Bez fundamentów nie można zbudować domu, a na złych fundamentach i dom zostanie źle postawiony. Warto zatem zadbać, aby fundamenty były nie tylko solidnie wykonane ale także dobrze wykończone. Aby tak mogło się stać, wszystko musi być przemyślane, także izolacja która ochroni fundamenty przed zgubnym wpływem wody czy wilgoci. Warto zatem zastanowić się nad wykonaniem izolacji na swoich fundamentach. Zdecydowanie izolacja w takim miejscu jest czymś niezbędnym, co pozwoli zachować twój dom w znacznie lepszym stanie, niezależnie od tego jakie warunki pogodowe będą trwać.
Zdecydowanie warto się zdecydować na izolowanie fundamentów wtedy, gdy są one kładzione, ponieważ zapobieganie jest lepsze niż naprawa. Najlepiej założyć izolację zanim jeszcze powstanie cały dom. Oczywiście nie jest to jedyny moment, w którym warto to zrobić, niemniej jednak zdecydowanie jest to moment najlepszy. A jakie są zalety izolowania fundamentów? Co dzięki temu zyskasz, jeżeli postanowisz izolować schowane pod ziemią fundamenty?
Jakie są zalety izolowania fundamentów?
Zalet izolowania fundamentów jest naprawdę wiele. Przede wszystkim, dzięki zrobieniu izolacji, masz pewność że fundamenty twojego domu lub twojej inwestycji są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią czy wodą. Niestety żyjemy w takim klimacie, gdzie domy i mieszkania szybko łapią wilgoć poprzez nieodpowiednie izolowanie fundamentów czy też ocieplanie całej reszty budynku. Są więc to kwestie, które warto zrobić, aby później nie musieć się martwić grzybem czy wilgocią wewnątrz pomieszczeń.
Kolejną zaletą jest fakt, że przez dobrze izolowane fundamenty nie ucieka tak szybko ciepło z wewnątrz mieszkania czy domu. Niestety brak izolacji sprawia, że do fundamentów dostaje się woda i wilgoć, które mają tendencję do zamarzania w chłodniejszych miesiącach i powodowania korozji w fundamentach, przez co szybciej ucieka wtedy przez nie ciepło. Aby temu zapobiec, należy dobrze wykonać izolację fundamentów. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć cieplej w domu, ale także zmniejszysz swoje rachunki za ogrzewanie. Nie będziesz musiał co chwila dogrzewać pomieszczeń, jeżeli fundamenty będą miały izolację, a ściany zewnętrzne i dach warstwę ocieplenia.
Jakie są typy izolacji fundamentów?
Jest wiele typów izolacji fundamentów, chociaż w swoim domu warto zastosować dwa. Izolację w poprzek ścian fundamentowych oraz izolację na linii góra dół. Obie są bardzo ważne i warto je zastosować jednocześnie.
Izolacja w poprzek ścian fundamentowych nie pozwala na wystąpienie podciągania kapilarnego. Niestety niewiele osób wie co to jest, a jest to coś, co może w zasadzie zniszczyć cały dom. Czasami zdarza się tak, że wilgoć lub woda, która przedostanie się do fundamentów, jest z nich wyciągana do góry na parter czy nawet pierwsze piętro – to może prowadzić nie tylko do powstawania grzyba na ścianach, ale mieć znacznie większe konsekwencje. I właśnie dlatego należy zastosować izolację w poprzek ścian fundamentowych, żeby temu zapobiec.
Drugim rodzajem izolacji, jest izolacja na linii góra dół. To właśnie dzięki niej sprawisz, że do twoich fundamentów nie przeniknie wilgoć ani woda z opadów lub gruntowa. Warto jest wspomnieć, że taka izolacja powinna dobrze przylegać do podłoża. Jeżeli więc ściany fundamentów nie są równe, to należy je wyrównać za pomocą cienkiej warstwy zaprawy cementowej.