Jak dobrać pompę ciepła do potrzeb gospodarstwa domowego

rodzaje pomp ciepła jak wybrać

Wybór sposobu ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja, którą musi podjąć każda osoba budująca swój własny dom. To właśnie od tego systemu będzie zależało to, czy utrzymamy wewnątrz budynku komfortową temperaturę przez cały rok. Oprócz tego będzie to miało również wpływ na koszty, jakie będziemy regularnie ponosić oraz na ekologię.

Z tego względu decyzję tą należy bardzo dobrze przemyśleć i wybrać system, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Rynek oferuje obecnie bardzo wiele różnych rozwiązań, ale z pewnością coraz większą popularnością cieszą się systemy grzewcze oparte na ekologicznych rozwiązaniach, takich jak odnawialne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, która w ostatnich latach zyskała bardzo na popularności, szczególnie w przypadku nowych domów. Chcąc zamontować u siebie pompę ciepła, warto wiedzieć, jakie istnieją ich rodzaje i czym kierować się podczas zakupu.

Rodzaje pomp ciepła

Wybór pompy ciepła do domu to bardzo ważna decyzja. Należy więc dokładnie ją przemyśleć i możliwie jak najwcześniej zadecydować jaką pompę chcemy wybrać. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego, jaki rodzaj pompy wybierzemy, będzie zależało to, w jaki sposób nasz dom zostanie zaprojektowany. Z tego względu wyboru systemu grzewczego powinniśmy dokonać jeszcze przed wykonaniem projektu budynku. Oczywiście pompę ciepła można również zamontować do istniejącego budynku, jednak z pewnością jest to nieco trudniejsze.

Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła.

  • Gruntowa pompa ciepła – ten rodzaj pompy ciepła pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu. Ciepło to pozyskiwane jest z gruntu za pomocą a twierdzą, którego sięga czasami nawet 100 m. Z tego względu jest to rozwiązanie częściej wybierane przez inwestorów, którzy dopiero planują budowę domu lub są na jej początkowym etapie. W takiej sytuacji wykonanie odwiertów jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku istniejących już budynków. Gruntowa pompa ciepła sprawdzi się najlepiej w miejscach, gdzie panują trudne warunki środowiskowe, a w trakcie zimy temperatura spada znacznie poniżej zera. Zapewni ona wydajne ogrzewanie całego domu bez konieczności stosowania innych urządzeń grzewczych. 
  • Powietrzna pompa ciepła – to najpopularniejszy rodzaj pompy ciepła wybierany przez większość inwestorów, a zwłaszcza tych, którzy posiadają już swój własny dom. Źródłem ciepła w tym przypadku jest powietrze atmosferyczne. Z tego względu powietrzna pompa ciepła jest znacznie łatwiejsza do zamontowania, ale jest także mniej wydajna, przez co w okresie zimowym wymaga dodatkowej energii elektrycznej, aby móc ogrzać efektywnie cały dom.
  • Wodna pompa ciepła – to rozwiązanie oferuje bardzo wysoki poziom wydajności grzewczej, ponieważ energia cieplna jest w tym przypadku pozyskiwana z wody, która przez cały rok ma podobną temperaturę. Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie głównie z powodu wyższej awaryjność.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do nowego domu?

Decydując się na zamontowanie pompy ciepła w swoim domu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które doradzą w wyborze, zaprojektują i zamontują całą niezbędną instalację. Podczas wyboru pompy ciepła powinniśmy  zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie jak:

  • rodzaj pompy ciepła – w przypadku nowych domów najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w gruntową lub wodną pompę ciepła. Tego typu konstrukcje są droższe, ale zapewniają dużo lepszą wydajność, przez co będą w stanie ogrzać cały dom zarówno w lecie, jak i w zimie, bez konieczności stosowania dodatkowych systemów grzewczych.
  • współczynnik COP – jest to parametr określający efektywność pracy pompy ciepła. Im jest on wyższy, tym dana pompa ciepła będzie pracowała z wyższą wydajnością przy zużyciu takiej samej ilości energii. Warto więc wybierać urządzenia o jak najwyższym współczynniku COP.
  • moc grzewcza – określa wydajność pompy ciepła. Parametr ten powinien być dopasowany do wielkości naszego domu oraz zapotrzebowania cieplnego budynku.
  • system sterowania – obecnie nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w automatyczne systemy sterowania, dzięki czemu w większości przypadków nie wymagają żadnej ingerencji ze strony właściciela.