Ceny mosiądzu na skupie – ile można na tym zarobić?

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku, a więc metali kolorowych, czyli takich, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Cechą charakterystyczną metali nieżelaznych jest ich połysk oraz to, że bardzo dobrze przewodzą ciepło.

Jakie przedmioty z mosiądzu można oddać na skup?

Dużą zaletą mosiądzu jest to, że to popularny rodzaj stopu metali. Łatwo go rozpoznać, dzięki jego charakterystycznej złotawej barwie. Na skup można oddać wszystko, co posiada w swoim składzie mosiądz. Przyjmowane są bowiem chłodnice z samochodów i innych pojazdów, np. traktorów. Różne instalacje przemysłowe zawierają w sobie mosiądz i czasem są składowane w przedsiębiorstwach bez celu i tylko zajmują miejsce.

Najczęściej można spotkać się z mosiężnymi grzałkami, klamkami i innymi rodzajami uchwytów od mebli. Kiedyś z mosiądzu powstawały okucia drzwiowe, które jeszcze można czasem spotkać. Dość popularne są także mosiężne zegary, świeczniki oraz żyrandole.

Dla skupów nie ma znaczenia, jakiej jakości będą te przedmioty, ani to, w jakiej formie będą – mogą być to nawet wióry czy inne odłamki, dlatego też warto robić porządki w swoim domu i poszukać w nim mosiężnych elementów.

Dlaczego warto oddawać je na skup?

Oddawanie mosiądzu na skup, ale także innych metali czy surowców wtórnych, staje się coraz popularniejsze. Wiele osób zyskuje świadomość związaną z tym, jak ważne dbanie jest o czystość i o stan środowiska. Większość przedmiotów z metalu powinna być odpowiednio utylizowana, aby nie wydzielały się z nich szkodliwe substancje. Częściej można też usłyszeć o tym, że nie powinno się wyrzucać elektroniki do śmieci, a tym bardziej wywozić do lasu. Zanosząc zbędne rzeczy na skup, ma się pewność, że zostaną one odpowiednio przetworzone, a być może nawet oddane do recyklingu, a więc nada się im drugie życie.

Oddanie mosiądzu na skup wiąże się również z tym, że porządkuje się przestrzeń wokół siebie. Wiosenne porządki nie powinny być jedynym powodem to gruntownego sprawdzenia swojej przestrzeni. Co kilka miesięcy warto pozbywać się nieużywanych rzeczy. W różnych domowych zakamarkach można znaleźć nieużywane rzeczy. Piwnice i garaże to zwykle najbardziej zagracone miejsca, być może w nich ukrywają się jakieś mosiężne przedmioty.

Kolejnym, być może kluczowym argumentem, jest to, że na mosiądzu można zarobić kilka dodatkowych złotych – ale o tym poniżej.

Ile można zarobić, oddając na skup przedmioty z mosiądzu?

Po przyniesieniu przedmiotów z mosiądzu na skup wycena zostanie wyliczona na podstawie cennika i wagi otrzymanych części. Ceny surowców wtórnych, w tym metali kolorowych, mają swoje stałe ceny. Klient przed przyniesieniem odpadów może zapoznać się z cennikami skupów, które są zwykle publikowane na stronach internetowych, lub po prostu zadzwonić i zapytać. To dobre rozwiązanie, aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Wiadomo, że oddawanie przedmiotów z mosiądzu na skup ma wiele korzyści – związanych z dobrem środowiska, ale dla sprzedającego kwestie pieniężne są równie ważne. Klient ma więc prawo dowiedzieć się, jaką kwotę otrzyma.

Często bywa tak, że jeden surowiec może występować w kilku cenach, a zależy to od tego, w jakiej formie zostanie dostarczony. W przypadku mosiądzu najwięcej można otrzymać za jego klasyczną postać, nieco mniej za mosiężne chłodnice, a najtaniej odkupowane są wióry mosiądzu. W skupach mogą pojawiać się też różne kwoty co do rodzaju mosiądzu, np. klasyczna żółta odmiana może mieć inną cenę niż ta „białego mosiądzu”.

Przedstawiona kwota w cennikach dotyczy kilograma mosiądzu. W różnych miejscach w Polsce można spotkać się z różnymi cenami na skupach mosiądzu. Średnio jest to koszt kilkunastu złotych. Warto więc uzbierać sporo mosiężnych przedmiotów, aby jednorazowa wypłata była nieco większa. Niektórym może wydać się to marny zarobek, ale jest to zawsze coś. Lepiej oddać niepotrzebne przedmioty do sprawdzonego skupu złomu, w którym w odpowiedni sposób zajmą się tym mosiądzem, i przy tym zarobić kilka groszy, niż przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska.