Marzenie o własnym domu jest już bliskie realizacji, jeśli uda się zgromadzić środki na inwestycję. Budowa domu wymaga jednak wybrania zespołu specjalistów. Czuwanie nad przebiegiem budowy, delegowanie zadań, sprawdzanie jakości ich wykonania i wiele innych czynności – inwestor nie jest w stanie sprawdzać ich samodzielnie Kogo zatrudnić do budowy domu?
Budowa domu to trudne przedsięwzięcie. Z uwagi na brak wiedzy teoretycznej i praktycznego doświadczenia, wiele osób jest zmuszona zatrudnić specjalistów, którzy będą czuwać nad stanem i przebiegiem budowy.
Architekt
Wszystkie budynki, zanim zostaną zmaterializowane, powstają najpierw w pracowniach architektonicznych. Obecnie, każdy może skorzystać z profesjonalnej usługi projektowania nie tylko domów, ale i wnętrz. Popularność zyskują nowoczesne, minimalistyczne, loftowe wnętrza i w takim też stylu często jest tworzona elewacja budynku. Zatrudnienie architekta pomaga spełnić wizje estetyczne, jak ma wyglądać dom, aby czuć się w nim dobrze i bezpiecznie.
Projekty stworzone przez architekta uwzględniają nie tylko preferencje przyszłych mieszkańców, ale też funkcjonalność i uwarunkowania techniczne, które trudno sobie wyobrazić.
Geolog
Sprawdzenie gruntu i gleby to konieczność, aby móc rozpocząć budowę. Należy pamiętać, że od podłoża zależy co będzie się działo z budynkiem w przyszłości. Opinia geologa jest cenna i pozwala odpowiednio zagospodarować przestrzeń i odpowiednio przygotować fundamenty.
Geodeta
Miejsce, w którym będzie stał budynek to właściwie decyzja geodety. To ważny specjalista na budowie, ponieważ to właśnie od niego zależy wytyczenie dokładnego miejsca na budynek, ale też wskazanie granic działki. Po ukończeniu budynku, geodeta musi pojawić się na działce ponownie i sprawdzić, czy budynek został wybudowany we wskazanym obszarze. Dodatkowo do jego obowiązków należy tworzenie mapy terenu, która uwzględnia przyłącza instalacyjne. Wymagany jest również wpis geodety do dziennika budowy, który jest najważniejszym dokumentem na budowie.
Kierownik budowy
Na budowie potrzebna jest osoba zarządzająca i czuwająca nad bieżącym przebiegiem prac. Taką osobą jest właśnie kierownik budowy, który odpowiada za realizację projektu wedle wytycznych. Wybór kierownika budowy powinien uwzględniać przede wszystkim doświadczenie, które jest w tym zawodzie konieczne. Kontrola pracowników budowy, prowadzenie dziennika budowy, a także umieszczanie w widocznym miejscu tablicy informacyjnej i innych tablic o przepisach oraz zasadach bezpieczeństwa – to nie wszystkie obowiązki kierownika budowy.
Budowa to niebezpieczne miejsce, dlatego stały nadzór nad pracownikami i zabezpieczenie placu budowy to kolejny obowiązek kierownika. Ponadto kierownik budowy sporządza dokumentację, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia na korzystanie z budynku.
W związku z tym, że kierownik odpowiada za bezpieczeństwo, wszystkie zdarzenia na placu budowy oraz przebieg prac, powinna być to osoba niezwiązana z firmą budowlaną. Kierownik budowy powinien cieszyć się autorytetem oraz pełnić funkcję łącznika między gospodarzem przyszłego domu a ekipą budowlaną.
Inspektor nadzoru budowlanego
Inspektor budowlany czuwa nad pracami kierownika oraz ekip budowlanych, jeśli jest ich kilka. Inspektor jest odpowiedzialny za wykonanie prac przez pracowników budowy zgodnie z projektem i przepisami. Inspektor nadzoru budowlanego to specjalista, która jest potrzebny tylko w przypadku domów wielorodzinnych.
Każda osoba na budowie powinna mieć umiejętności potwierdzone stosownymi dokumentami. Przebieg budowy zależy w dużej mierze od zatrudnionych specjalistów, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich wybór.