Izolacja wykonywana pianką poliuretanową uważana jest za bardzo wydajną. Obecnie jest wykorzystywana zarówno w nowych konstrukcjach komercyjnych, jak i remontach domowych. Możemy nią ocieplić poddasze czy dach. Jakie są jej zalety i wady?
Czym jest pianka poliuretanowa?
Natryskowa pianka poliuretanowa jest wytwarzana z mieszaniny szybko reagujących składników tworzących pianę, połączonych w specjalnym pistolecie do mieszania w momencie aplikacji. Jej gęstość może być różna w zależności od jej zastosowania. Można ją nakładać na prawie każde podłoże, które jest czyste, suche, wolne od kamienia i pyłu. Dzięki reakcjom chemicznym szybko rośnie i przywiera do powierzchni nie będąc kleistą.
Pianka może być chroniona inną powłoką. Często jest stosowana do izolacji ścian, dachów, piwnic, strychów i poddaszy w obiektach komercyjnych, przemysłowych, rolniczych i mieszkalnych. Jej wykorzystanie jest tak szerokie, że możemy ją nawet znaleźć w przemysłowych instalacjach do izolacji rur, chłodniach czy morskich urządzeniach flotacyjnych.
Zalety ocieplania pianką poliuretanową
Pianka natryskowa to przede wszystkim bardzo wysoki poziom R-value, czyli stopnia izolacji cieplnej. Im wyższa jest ta wartość tym lepsze właściwości izolacyjne danego materiału, a więc pozwoli nam on zaoszczędzić więcej energii. Dzięki temu wskaźnikowi możemy porównać różne materiały izolacyjne. Panka poliuretanowa jest w czołówce we wszystkich rankingach.
Ważną zaletą izolacji z pianki natryskowej jest jej elastyczność i łatwość w instalacji. Możemy wykorzystać ją w dowolnym miejscu i z tego powodu stała się standardowym wyborem specjalistów do izolacji strychów, piwnic czy ścian zewnętrznych. W porównaniu z innymi produktami jej wszechstronność i wydajność jest naprawdę zaskakująca.
Izolacje natryskowe są naprawdę wielofunkcyjne – dobrze uszczelniają, wspierają konstrukcję i mają wysoki stopień izolacji cieplnej. Jeżeli chcemy poprawić wydajność energetyczną w naszym domu to izolacja z pianki natryskowej w piwnicy, czy na poddaszu, zapewni nam długofalowe oszczędności energii.
Pianka poliuretanowa to więcej niż tylko izolacja. Zapewnia ona jednocześnie barierę powietrzną i paroszczelną. Praktycznie hermetycznie uszczelnia i zapobiega utracie ciepła. Rezultatem jest efektywność energetyczna, która pozwala naszemu systemowi wentylacji działać znacznie sprawniej i zużywać dużo mniej gazu, węgla czy energii elektrycznej, zwłaszcza w sezonie zimowym.
Dodatkowo powoduje ona zmniejszenie akumulacji wilgoci. Nie musimy przy niej instalować bariery paroizolacyjnej, a wszystkie niewygodne miejsca będą zabezpieczone i zaplombowane.
Zalety izolacji z pianki natryskowej są zazwyczaj najbardziej doceniane na dłuższą metę. Dom jest znacznie lepiej izolowany, a jego wydajność energetyczna jest poprawiona. Dzięki temu zużywamy mniej energii na ogrzewanie zimną i na chłodzenie latem. Z roku na rok te oszczędności związane z użytkowaniem zwracają nam koszty pierwotnej inwestycji.
Wady izolacji z pianki natryskowej
Izolacja natryskowa zapewnia najwyższą wydajność w porównaniu z innymi opcjami i jest uważana za produkt najwyższej jakości. Niestety za to, co najlepsze zazwyczaj musimy zapłacić więcej. W związku z tym koszty początkowe inwestycji mogą przekraczać budżety niektórych właścicieli domów. Analizując wszystkie czynniki w dłuższej perspektywie czasowej to ocieplenie dachu paniką zwróci nam się ze względu na obniżenie rachunków za energię, ale najpierw będzie to wymagać odłożenia na materiały i instalację.
Instalacja pianki natryskowej to zdecydowanie dobry pomysł zarówno w naszym domu, jak i magazynie, firmie czy biurze. W dłuższej perspektywie pozwoli nam ona zaoszczędzić pieniądze jednak na początku będzie wymagała większej inwestycji.