Szalunki i ich zastosowanie

budowa o zachodzie słońca

Szalunki ścienne znacznie ułatwiają przeprowadzanie wszelkich prac budowlanych. Najczęściej, szalunki wykorzystywane są w przypadkach budowli betonowych. Wymiary szalunków mogą wynosić od 30 do 90 cm, jeśli chodzi o szerokość. W przypadku wysokości natomiast, możemy wybierać spośród 150, 270 oraz 300 cm. Potocznie, nazywa się je szalunkami wielkogabarytowymi. Można je zamontować bez użycia żurawia.
Szalowanie pomaga uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię, która nie wymaga dodatkowego tynkowania. Zazwyczaj, dzięki użyciu szalunków ściennych, stosowane jest szpachlowanie lub tynki pocienione. Ramy nie odkształcają się na budowli, pomimo parcia betonu.
Różne elementy konstrukcji mogą zostać ze sobą sprawnie połączone, dzięki wielu otworom, które znajdują się w regularnych odstępach. Ta więc podpory oraz wsporniki pomostu roboczego, mogą być bezpiecznie i bezproblemowo przyłączone do szalunków.

żurawie w budowlanym środowisku

Wynajem szalunków ściennych

Istnieje wiele rodzajów szalunków ściennych, które można wynająć. W zależności od firmy, która oferuje usługę wynajęcia, możemy skorzystać z różnych konstrukcji, pochodzących od znanych producentów. W znacznej większości, ich typ musi zostać dopasowany do przeznaczenia. Budowa może bowiem obejmować wysokie lub niskie ściany, fundamenty i inne części elewacji. Każdy rodzaj szalunków musi więc zostać odpowiednio dopasowany do typu prac.
Firmy udostępniają nam szalunki stropowe, aluminiowe o różnych gabarytach. Każdy z typów szalunków ma zupełnie inne wymagania, przez co powinniśmy wykorzystywać je do konkretnych budowli. Poza tym, poszczególne szalunki ścienne mają inną wytrzymałość na parcie betonu.

Wynajem szalunków ściennych umożliwia nam przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych w sposób sprawny i bezpieczny. Oprócz samych konstrukcji stalowych, wiele firm udostępnia również dodatkowe elementy, jakie często wykorzystuje się podczas prac budowlanych – np. dźwigary.
Szalunki wielko, średnio i mini gabarytowe, to obowiązkowe konstrukcje pomocnicze, które o wiele bardziej opłaca się wynająć niż zakupić. Biorąc pod uwagę ich zalety, wynajem szalunków może odbywać się wiele razy w przeciągu roku.

Zalety szalunków ściennych

Szalunki, jako stalowe konstrukcje stosowane do wielu prac budowlanych, cechują się wieloma zaletami.

  • Wiele rodzajów szalunków można zamontować bez pomocy dźwigu. W większości przypadków, montaż szalunków ściennych, to zadanie dla jednej osoby.
  • Bogaty wybór szalunków, odnośnie wymiarów oraz przeznaczenia.
  • Możliwość sprawnego przyłączania dodatkowych elementów dekonstrukcji.
  • Bezpieczne zastosowanie podczas różnorodnych prac.
  • Bardzo prosty montaż, możliwy do wykonania w pojedynkę, bez pomocy maszyn.

Zastosowanie szalunków ściennych, pozwoli nam wykonać wszelkie budowle betonowe. Producenci szalunków dbają o to, by konstrukcje były jak najlepiej przystosowane do prac budowlanych. To dlatego, większość z nich charakteryzuje się lekkością. Konstrukcję dość łatwo można złożyć i przetransportować. Wszystkie jej elementy są trwałe.