Okna drewniane powracają HIT czy KIT – co bardziej się opłaca?

Jeśli chodzi o okna, nie ma wątpliwości, że aktualnie już niemal wszędzie używane są okna PCV, czyli następcy starszej generacji okien drewnianych. Jednak z drugiej strony można zauważyć powrót okien drewnianych, które sprawdzają się w niejednym miejscu i nadają danej przestrzeni szczególnego charakteru. W tym artykule sprawdzamy, czy okna drewniane opłaca się kupować i czy mają warte uwagi zalety. Zapraszamy do lektury!

Moda na okna drewniane

Styl retro ma się świetnie, dlatego pomimo popularności okien PCV, często można zauważyć również nowe okna drewniane. Ich cechą szczególną jest właśnie staromodny wygląd, który przywodzi na myśl przytulne domki czy kamienice, w których mieszkali nasi przodkowie jeszcze kilka dekad temu. Chęć oderwania się od minimalistycznych i zimnych aranżacji wnętrz sprawia, że okna drewniane są coraz częściej wybierane zarówno do mieszkań, jak i do budynków stanowiących miejsca pracy. Z kolei producenci nadążają za modą i proponują drewniane okna lub okna aluminiowo-drewniane, które będą nie tylko ładne wizualnie, ale które będą również szczelne i mocne.

Okna drewniane vs okna PCV

Które okna warto zatem wybrać? Czy moda na okna drewniane za chwilę przeminie i okaże się, że są to gorsze okna? Absolutnie nie. Chociaż wydaje się, że okna PCV stały się popularne, bo są lepsze, nie jest to prawda. Nie przewyższają one znacznie okien drewnianych, a stały się popularne, bo wyroby z plastiku są generalnie popularne ze względu na swoją praktyczność.

Dobrze jest poznać cechy obydwu rodzajów okien i porównać je, aby móc wybrać to, co najlepsze. Jeśli chodzi o użytkowanie okien drewnianych, a PCV, tych drugich nie trzeba odnawiać. Co to znaczy? Oznacza to, że nie ma potrzeby odmalowywać plastiku, bo nie schodzi on tak jak farba z okien drewnianych. Dlatego, jeśli nie masz ochoty raz na kilka lat poświęcić chwili na odmalowanie ram okien lub zatrudnić kogoś do zrobienia tego, być może wybierzesz właśnie okna plastikowe. Jednak poza tym obydwa rodzaje okien działają podobnie. Okna drewniane są równie szczelne, co plastikowe, a wszystko zależy od możliwości firmy stolarskiej, u której zamówisz okna. Jeśli chodzi o stabilność plastikowych i drewnianych okiennic, te drugie są mocniejsze, bo przecież drewno jest twardsze niż plastik.

okna wałbrzych

Zalety okien drewnianych

Coraz więcej osób wybiera okna drewniane dlatego, że po latach popularności okien PCV szukają czegoś innego i okazuje się, że klasyczne drewniane okiennice są równie praktyczne, co okna PCV, a oprócz tego wyglądają znacznie ładniej – nadają każdemu miejscu specyficznego charakteru i można je wykonać na różne sposoby, ponieważ są robione indywidualnie dla każdego klienta. Oznacza to, że nie wyglądają tak samo w każdym pomieszczeniu, jak okna plastikowe i są częścią każdej aranżacji wnętrz.

Warto wiedzieć, że okna drewniane mogą mieć nie tylko klasyczne, przezroczyste szyby, ale również, na przykład, witraże. W ten sposób można zapewnić sobie niezwykle piękną ozdobę zarówno we własnym domu, jak i w miejscu publicznym, np. związanym ze sztuką, ale nie tylko. Nie ma wątpliwości, że wybór okien drewnianych jest naprawdę duży i mogą one być wykonane z myślą o konkretnych motywach, pokojach czy działalności danej instytucji. Powrót do klasyki oznacza zatem nie tylko funkcjonalność, ale również piękno estetyczne, dlatego z całą pewnością warto zapoznać się z ofertą okien drewnianych.