Piły tarczowe to narzędzia powszechnie używane wszędzie tam, gdzie cięcie prostych linii w twardych materiałach na dużą skalę byłoby w żaden inny sposób niemożliwe. Są to maszyny skutecznie, ale i dość niebezpieczne – ich obsługi nie należy zlecać amatorom czy osobom nadpobudliwym. Piła tarczowa wymaga precyzji cięcia, odpowiedniej siły operatora oraz pewnego chwytu i doskonałej znajomości sprzętu. Jeśli pragniesz wyposażyć swój warsztat w piłę tarczową, niezależnie od tego czy jest on profesjonalnym zakładem czy przydomowym kącikiem hobbysty, upewnij się że wiesz doskonale w jakim celu będziesz ją używać. Nie istnieje bowiem jedna właściwa tarcza, ani jeden właściwy rozmiar ząbków. Zakup to konieczność przyswojenia wielu istotnych informacji – tylko wtedy będziecie mogli poczuć się bezpiecznie. O czym pamiętać?
Co tniemy, czyli wybór odpowiedniej piły tarczowej
Zarówno dobór samej tarczy, jak i mechanizmu nią sterującego, czyli pilarki jest w dużej mierze uzależniony od materiału, na którym masz zamiar pracować. Drewna miękkie i twarde z reguły różnią się od siebie, prawda? Inaczej podczas cięcia zachowa się drewno warstwowe, a jeszcze inaczej płyta wiórowa, sklejka, gipso-karton, tworzywa sztuczne czy stal! Choć wydaje się to być logiczne, wiele osób zaniedbuje fakt różnorodności materiałów i stosuje jeden rodzaj tarcz w swoim warsztacie. Jest to nie tylko bezpośrednie narażanie własnego bezpieczeństwa, ale i wielka strata sprzętowa, gdyż niepoprawnie użyta tarcza może ulec zniszczeniu nawet przy pierwszym użyciu! Skąd jednak wiedzieć, którą tarczę wybrać? Przede wszystkim, dobierz ją do rozmiaru nominalnego swojej obrabiarki – zarówno średnica zewnętrzna piły oraz otwór do mocowania jej na wrzecionie muszą zgadzać się z tym, co sugeruje producent pilarki. W przeciwnym wypadku sprzęt nie będzie działał poprawnie i może stwarzać zagrożenie dla Ciebie i otoczenia, a efektywność jego pracy znacznie się zmniejszy.
Przykładowa piła tarczowa do cięcia aluminium – zdjęcie ze sklepu http://www.lgf.com.pl
Odpowiednie zęby piły tarczowej
Odpowiednio ukształtowane i rozstawione zęby to podstawa dobrego cięcia piłą tarczową. Te mniejsze sprawdzą się dobrze podczas cięcia drewna cienkiego, twardego i suchego. Liczba zębów na tarczy powinna być w takim przypadku dużo większa. Z kolei miękkie materiały wymagają zębów większych, grubszych i rzadziej rozstawionych. Zawsze sugeruj się instrukcjami, które podaje producent – każda tarcza wypuszczona do sprzedaży musi być oznaczona odpowiednimi parametrami odnośnie wielkości, rodzaju i rozmiaru zębów, a nawet materiału przy jakim wykazuje największą wydajność. W kwestii zębów należy jeszcze pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych narzędzi tnących ulegają one zużyciu i stępieniu. Średnia trwałość ostrzy zębów to około 40 godzin nieustannej pracy, przy czym zęby z węglików spiekanych mogą być dodatkowo do 20 razy ostrzone.
Właściwa głębokość cięcia
Każdemu pracującemu z piłą tarczową z pewnością zależy na najlepszej jakości cięcia. Dużą rolę odgrywa tu oczywiście właściwie dobrana tarcza, jednak wiele leży też po stronie samego pracownika oraz odpowiedniego ustawienia głębokości cięcia. Aby proces cięcia przebiegał jak najlepiej, piła powinna wystawać ponad powierzchnię przecinanego materiału. Optymalny kąt wejścia tarczy w cięty materiał to 45 stopni – przy takim ustawieniu piły cięcie przebiega równomiernie i nie powoduje poszarpania brzegów materiałów grubych. W każdym wypadku zachowana musi zostać zasada, by odpowiednia ilość ząbków znajdowała się jednocześnie w materiale ciętym. Ogólnie ująć więc można, że piła powinna wystawać na wysokość zęba lub około 10-15 mm ponad powierzchnię materiału. Stosując się do powyższych zasad, cięcie przy pomocy piły tarczowej nie powinno stanowić większego problemu.