęp mają tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Pozornie może wydawać się, że wszystkie szlabany są do siebie bardzo podobne i wszystkie funkcjonują tak samo.

W rzeczywistości jednak tak nie jest, a parkingowe blokady mogą działać w sposób bardzo mocno zróżnicowany. Szlabany ręczne są już coraz rzadziej stosowane i zazwyczaj pozostały tylko w użyciu tylko przy bardzo starych i mało uczęszczanych obiektach, ale to nie oznacza, że szlabany mechaniczne działają w jednakowy sposób. Na rynku wyróżniane są dwa ich podstawowe rodzaje, które różnią się między sobą sposobem napędu:

  • szlabany elektromechaniczne,
  • szlabany elektrohydrauliczne.

Pierwszy typ to szlaban, który wyposażony jest w motoreduktor składający się z silnika oraz specjalnej przekładni ślimakowej. Jest to rozwiązanie wygodne i uniwersalne, ponieważ taki rodzaj szlabanu idealnie sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Nie straszne są mu zmienne temperatury ani opady atmosferyczne i nie wymaga on zbyt częstych prac konserwacyjnych, dzięki czemu koszty utrzymania nie są zbyt wygórowane. W przypadku szlabanów parkingowych elektrohydraulicznych metoda działania jest nieco bardziej złożona.

Pracą urządzenia kierują specjalne tłoki i pompy, w których znajduje się ciecz pod ciśnieniem, które wykorzystywane jest do napędu mechanizmu. W warunkach pogodowych w Polsce takie rozwiązanie doskonale się sprawdza. Ciecz nie zamarza przy temperaturach poniżej zera, takie ryzyko istnieje dopiero przy temperaturze w okolicach minus 40-50 stopni Celsjusza.

Zawsze wybieraj produkty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów

Szukając dobrego szlabanu parkingowego, warto dobrze zastanowić się nad mechanizmem, który w danych warunkach będzie lepiej się sprawdzał. W tej kwestii warto postawić na wsparcie profesjonalistów, którzy na pewno chętnie podpowiedzą Ci, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę i dopasują konkretny system do Twoich potrzeb. Ponadto specjaliści w tym zakresie zapewnią Ci także urządzenie wysokiej jakości. Choć szlaban parkingowy może wydawać się rzeczą bardzo błahą, to jednak jego funkcja w wielu miejscach jest bardzo istotna i powinien on działać przez długi czas bez zarzutów. Dlatego też naprawdę nie warto podchodzić do tego tematu zbyt lekko i dobrze zastanowić się przed zakupem.

Postaw na renomowanego producenta lub dystrybutora, który zapewni Ci produkty najwyższej jakości, przygotowane przez specjalistów. Wybierz niezawodny mechanizm, który nawet po latach intensywnego użytkowania będzie dalej doskonale działał. Dopasuj także rozmiar szlabany do szerokości wjazdu, aby rzeczywiście mógł on w stu procentach spełniać swoją funkcję i chronić parking lub inny teren przed wjazdem nieproszonych osób bez odpowiednich uprawnień czy bez uiszczenia należnej opłaty. Dobrym wyborem będzie postawienie na wysokiej jakości szlabany aluminiowe z odpowiednim napędem i w razie potrzeby dopasowanym systemem parkingowym.