Rozwiązania fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym niczego dziwnego – pozwalają zaoszczędzić na rachunkach na energię, są proekologiczne i bardzo wygodne. Niestety sama instalacja to spora inwestycja i wiele osób ma problem z poczynieniem tak dużych wydatków. Jednak na szczęście możemy tutaj liczyć na różne programy i ulgi.
Program „Mój Prąd”
Program „Mój Prąd” jest skierowany do osób fizycznych i możemy otrzymać w nim dofinansowanie aż na 50% instalacji. Musimy jednak pamiętać, że aby połowę instalacji fotowoltaiki pokryło dofinansowanie, nie może ona kosztować więcej niż 5000 złotych.
Ważne jest też to, że program obejmuje instalacje od 2 do 10 kW. Jeżeli chcemy, aby dofinansowanie całego systemu pokryło procentowo jak najwięcej kosztów, będziemy się musieli zdecydować na rozwiązania o najmniejszej mocy. Nie musimy się jednak martwić, jeżeli interesują nas rozwiązania silniejsze.
Wtedy oczywiście też możemy otrzymać dofinansowanie, ale maksymalnie jego wysokość to 5000 złotych. Całość dofinansowania otrzymamy po zakończeniu inwestycji. Pamiętajmy, że program jest skierowany do osób, które nie mają jeszcze instalacji. Oznacza to, że jeżeli chcemy powiększyć swój system solarów, to nie będziemy mogli z niego skorzystać.
Koszty kwalifikowane w ramach programu „Mój Prąd” obejmują zakup, montaż, odbiór i uruchomienie instalacji. Elementem, który jest wymagany – są liczniki dwukierunkowe, ale jego koszt nie jest kosztem kwalifikowanym. Warto również wiedzieć, że jeżeli skorzystamy z programu „Mój Prąd”, to jesteśmy zobowiązani do eksploatacji instalacji przez minimum trzy lata od momentu, kiedy finansowanie zostało wypłacone.
Całym programem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i na jego stronie znajdziemy szczegóły związane ze składaniem wniosków. Program jest planowany od 2019 roku do 2025 roku, więc warto zdecydować się na instalacje w tym czasie.
Program „Czyste Powietrze”
Możemy również otrzymać dofinansowanie na system fotowoltaiczny w ramach programu „Czyste powietrze”. Musimy jednak pamiętać, że możemy skorzystać albo z tego rozwiązania, albo z programu „Mój Prąd”. Program ten jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Możemy z niej skorzystać w przypadku istniejących budynków przy wymianie starego źródła ciepła, a także dla budynków budowanych.
Program umożliwia nam zwrot części kosztów, przy czym maksymalny koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 000 zł, a minimalny to 7 000 złotych. Jego wielkość zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.
Program „Czyste Powietrze” oferuje dwie formy wsparcia: dotację i pożyczkę. Rozpoczął się w 2018 roku i jest planowany do 2027, przy czym wszystkie prace objęte programem muszą się skończyć do połowy 2029 roku.
Ulgi podatkowe na montaż solarów
Instalując fotowoltaikę, możemy skorzystać z podatkowej ulgi termodernizacyjnej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ po jej wykorzystaniu około 18-19% wartości całej instalacji nam się zwróci. Powinniśmy wiedzieć, że tę ulgę możemy odebrać przez 6 lat.
W jeszcze lepszej sytuacji są rolnicy. Mogą oni skorzystać z ulgi podatkowej od podatku gruntowego. Pozwala ona na odliczenie jeszcze większej kwoty, co daje około 25% wartości instalacji. Co więcej, można ją odebrać przez 15 lat.
Powinniśmy wiedzieć, że możemy skorzystać zarówno z dofinansowania, jak i ulgi podatkowej. W takiej sytuacji musimy jednak kwotę do odliczenia podatku pomniejszyć o wielkość otrzymanej dotacji.