Ogrzewanie podłogowe nie jest już tylko luksusem dla nielicznych. Płyty fundamentowe z ogrzewaniem wodnym to coraz popularniejsze rozwiązanie, polecane ze względu na możliwe zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych na przestrzeni roku.
Ogrzewanie podłogowe – szacowany koszt eksploatacji
Należy liczyć się z tym, że w przypadku instalowania systemu ogrzewania podłogowego, koszty będą większe niż w porównaniu z montażem tradycyjnych grzejników. Jednak trzeba przyznać, ze wiele innowacyjnych rozwiązań, na początku droższych, zwraca się w użytkowaniu na przestrzeni kolejnych kilku do kilkunastu lat. Szacowany koszt używania tradycyjnych form ogrzewania to nawet 4300 zł rocznie, zaś skorzystanie z ogrzewania podłogowego pozwala na zmniejszenie tych kosztów nawet do 700 zł. Koszty instalacji ogrzewania podłogowego dosyć mocno się różnią, są oczywiście zależne od wielu czynników, takich jak metraż, na jakim planujemy montaż płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym, ceny za zakupione materiały oraz robocizna. Przykładowe ceny to 80 do 140 zł/mkw. Godną polecenia firmą jest Termico, która od 15 lat specjalizuje się w projektowaniu i budowie płyt fundamentowych oraz ogrzewania podłogowego. Firma zapewnia samodzielne wykonanie całego zlecenia (brak podwykonawców), rzetelną pracę przeprowadzoną na wyznaczony termin oraz przystępne, konkurencyjne ceny.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ciągły rozwój nowych rozwiązań sprawia, że to, co jeszcze wczoraj wydawało się nowe i niedostępne, dziś już zostało znacznie zmodyfikowane, a wersja pierwotna już jest uznana za przestarzałą… jest tak w przypadku fundamentowej płyty grzewczej. Płyta fundamentalna z ogrzewaniem wodnym dopiero zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników, a już wprowadzane są takie rozwiązania, jak ogrzewanie strefowe, które umożliwia dostosowanie indywidualne rozkładu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W tych, których akurat nie używamy, temperatura może być nieco niższa, zwłaszcza, ze w przypadku zmniejszenia temperatury już o 1 stopień, umożliwia zmniejszenie zużycia energii o nawet 5 do 6%.
Inne korzyści to bardziej komfortowe użytkowanie podłogi. Poczucie ciepła pod stopami znacznie podnosi poziom przyjemności z korzystania z danego pomieszczenia. Zaletą jest też większa higiena. W przypadku zamoczenia podłogi np. przy jej myciu, wysycha ona znacznie szybciej, co ogranicza bakteriom możliwości do rozwoju. Warunków nie mają też w takiej sytuacji pleśnie czy grzyby. Alergicy oraz astmatycy również będą zadowoleni. Zmniejszenie cyrkulacji powietrza spowalnia ruch kurzu w pomieszczeniu, a oprócz tego, poprzez likwidację grzejników w pomieszczeniu, ograniczona jest powierzchnia, na której kurz mógłby się gromadzić, zatem działanie alergenu jest dosyć mocno zredukowane.
Dzięki temu, że instalacja jest całkowicie niewidoczna, zmniejsza się oddziaływanie instalacji grzewczych na poziom estetyki pomieszczenia. Nie musimy się już martwić o to, że zastawimy grzejnik fotelem czy biurkiem, zmniejszając efektywność grzania. Cała podłoga w danym pomieszczeniu staje się jednym, wielkim, rozciągającym się na cały pokój grzejnikiem.
Czy to się opłaca?
Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca? Tak! Jest to rodzaj ogrzewania, który ma oczywiście nie tylko zalety, lecz te i wady, jednak mimo drogiej i skomplikowanej instalacji, cały koszt zwróci się już w przeciągu kilku do kilkunastu lat. Zmniejszony nakład energetyczny, w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, to bardzo duża korzyść. Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym nie musi być jedyna forma ogrzewania pomieszczenia. Może być również forma dodatkową.