Systemy wentylacji – jak wygląda ich przegląd i serwisowanie?

przegląd wentylacji

Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na montaż wentylacji w swoich domach lub mieszkaniach. Bardzo często, systemy wentylacyjne można spotkać również w budynkach użyteczności publicznej. Istnieje wiele różnych systemów wentylacji, jakie możemy wybrać do konkretnego miejsca. największą popularnością, cieszą się systemy naścienne. Często można się spotkać z wentylacją kasetonową, podłogową lub kanałową.


Z racji tego, iż wentylacja jest coraz częściej stosowana, możemy wybierać spośród różnorodnych systemów. Poszczególne systemy cechują się niewielkim rozmiarem, cichą pracą, oszczędnością energii, możliwością regulacji pracy wentylatora oraz posiadania różnych programów, np. osuszania. Cechy, jakimi charakteryzują się systemy wentylacji i rekuperacji, pozwalają na ich montaż w większości pomieszczeń.

Warto również dodać, iż dużą popularnością cieszą się także systemy rekuperacyjne. Urządzenia, jakie wchodzą w ich skład, to rekuperatory, wentylacja komercyjna, wentylacja hybrydowa oraz system dystrybucji powietrza. Często również stosuje się oczyszczacze powietrza, które mają równie funkcję nawilżania powietrza.

Rekuperatory są przeznaczone przede wszystkim do niewielkich domków jednorodzinnych. Można je zamontować przestrzeniach, których się nie użytkuje oraz w pomieszczeniach technicznych. Systemy dystrybucji powietrza z kolei, można stosować w budynkach, halach produkcyjnych oraz na placu budowy. Skład takiego systemu zapewnia czystą i bezpieczną pracę układu.  Wentylacja komercyjna jest przeznaczona do dużych domów, zakładów produkcyjnych oraz do lokali gastronomicznych czy biur i hoteli. Wentylacja hybrydowa natomiast, cechuje się niskim kosztem inwestycji i łatwym montażem. Jej użytkowanie zapewni nam energooszczędność, wydajność, cichą pracę oraz filtrowanie większości zanieczyszczeń.

Oczyszczacze powietrza (szczególnie te z funkcją nawilżania), stosuje się w przestrzeniach podatnych na gromadzenie się kurzu i alergenów. Najczęściej, znajdują one swoje zastosowanie w halach przemysłowych lub zakładach produkcyjnych.

Serwis wentylacji – jakich elementów dotyczy?

Wentylacja jest elementem wyposażenia budynku, który musi działać sprawnie przez cały czas jego eksploatacji. Wszelkie problemy i usterki różnego rodzaju, muszą być natychmiast określane i usuwane. Firma, która oferuje rozmaite systemy wentylacyjne, zapewnia dokonywanie serwisów w zakresie gwarancji i po skończeniu się okresu gwarancyjnego. Oprócz tego, możemy liczyć na konserwację urządzeń ich przegląd. Jakie produkty podlegają serwisowi? – Firma, która oferuje nam serwis systemów wentylacyjnych, może zaproponować nam przeglądy:

  • Nawilżaczy powietrza,
  • Rekuperatorów,
  • Klimatyzatory Split i Multisplit,
  • Szafy klimatyzacji precyzyjnej,
  • Centrale wentylacyjne i wymiany filtrów,
  • Urządzenia systemów wody lodowej oraz VRF i VRV.

wentylacja klimasoft

Czynności naprawcze i serwisowe

Czynności, jakie wchodzą w skład usług firmy, są bardzo różne. Dzięki temu, każdy z nas może zapewnić odpowiednią pracę systemu wentylacyjnego oraz jego naprawy. Sprawdziliśmy co oferuje jedna z krakowskich firm Klimasoft. Przegląd i serwis w jej ofercie obejmują czynności takie jak dokładne czyszczenie i dezynfekcja zewnętrznych i wewnętrznych elementów wentylacji. Dodatkowo, mycie obejmuje także filtry. Oprócz tego, specjaliści mogą zapewnić nam mycie podzespołów danego systemu. Do czyszczenia stosowane są jedynie dopuszczone środki i detergenty, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przebywają w danym pomieszczeniu.

Aby upewnić się, że wentylacja działa we właściwy sposób, specjaliści oferują nam dokonanie pomiarów temperatur – zewnętrznej i wewnętrznej i ciśnienia ssania i tłoczenia.  Serwis wentylacji skupia się również na wykonaniu przeglądu wszystkich połączeń elektrycznych związanych z zasilaniem i sterowaniem. Dodatkowo, wykonuje się pomiar prądu, napięcia zasilającego oraz ciśnienia elementu chłodzącego.

Równie istotne jest regularne kontrolowanie stanu izolacji termicznej i chłodniczej. Zespół sprawdza także stan zaworu serwisowego. Podczas przeglądu, istotne jest sprawdzenie szczelności instalacji, która odprowadza parę wodną. Kontroli podlegają także sterowniki bezprzewodowe i ścienne. Istotne jest także sprawdzenie stanu, w jakim znajdują się urządzenia i elementy elektryczne.

Firma dokonująca przeglądu, może nam zaoferować pozbywanie się awarii i usterek na bieżąco. Warto dodać, że w razie potrzeby następuje wymiana filtrów z jednostki zewnętrznej oraz wymianę wentylka. Możliwa jest również naprawa instalacji, która odprowadza parę wodną, poprzez jej udrożnienie. Wymiana, naprawa usterek i usunięcie przyczyn nieprawidłowego działania instalacji, odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta. Po czynnościach naprawczych, specjalista uruchamia wentylację i ocenia sposób jej funkcjonowania.