Fundamenty domu są niezwykle istotną kwestią podczas budowy domu. To one zapewniają stabilizację całej konstrukcji i są jej podstawą, i to dosłownie. Dlatego też warto dobrze przemyśleć to, w jaki sposób powinny być one wykonane. Ogromną popularnością obecnie cieszą się płyty fundamentowe. To nowoczesne rozwiązanie posiada wiele zalet, które wyróżniają je na tle klasycznego fundamentowania. Jakie są plusy wyboru płyty fundamentowej i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Kiedy sprawdzi się ono najlepiej i dlaczego jesteśmy przekonani, że spełni ono Twoje oczekiwania? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.
Zastosowanie oraz cechy charakterystyczne płyt fundamentowych
Dobrze dobrane fundamenty do typu podłoża to podstawa każdego budynku. To właśnie na nich opiera się cała konstrukcja i to one odpowiadają za stabilność budowli oraz za równomierne rozkładanie się jej ciężaru na gruncie. Płyta fundamentowa jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku domów stawianych na terenach, które charakteryzują się skłonnością do osiadania, podmakania oraz niejednorodnością i małą nośnością. Wszystko dzięki temu, że to rozwiązanie zapewnia doskonałe rozłożenie ciężaru, które jest o wiele bardziej równomierne niż w przypadku klasycznego fundamentowania. Ponadto tego typu opcja może być wykorzystywana zarówno pod budynki mieszkalne, jak i biurowe. Nadaje się pod konstrukcje o różnej wielkości oraz o różnej liczbie pięter, jednak należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu parametrów do wysokości oraz wymiarów budynku. Dzięki szerokim możliwościom wykorzystania jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, które spełni Twoje oczekiwania podczas stawiania wymarzonego domu pod miastem lub budowania nowej siedziby Twojej firmy, która musi składać się z co najmniej kilku pięter.
Pierwszym etapem wykonywania płyty fundamentowej jest pozbycie się gruntu w miejscu, w którym będzie znajdował się budynek z zapasem około 1,5 metra z każdej strony. Wykop wykonuje się tutaj na głębokość około 30-50 cm i wypełnia się go warstwą około 30 cm żwiru. Następnie wytyczony musi zostać budynek oraz podłączone wykonanie podejścia wodno-kanalizacyjne, a także przepusty wody i prądu. Wtedy wykonuje się zbrojenie, czyli układ siatki stalowe żebrowane, a następnie wylewa beton o odpowiedniej gęstości i innych parametrach, na grubość około 20 cm. Po tym etapie przychodzi czas na zbrojenia górne i krawędziowe, a także warstwę izolacyjną. W przypadku chęci posiadania ogrzewania podłogowego należy zainstalować dodatkowo odpowiedni system w momencie układania zbrojenia. Tak gotowe warstwy zalewane są betonem, który należy pozostawić na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Wtedy należy go zatrzeć mechaniczne. Na tak przygotowaną płytę fundamentową nie trzeba robić kolejnej wylewki, od razu można układać dowolny typ podłogi, np. deski, panele czy płytki.
Największe zalety tej metody fundamentowania
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość jego wykonania. Płyty fundamentowe nie wymagają głębokich wykopów pod fundamenty, co znacznie przyspiesza proces schnięcia i skraca czas wykonywania całości. Kładzenie takiej płyty i jej przygotowanie pod wykonywanie dalszych prac trwa najczęściej około 4-5 dni roboczych, czasami sięga 7, jednak to nadal zdecydowanie mniej niż w przypadku klasycznych fundamentów. Poza tym tak przygotowane fundamentowanie jest bardzo stabilne, zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru oraz znacznie lepszą izolację termiczną niż klasyczne metody. To także znacznie tańszy sposób, który dodatkowo można wyposażyć w rozmaite rozwiązania innowacyjne, takie jak systemy energooszczędne, ogrzewanie podłogowe i wiele innych. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie tego rozwiązania i odchodzi na jego rzecz klasycznego fundamentowania, które jest nie tylko droższe, ale również o wiele bardziej praco i czasochłonne.