Szalowanie stropów – niezbędne narzędzia

szalowanie stropów

Proces szalowania dotyczy ważnych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego szalowanie stropów ma wpływ na powodzenie całej budowy. Czym jest szalowanie stropów, jak wykonać je prawidłowo oraz jakie akcesoria do szalowania wybrać? Zapraszamy do lektury.

Czym jest szalowanie?

Szalowanie stropów polega na układaniu warstw, które są pokryciem ścian budynku. Prawidłowe wykonanie tej czynności jest bardzo ważne, ponieważ szalowanie stropów wzmacnia konstrukcję oraz uszczelnia ją. Szalunki, zwane inaczej deskowaniem, służą do układania betonu, są więc tymczasowym, ale niezwykle ważnym elementem budowy.

Aby wykonać prawidłowo szalowanie stropów, należy przygotowany szalunek wypełnić mieszanką betonową. Szalunek można rozmontować dopiero wtedy, gdy beton zwiąże i zastygnie. Można spotkać szalunki z drewnianych desek, metalu albo z płyt wodoodpornej sklejki. Wymagają ich przede wszystkim żelbetowe stropy, ale także schody, nadproża i cokoły ogrodzeń.

Szalowanie stropów

Prawidłowe i precyzyjne wykonanie szalunków wpływa na wytrzymałość całego budynku. Ta niepozorna czynność ma ogromny wpływ na określony w projektach rozmiar i kształt domów jednorodzinnych, ale także bloków czy wysokich wieżowców. Szalowanie stropów ma miejsce na każdej budowie, ale jest możliwe do wykonania tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi.

szalowanie stropów warszawa

Co jest potrzebne do szalowania?

Pewnie zastanawiasz się, jakie elementy są konieczne do szalowania stropów? Aby budynek był wytrzymały, należy szalowanie stropów wykonać przy użyciu odpowiednich narzędzi, które utrzymają szalunek we właściwym kształcie. Są to m.in.:

  • Podpory stropowe (stemple budowlane) to podstawowe narzędzia w tworzeniu systemu stropowego. Wyróżnia się podpory ocynkowane oraz podpory malowane.
  • Dźwigary budowlane to element konstrukcyjny, który podtrzymuje stropy. Ze względu na wagę, jaką muszą utrzymać dźwigary, należy wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości oraz zabezpieczone przez wodoodporną powłokę
  • Trójnogi służą do podtrzymywania oraz stabilizowania podpory budowlanej. Ponadto trójnogi szalunkowe umożliwiają stabilny montaż szalunku stropowego. Szalowanie stropów jest dzięki nim łatwiejsze, ponieważ nogi narzędzia możemy ustawić pod dowolnym kątem, co znacznie wpływa na komfort oraz szybkość i jakość pracy na budowie.
  • Głowice krzyżowe umożliwiają zamontowanie na nich dźwigar, dlatego są niezbędnym elementem szalunku stropowego. Głowice montowane są na podporze (stemplu budowlanym).

Akcesoria szalunkowe niezbędne do wykonania szalunków to:

  • Kotwy – elementy konstrukcji budowlanych. Wiążą ze sobą inne elementy, tak, aby można je było przesunąć lub obrócić.
  • Płyn antyadhezyjny, który przedłuża trwałość szalunków i form.
  • Uchwyty do drutów, szczególnie wygodne są uchwyty zaciskowe, czyli tak zwane żabki. Uchwyty zdecydowanie ułatwiają rozkładanie szalunków, ale także zwiększają ich wytrzymałość.

Szalunki KBS Construction

Jeśli zależy Ci na profesjonalnym wyposażeniu budowy, które zdecydowanie usprawni pracę oraz zwiększy bezpieczeństwo pracowników, skorzystaj z oferty przygotowanej przez KBS Construction. Robiąc zakupy w KBS Construction, możesz mieć pewność, że wybierasz sprzęt wysokiej jakości, który sprawdził się już na wielu budowach w całej Polsce. KBS Construction umożliwia także wynajem szalunków stropowych, dzięki którym szalowanie stropów będzie łatwe i szybkie. Dodatkowo możesz wybrać także zestawy szalunków ściennych, które idealnie nadają się do wykonywania betonowych prac budowlanych.

Wzorowe szalowanie

Szalowanie stropów wymaga precyzji oraz odpowiedzialnego podejścia. Firma KBS Construction posiada w ofercie zarówno nowe, jak i używane narzędzia do szalowania stropów. Ciekawą propozycją jest możliwość wynajęcia zestawów budowlanych. Perspektywa wynajęcia gotowych zestawów budowlanych jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ  przy użyciu odpowiednich narzędzi szalowanie stropu przebiegnie sprawnie oraz bezpiecznie.

KBS Construction – wynajem i sprzedaż szalunków budowlanych

KBS Construction zapewnia wynajem szalunków budowlanych w Warszawie i całym województwie mazowieckim, oraz profesjonalne, kompleksowe i indywidualne podejście do klienta. Specjaliści KBS Construction pomogą dobrać narzędzia tak, aby proces budowy przebiegał sprawnie. Co ważne, systemy stropowe, szalunki ścienne i rusztowanie oferowane przez KBS posiadają dokumentację techniczną, co świadczy o profesjonalizmie tej firmy.