Planując kupno domu lub mieszkania na nowym osiedlu od dewelopera, mamy do wyboru dwa rozwiązania – nieruchomość w stanie deweloperskim do samodzielnego remontu oraz wykończenie pod klucz według własnych wytycznych. Co jest lepsze?
Kupując mieszkanie lub dom nie tylko problematyczna staje się kwestia lokalizacji nowego lokum czy cena, ale również stan wykończenia w momencie odbioru kluczy. Coraz więcej deweloperów oferuje swoim Klientom oddanie mieszkania w dwóch możliwościach – w stanie surowym do samodzielnego wyremontowania albo wykończenie „pod klucz” tak jak np. firma deweloperska z Warszawy mająca w ofercie domy szeregowe na sprzedaż w Wilanowie w dwóch wariantach. Warto również wiedzieć, że u każdego przedsiębiorcy te dwa pojęcia będą miały różne znaczenie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z wytycznymi dewelopera.
Stan deweloperski domu – dlaczego jest tak popularny?
Mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza nic innego, jak oczekujące na remont przed zamieszkaniem. Odbierając klucz, odbieramy tak naprawdę lokum w stanie surowym, gdzie konieczne jest pomalowanie ścian, położenie podłogi oraz kafli, a także samodzielne zamontowanie gniazdek elektrycznych, włączników światła czy innych niezbędnych elementów.
Jest to opcja budżetowa dla wielu Polaków, gdyż ceny mieszkań oraz domów w stanie deweloperskim jest znacznie niższa. Samo mieszkanie jest wyposażone jedynie we wszystkie instalacje łącznie z grzejnikami oraz systemem grzewczym. Ściany są otynkowane, a podłoga wyrównana i gotowa do dalszego wykończenia. W stanie deweloperskim nie brakuje również drzwi wejściowych, a także podłączeń wody i prądu. Wszystko inne, w tym położenie kafli, zamontowanie armatury łazienkowej czy zaprojektowanie aranżacji wnętrz leży już po stronie kupującego.
Domy lub mieszkania w stanie deweloperskim są niezwykle popularne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Polacy najczęściej samodzielnie chcą wykonać remont, oszczędzając tym samym mnóstwo pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że mimo pozornie niższych kosztów, wykończenie i późniejsze umeblowanie mieszkania, jest najdroższym etapem każdej inwestycji. Bez wątpienia jednak wszystkie elementy wystroju są dopasowane do mieszkańców, przez co po zakończonym remoncie każdy będzie czuł się w nowym domu komfortowo.
Wykończenie pod klucz – o czym należy pamiętać?
Wykończenie pod klucz to w Polsce prawdziwa rzadkość. Niewielu deweloperów decyduje się na wyremontowanie mieszkania lub domu przed oddaniem klucza nowym właścicielom. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej popularne w przypadku mieszkań w bloku lub domów w zabudowie szeregowej, gdzie udostępniane są już lokale wyremontowane i gotowe do zamieszkania. Wykończenie pod klucz najczęściej znajduje swoje zastosowanie jeśli mieszkanie ma charakter inwestycyjny i będzie wynajmowane.
Zaletą wykończenia domu pod klucz jest to, że nas jako właścicieli już nic nie musi interesować. Mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, a samodzielne szukanie ekipy remontowej czy zakup materiałów budowalnych jest niepotrzebny. Nie trzeba się również martwić o wysokie koszty remontu czy konieczność planowania aranżacji kolejnych pomieszczeń, marnując przy tym czas nad katalogami wnętrzarskimi.
Minusem są jednak ograniczone możliwość meblowania oraz dekoracji. O ile ściany już przemalujemy, o tyle trudniej będzie z zerwaniem całej podłogi i położeniem nowej w przypadku źle wybranej. Warto jednak wiedzieć, że współpraca z deweloperem pozwala na podanie wskazówek odnośnie wykończenia, dzięki czemu efekt końcowy może naprawdę zaskoczyć.
Stan deweloperski czy wykończenie pod klucz – co wybrać?
Trudno jednoznacznie stwierdzić jaka opcja wykończenia mieszkania będzie odpowiednia dla każdego. Decyzję warto podjąć na podstawie własnych preferencji i możliwości finansowych, a także zasobów czasu wolnego. Wielu deweloperów określa również w swoich ofertach jaki styl wykończenia proponuje.
Decydując się na wykończenie pod klucz bez wątpienia zapłacimy więcej, ale jednocześnie nie będzie konieczne samodzielne przeprowadzanie remontu i stresu z tym związanego. Z drugiej jednak strony mamy niewielki wpływ na ostateczny wygląd mieszkania czy domu przy odbiorze oraz późniejszy problem z jego aranżacją.
Wybierając jednak mieszkanie w stanie deweloperskim mamy szansę na urządzenie nowego lokum po swojemu. Konieczne będzie jednak zorganizowanie budżetu remontowego oraz specjalistów, którzy zajmą się wykończeniem każdego pomieszczenia. Mieszkanie w urządzonym przez siebie domu będzie miało zupełnie inny komfort, ale w praktyce może okazać się droższą inwestycją.