Wszystko o spawarkach światłowodowych

rece-naprawiajace-urzadzenie-intersell

XXI wiek i następujący w nim po raz kolejny przełom w rozwoju komunikacyjnym i technologicznym z pewnością zapisze się na kartach historii jako jeden z najlepszych okresów historycznych. Od momentu wysłania pierwszego e-maila, czy nawet telegramu, komunikacja pomiędzy ludźmi zmieniała się w błyskawicznym tempie docierając do dnia dzisiejszego, kiedy to Internet i nowoczesne technologie pozwalają na przesyłanie informacji w zaledwie kilka sekund. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, dziś dzieje się na naszych oczach, a pojawiające się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że sami nie nadążamy za czasami, w których przyszło nam żyć. Tym, czego rynek komunikacyjny zdaje się oczekiwać dziś najbardziej jest niewątpliwie coraz większa przepustowość łączy oraz lepsza jakość obsługi transmisji. Utrzymanie wysokiego tempa rozwoju w perspektywie nadchodzących lat oraz przygotowanie się na nowe standardy świadczenia usług wymaga, by technologia przeniosła się w stu procentach na strukturę światłowodową FTTH (Fiber-to-the-Home). Jej coraz częstsze wykorzystywanie sprawia, że potrzebne są dziś nowoczesne rozwiązania pozwalające na szybkie i skuteczne budowanie linii przewodów, wśród których jednym z ciekawszych i istotniejszych urządzeń jest spawarka światłowodowa. Czym jest, jak działa i o czym należy pamiętać podczas jej użytkowania?

Czym jest spawanie światłowodów?

Spawanie światłowodów to szybka i skuteczna metoda trwałego łączenia dwóch włókien światłowodowych, eliminująca konieczność stosowania w tym celu dodatkowych elementów łączących. Spawanie jest metodą stałą, wykorzystywaną wszędzie tam, gdzie rozłączanie włókien po stworzeniu linii nie będzie już konieczne. Podczas procesu spawania dwa przewody światłowodowe są doprowadzane do temperatury topnienia, a ich końce dociskane, formując tym samym trwały spaw. Dobrze wykonane łączenie przynosi niezwykle małe straty i właściwie nie powoduje dodatkowej reflaktancji (czyli odbijania światła w przewodzie).

spawarka-swiatlowodowa
Spawarka światłowodowa

Jak działa spawarka światłowodów?

Spawarka światłowodów (ang. fusion splicer) to dość proste, a jednocześnie zaawansowane urządzenie umożliwiające precyzyjne łączenie dwóch końców włókien światłowodowych. Spawarki światłowodowe nie mogą działać przypadkowo, gdyż w przypadku łączenia tego typu przewodów niezwykle istotne jest centrowanie włókien – zależnie od modelu spawarki możliwe dzięki ruchomym v-rowkom lub płaszczowi centrującemu. Rozgrzane do temperatury topnienia i odpowiednio ustawione włókna są zgrzewane, a następnie dociskane w celu stworzenia trwałego i precyzyjnego łączenia. Same spawarki różnią się oczywiście między sobą, a zależnie od półki cenowej mogą poza podstawową funkcją spawania wykazywać wiele dodatkowych funkcji, takich jak możliwość indywidualnego dopasowywania parametrów, czy też centrowania do rdzenia.

Spawarki światłowodów – najważniejsze informacje konserwacyjne

Spawarki to urządzenia niezwykle czułe, wykorzystywane do pracy na wymagających dużej precyzji światłowodach. Nie dziwi więc fakt, że ich prawidłowa i regularna konserwacja i czyszczenie będą podstawą do zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia. To, o czym należy pamiętać to przede wszystkim regularne czyszczenie całej optyki spawarki, rowków centrujących włókna oraz elektrod wykorzystywanych do generowania łuku elektrycznego stapiającego włókna.  Dbałość o spawarkę jest jednym z podstawowych obowiązków osób pracujących przy spawaniu linii światłowodowych – im gorszy stan urządzenia, tym gorzej wykonany spaw, a więc i gorsza jakość możliwości przepustowych i transferowych sieci światłowodowej. Pomimo wysokiego stopnia zaawansowania technologii światłowodowej, technicy nieustannie pracują nad jej udoskonalaniem w próbie sprostania rosnącym wymaganiom technologicznym urządzeń korzystającym dziś z sieci.