Ochrona własnego domu lub gmachu publicznego jest dziś szczególnie istotna. Ze względu na szeroką ofertę akcesoriów alarmowych, każdy budynek można wyposażyć w domofon lub zamek szyfrowy.
Domofony i wideodomofony
Niezależnie od tego gdzie mieszkamy i z kim, środki bezpieczeństwa są niezbędne. Na szczęście jednym z wielu nowoczesnych udogodnień, które wprowadził w nasze życie rozwój technologii, są domofony i wideodomofony.
Zalety domofonów i wideodomofonów
Zarówno domofony, jak i wideodomofony, podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa. Przede wszystkim wiemy, kto wkracza na naszą posesję zanim go wpuścimy. Łatwo wyobrazić sobie, że uchylamy drzwi, a włamywacz odpycha nas i wchodzi do mieszkania. To szczególnie niebezpieczne, kiedy w domu są dzieci, chorzy czy osoby starsze, które mogą się wydać łatwym łupem.
Wideofomofon ma tę zaletę, że nie polegamy jedynie na tym co ktoś nam powie, ale również na tym co widzimy. Możemy łatwo ustalić tożsamość dzwoniącego i wykryć każdą podejrzaną aktywność na zewnątrz. Taka instalacja działa też odstraszająco. Przestępcy, którzy obserwują domy wybierają jak najmniej zabezpieczone miejsca.
Dodatkowo domofon to ogromna wygoda. Może on pozwalać na wpuszczanie do środka osób z różnych miejsc w domu. Może umożliwiać otwarcie bramy czy aktywację głosową. Często wideodomofony rejestrują obraz kiedy wykryją aktywność pod drzwiami – dzięki temu nawet pod naszą nieobecność możemy sprawdzić czy nikt nie kręci się przed naszym domem.
Jak wybrać domofon dla siebie?
Przy tak wielu różnych dostępnych systemach ciężko zdecydować się co kupić. Przede wszystkim możemy rozróżnić dwie główne grupy: domofony i wideodomofony. Jeżeli chcemy otworzyć drzwi dopiero jak zobaczymy kto dzwoni wybierzmy opcję wideo. Mogą one być częścią większego systemu bezpieczeństwa jako dodatkowa kamera. Jeżeli nie zależy nam na tym i wystarczy nam identyfikacja głosowa, wybierzmy klasyczny domofon.
Inne czynniki jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to łączenie systemów, warunki środowiskowe czy dodatkowe funkcjonalności. Kolejnym aspektem, który może być dla nas ważny, jest odbiór połączeń interkomowych przez telefon komórkowy.
Systemy interkomowe mogą łączyć się na jeden z dwóch sposobów – fizycznie poprzez kable lub bezprzewodowo. Zainstalowanie kabli jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne. Jeżeli chcemy wybrać takie rozwiązanie najlepiej jest je zaimplementować już podczas budowy. Czasem jeżeli kupujemy nieruchomość możemy mieć zainstalowany stary system, którego kable da się wykorzystać.
W przypadku połączeń bezprzewodowych możemy używać Wi-Fi, sieć 3G lub połączenia radiowe. Technologię musimy dobrać indywidualnie w zależności od odległości pomiędzy elementami i tym, czy będziemy przesyłać również obraz.
Możemy też wybierać pomiędzy systemami analogowymi i cyfrowymi. Te pierwsze przenoszą głos i wideo w postaci fal reprezentujących sygnał. Systemy cyfrowe robią to wykorzystując sygnał binarny. Główną różnicą jest to, że system cyfrowy będzie miał mniej zakłóceń i będzie łatwiej go zintegrować z innymi urządzeniami i Internetem.
Domofon czy wideodomofon może stanowić część większego systemu bezpieczeństwa w naszym domu. Zwłaszcza jeżeli będzie wyposażony w dodatkowe funkcjonalności. Urządzenia mogą mieć klawiaturę, by otwierać się na ustalony PIN, ale również czytnik linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy. Dzięki temu mamy pewność, że nasz maluch zawsze dostanie się do domu, ale nie wejdzie tu nikt niepożądany.
Można też je zintegrować z telefonem, a materiał z wideodomofonu może być nagrywany. Domofon może być otwierany z kilku miejsc, co jest ważne chociażby jeżeli mieszkamy z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu nie tylko ułatwiamy sobie życie, ale również poprawimy nasze bezpieczeństwo.
Poszukujesz wideodomofonu bądź innego systemu kontroli dostępu do budynku alarmowego bądź sygnalizacyjnego? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Beta Security ISO – urządzenia alarmowe.