Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w każdym budynku. To właśnie dzięki niej możliwe jest ogrzanie całego wnętrza podczas chłodniejszych dni. Z tego względu dobranie odpowiedniego rozwiązania jest tak ważne. Jednym z najczęstszych dylematów, jaki pojawia się przed montażem systemu grzewczego, jest to czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy może postawić na bardziej tradycyjne rozwiązanie, jakim jest ogrzewanie grzejnikowe. Oba te systemy mają pewne wady i zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie zapoznać się z tym, co oferują oba te rozwiązania i na tej podstawie podjąć decyzję.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to system, który coraz częściej można spotkać w wielu nowych domach. W tym rozwiązaniu źródłem ciepła, które ogrzewa wnętrza budynku, jest cała powierzchnia podłogi. To sprawia, że jest to bardzo efektywne i komfortowe ogrzewanie. System ten składa się z układu specjalnych rur, które zalewane są betonem w podłodze. W tych rurach płynie później czynnik grzewczy np. woda, więc działają one na podobnej zasadzie jak zwykłe grzejniki, z tą różnicą, że znajdują się one w podłodze. Źródłem tego ciepła może być każdy kocioł grzewczy lub też pompa ciepła. To sprawia, że praktycznie każdy może sobie pozwolić na montaż tego typu systemu ogrzewania, jednak warto pamiętać o tym, że taką inwestycję trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować, aby podczas budowy domu móc przygotować już niezbędną infrastrukturę.
Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest z pewnością to, że zapewnia ono optymalny i bliski ideałowi rozkład temperatury w pomieszczeniach. Ponadto jest to bardzo estetyczny system, ponieważ jest niewidoczny, a dodatkowo sprawia, że podłoga w pomieszczeniach jest ciepła, przez co komfort mieszkania w danym wnętrzu jest znacznie wyższy. Temperatura w instalacji podłogowej jest dość niska, co jest korzystne ze względów technicznych i higienicznych, a dzięki dużej powierzchni instalacji, zapewnia ona bardzo efektywne działanie i skutecznie ogrzewa wnętrze, nie generując zbyt dużych kosztów. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że wymaga utworzenia specjalnej instalacji, którą trzeba wykonać już na etapie budowy domu, a jej ewentualne naprawy są bardzo trudne. Ponadto ogrzewanie podłogowe może stracić na wydajności, gdy w pomieszczeniach będzie znajdowało się sporo mebli lub np. dywan.
Ogrzewanie grzejnikowe
Ogrzewanie grzejnikowe to z pewnością najpopularniejszy system ogrzewania wnętrza domów czy mieszkań. Jego zasada działania jest bardzo prosta, ponieważ cała instalacja składa się z systemu rur oraz grzejników, przez które przepływa ciepła woda. W taki właśnie sposób grzejniki nagrzewają się i oddają to ciepło, podgrzewając powietrze w pomieszczeniach. Jest to bardzo skuteczny i prosty system ogrzewania, który może współpracować z różnymi źródłami ciepła np. różnego rodzaju kotłami grzewczymi czy pompą ciepła.
Wady i zalety ogrzewania grzejnikowego
Do zalet ogrzewania grzejnikowego można zaliczyć z pewnością prostotę tego systemu oraz to, że może on zostać zamontowany po zakończeniu budowy domu lub nawet po wykończeniu jego wnętrza. Ewentualna wymiana grzejników lub ich naprawa również jest bardzo prosta i nie sprawia większych problemów, podobnie jak regulacja ich wydajności. Moc grzejników można dobrać indywidualnie do każdego pomieszczenia, a montaż takiej instalacji jest zazwyczaj tańszy od ogrzewania podłogowego. Wadą jest niestety to, że grzejniki zajmują trochę miejsca w pomieszczeniach, co może utrudniać ich aranżację oraz nie zapewniają też optymalnego rozkładu temperatury we wnętrzu.
Jak wybrać odpowiedni system ogrzewania?
Wybierając instalacje grzewcze w Krakowie, należy odpowiednio przemyśleć tę decyzję, ponieważ będzie ona miała spory wpływ na komfort mieszkania w danym wnętrzu, a czasami także na koszty ogrzewania. Ogrzewanie grzejnikowe jest zazwyczaj znacznie tańsze od podłogowego, ale ma pewne wady, które mogą zachęcić część osób do inwestycji w system podłogowy. Z tego względu decyzja ta, to sprawa indywidualna, a chcąc uzyskać porady w wyborze i zainwestować w sprawdzone rozwiązania warto sprawdzić ofertę naszej firmy Atigo.