Oryginalny sufit w Twoim domu – sufity podwieszane

sufit podwieszany

Sufit podwieszany to coraz częściej stosowane rozwiązanie w naszych wnętrzach. Nic w tym dziwnego, gdyż jak się okazuje, rozwiązanie to ma wiele zalet, takich jak podniesienie poziomu estetyki wnętrza czy możliwość zastosowania innych rodzajów oświetlenia. Co jeszcze może nam dać wykonanie podwieszanego sufitu?

Co nam daje zamontowanie podwieszanego sufitu?

Konstrukcja ta może pomóc w ukryciu instalacji elektrycznych oraz systemu wentylacyjnego. Jedynie w przypadku instalacji gazowych należy zachować szczególną ostrożność i nie zabudowywać jej bez konsultacji z odpowiednim fachowcem. Generalnie, wykonanie sufitu podwieszanego nie jest zbyt trudne do wykonania i można zabrać się za to samodzielnie. Lecz biorąc pod uwagę wiele dostępnych możliwości w zakresie aranżacji wnętrza, czasem lepiej skorzystać z usług firmy, np. STYLBUD, która wykonywaniem podwieszanych sufitów zajmuje się już od lat. Nie będą groziły nam błędy, jakie moglibyśmy popełnić samodzielnie (przy braku doświadczenia pomylić można się nawet przy najprostszej instalacji), a przy tym wykonany sufit będzie należycie spełniał swoją rolę, czyli upiększał wnętrze, ukrywał wszelkie instalacje oraz defekty stropu.

Sufit podwieszany – proces montażu

Do wyboru mamy dwa warianty sufitów podwieszanych:

  • Kasetonowy – może on przyjąć różnorodną formę, a co za tym idzie, konstrukcję stelaża oraz różnić się mogą użyte materiały.
  • Jednorodny – wykonany z płyt gipsowo-kartonowych.

Oba rodzaje dają odmienne efekty końcowe, gdyż sufit kasetonowy tworzy powierzchnię pokratkowaną, lecz już właściwie gotową, a sufit jednorodny należy pomalować. Inny jest też czas pracy przy poszczególnych sufitach.

W przypadku zdecydowania się na sufit kasetonowy, należy pamiętać o tym, że pola po zakończeniu pracy będą widoczne, zatem ilość potrzebnych kasetonów ustala się na podstawie wyliczeń, zaś w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, ułożenie nie ma niemal żadnego znaczenia, ważne jest natomiast, aby było jak najmniej łączeń między płytami.

montaż sufitu podwieszanego
Montaż sufitu podwieszanego najlepiej pozostawić fachowcom, na przykład z firmy Stylbud. Przeprowadzają oni prace wykończeniowe i montują sufity podwieszane we Wrocławiu.

Sposób mocowania

Zabronione są kołki plastikowe. Nie utrzymają one ciężaru konstrukcji. Dobór mocowania zależny jest od materiału zastosowanego przy pracy. W przypadku stropów betonowych, kanałowych lub monolitycznych, dobrym rozwiązaniem są metalowe tuleje rozprężne do szybkiego montażu, zaś w innych materiałach doskonale sprawdza się uniwersalna tuleja rozprężna. Dalszym etapem jest odpowiednie rozmieszczenie zawiesi. Uniwersalne odległości przy ich rozmieszczaniu są nieco inne przy suficie jednorodnym, a inne przy kasetonowym.

Montaż profili przyściennych, rusztu i płyt

Profile przyścienne określają to, o ile obniży się wysokość pomieszczenia. W praktyce nie powinno to być mniej niż 10 cm. Wyznaczamy linię bazową, wzdłuż której położone będą profile. Między sufitem jednorodnym a kasetonowym podstawowa różnica jest taka, że przypadku tego pierwszego odległość między profilami może wynosić nawet do 60 cm, podczas gdy profile układane przy kasetonach wymagają łączenia. Kolejnym krokiem jest zmontowanie ze sobą profili głównych z przyściennymi oraz właściwa regulacja zawiesi. Później następuje montaż płyt lub kasetonów. Płyty wymagają pracy przynajmniej dwóch osób i są nieco bardziej pracochłonne, zaś kasetony wymagają jedynie odpowiedniego umocowania w przygotowanych już profilach.

Sufit podwieszany – efekty montażu

Przy profesjonalnym wykonaniu sufitu i zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, efekty mogą być wręcz powalające. Dobrze wykorzystana instalacja zbuduje w pomieszczeniu odpowiedni klimat, ukryje niedoskonałości sufitu oraz konieczne, lecz psujące estetykę wnętrza, instalacje.