Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu domu jednorodzinnego?

plan domu

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wiąże się to jednak bardzo często z wieloma trudnościami i koniecznością podejmowania bardzo ważnych decyzji, których często nie da się już później zmienić.

Z tego względu budowa domu powinna być odpowiednio przemyślana i zaplanowania w taki sposób, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest oczywiście stworzenie projektu budynku. W tym celu można skorzystać z pomocy projektanta i stworzyć indywidualny projekt dopasowany do własnych potrzeb, jednak często dużo lepszym rozwiązaniem jest wybranie gotowego projektu. Czym jednak charakteryzują się gotowe projekty domów jednorodzinnych, jakie są zalety korzystania z tego typu rozwiązania, dlaczego warto wybrać odpowiedni projekt domu i na co zwrócić szczególną uwagę na tym etapie planowania budowy?

Czym się charakteryzują gotowe projekty domów jednorodzinnych?

Projekt to bardzo ważny dokument, bez którego nie można rozpocząć budowy domu jednorodzinnego. Tworzeniem projektów zajmują się wykwalifikowani projektanci, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć ładny, komfortowy i co bardzo ważne bezpieczny dom jednorodzinny. Projektowanie może przebiegać w sposób indywidualny, kiedy to projektant tworzy nowy projekt na zlecenie danego klienta. Jednak dużo częściej wybieranym rozwianiem jest skorzystanie z gotowych projektów domów, które w bardzo dużej ilości można znaleźć np. w Internecie. Tego typu projekty również przygotowane są przez doświadczonych projektantów, a decydując się na to rozwiązanie, inwestor otrzymuje finalny projekt, który od razu pozwala na rozpoczęcie budowy i wypełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Dla wielu osób jest to kluczowa kwestia, która sprawia, że tak wiele z nich decyduje się na skorzystanie z gotowego projektu domu jednorodzinnego.

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu jednorodzinnego?

Stworzenie projektu domu jednorodzinnego to bardzo skomplikowany, czasochłonny i wymagający odpowiednich kwalifikacji proces. Z tego względu decydując się na stworzenie indywidualnego projektu domu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć się ze sporym wydatkiem. W przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych tego problemu nie ma, ponieważ projekt otrzymujemy od razu po jego zakupie, a cena zakupu gotowego projektu jest zawsze znacznie niższa od stworzenia indywidualnego projektu od podstaw. Często to właśnie czas i niskie koszty wpływają na to, że tak wiele osób wybiera właśnie to rozwiązanie. Ponadto szeroka dostępność różnych projektów sprawia, że wybór jest naprawdę ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają własnej wizji i wolą korzystać ze sprawdzonych i dopracowanych projektów. Oprócz tego gotowy projekt minimalizuje również ilość trudnych decyzji, jakie musi podjąć inwestor, co dla wielu osób nieobeznanych w temacie również jest sporym ułatwieniem i pozwala na uniknięcie pewnych błędów projektowych.

Wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego, można również zobaczyć jego wizualizację, co pozwala lepiej wyobrazić sobie, jak dany projekt będzie wyglądał po realizacji, a czasami nawet zobaczyć gotowy budynek na własne oczy, ponieważ z tych projektów korzystają także inne osoby, więc podczas wyboru projektu można kierować się także opiniami innych osób, które posiadają już domy wykonane zgodnie z danym projektem. 

plan domu

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu domu?

Wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego, wiele osób w pierwszej kolejności kieruje się wyglądem danego domu. Jest to oczywiście bardzo ważna kwestia, jednak nie należy zapominać o innych równie ważnych lub nawet ważniejszych sprawach takich jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu właściwa dla danej działki budowlanej. Jeśli wybierzemy projekt niezgodny z warunkami, to nie będziemy mogli go zrealizować, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Ponadto bardzo ważne są koszty budowy i późniejszej eksploatacji budynku, jego kształt, powierzchnia, ilość kondygnacji, ilość pomieszczeń i ich rozmieszczenie, estetyka budynku oraz wiele innych ważnych kwestii. Wybór projektu powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do wymagań mieszkańców, ale także do warunków, jakie stwarza dana działka budowlana.