Projekt domu parterowego z poddaszem – kiedy warto taki wybrać?

projekt domu parterowego z poddaszem

Nastały czasy, kiedy to na poddasze zwracamy zdecydowanie większą uwagę, niż kiedyś. Pojawiają się najróżniejsze, swoją drogą bardzo atrakcyjne projekty aranżacji przestrzeni, uwzględniające zaadaptowanie poddasza, lub też całkowity jego brak. Jakie rozwiązanie jest lepsze? Co jest lepsze: użytkowe poddasze, czy też jego brak? Czy warto remontować poddasze “na zaś”?

Brak poddasza – trend rosnący w siłę

Wiele osób uważa, że poddasze jest zbędne, zatem się go pozbywa lub już podczas budowy domu stwierdza, że nie chce go mieć. To rozwiązanie może być całkiem interesujące. Dlaczego? Otóż coraz popularniejszy jest trend np. na eksponowanie więźby dachowej. Szczególnie piękna potrafi ona być w starych domach, pora zatem przestać się jej wstydzić! 

Więcej przestrzeni nad głową

Brak poddasza to również plus w postaci powiększenia pomieszczenia. Jeśli ktoś kocha mieć nad głową dużo przestrzeni, będzie bardzo zadowolony z takiego rozwiązania. Dom bez poddasza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wysokie pomieszczenia, lecz nie zależy im na kolejnych kondygnacjach. Umożliwia to zastosowanie bardzo atrakcyjnych form wizualnych, jakie nie są jeszcze zbyt powszechne, a to doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy lubią, gdy ich dom się wyróżnia. 

Koniec z gromadzeniem!

Rezygnując ze strychu, pozbywamy się szansy na posiadanie miejsca, w którym moglibyśmy gromadzić praktycznie bezużyteczne rzeczy, dzięki czemu jesteśmy wręcz zmuszeni do regularnego dbania o porządek w domu i zorganizowaniu najwyżej niewielkiej przestrzeni na przechowywanie rzeczy używanych np. tylko sezonowo. 

Dom parterowy + poddasze – zalety

Trzeba uwzględnić jednak i minusy rezygnacji z poddasza. Przede wszystkim, rezygnujemy ze strefy buforowej, która chroni przed nadmiernym wyziębieniem lub wychłodzeniem domu, zależnie od pory roku. Może temu zapobiec dobre ocieplenie dachu, lecz nawet jeśli dach jest dobrze wykończony, pojawia się inny kłopot. Ogrzewając pomieszczenia z wysokim sufitem, musimy wiedzieć, że ciepłe powietrze jest lżejsze, zatem będzie uciekało do góry, a tam, pod dachem, nie będziemy mieli z niego zbyt wielkiego pożytku. Ogrzewanie pomieszczeń o dużej objętości to wyższy koszt rachunków za ogrzewanie

Użytkowe poddasze ma coraz większe znaczenie

Poddasze to już nie tylko miejsce pełne kurzu, pajęczyn i rupieci. To już nie musi być miejsce, do którego strach wejść. Wręcz przeciwnie, na poddaszu coraz częściej urządza się atrakcyjnie wyglądające sypialnie, a nawet gabinety, łazienki lub salony

projekt domu parterowego z poddaszem

Rozwiązanie to może mieć ogromne wprost zalety. Pokój na poddaszu to gwarancja największego spokoju. Jest to miejsce najbardziej oddalone od pozostałych pomieszczeń w domu, zatem idealne na urządzenie łazienki, gdzie nad wanną umieścimy np. okno. Nie ryzykujemy, że ktoś nas będzie podglądał, a przy tym kto by nie chciał brać kąpieli z widokiem na gwiazdy?

Zachowując poddasze, zyskujemy możliwość stworzenia antresoli. Jest to bardzo lubiane rozwiązanie architektoniczne, kiedy to nad częścią dzienną pokoju możemy wydzielić sobie zaciszny kącik do spania, z którego możemy obserwować wszystko z góry, a jednocześnie mieć upragniony spokój. 

Czy warto remontować strych?

Nie planujesz niczego szczególnego na strychu? Pomyśl o tym, że za kilka lat Twoja wizja może się zmienić, warto zatem choćby w podstawowym stopniu zadbać o to, aby poddasze było porządnie wykończone. Zatroszcz się o likwidację wszelkich nieszczelności, by nie znaleźć tam za jakiś czas niechcianych lokatorów.

Możesz postarać się o to, by mimo wszystko było to miejsce, w które miło jest zaglądać. Ustaw tam półki, zaopatrz się w pudła, w których posegregujesz wszystkie niezbędne przedmioty, które przydają się jedynie w określonym czasie. Pomyśl… Może za jakiś czas zamarzy Ci się mała, prywatna czytelnia na strychu? Trudno wyobrazić sobie bardziej zaciszne miejsce w całym domu…

Planujesz budowę lub modernizację domu? Marzą Ci się stylowe projekty, rodem z topowych magazynów? Rozważ wybór profesjonalnego projektu domu parterowego z poddaszem, który będzie uwzględniał wszystkie wyzwania związane z posiadaniem poddasza – odpowiednie ocieplenie, prawidłowo poprowadzony system wentylacji oraz inne technologiczne rozwiązania, dzięki którym dom z poddaszem będzie nie tylko piękny, ale i wygodny oraz praktycznie urządzony.