Kontenery modułowe to jedno z ciekawszych rozwiązań architektonicznych, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród firm budowlanych, ale również w wielu pozornie nietypowych branżach. Możliwość ustawienia komfortowych i nowoczesnych miejsc sanitarnych, sypialnianych, biurowych czy magazynowych w dowolnym miejscu i ich szybkiego montażu i demontażu sprawiła, że wiele firm decyduje się dziś na wykorzystywanie kontenerów jako alternatywy dla tradycyjnych budynków. Zalet budownictwa modularnego jest naprawdę wiele, a lista potencjalnych zastosowań nie przestaje zaskakiwać. Coraz częściej pojawiającym się w jego kwestii pytaniem jest więc nie to, czy warto wybierać kontenery modularne, ale raczej to, czy lepiej postawić na ich zakup, czy wynajem. Obydwie opcje mają swoje plusy. Która będzie najkorzystniejsza dla kogo?
Rodzaje kontenerów budowlanych
Kontenery budowlane, znane częściej jako kontenery modułowe to nic innego jak gotowe, często uposażone już kontenery użytkowe, które z powodzeniem sprawdzają się jako sypialnie, łazienki, czy biura wszędzie tam, gdzie postawienie tradycyjnego budynku jest niemożliwe lub nieopłacalne. Dzięki możliwości łączenia, modyfikowania i szybkiego demontażu, kontenery coraz częściej zajmują miejsce drewnianych budek gastronomicznych w miasteczkach letniskowych, pokojów hotelowych w tymczasowych motelach, przenośnych toalet na festiwalach, czy też biur deweloperskich przy rozwijanych projektach budowlanych.
Wśród najpopularniejszych rodzajów kontenerów modułowych wyróżniamy przede wszystkim kontenery biurowe, sanitarne, magazynowe i sypialniane. Największą popularnością w ostatnich latach cieszą się zdecydowanie kontenery sanitarne, które montuje się coraz częściej wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie ludziom higienicznych warunków funkcjonowania. Kontenery sanitarne spotkamy więc na wszelkiego rodzaju budowach, festiwalach czy tymczasowych motelach – w przeciwieństwie do stosowanych wcześniej przenośnych toalet, kontenery mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej i bieżącej wody, zapewniając naprawdę komfortowe warunki tam, gdzie to konieczne. Równie dobrze przyjmują się kontenery biurowe, wykorzystywane dziś nie tylko jako biura architektów na placach budowy, ale i przez wszelkiego rodzaju organizacje, stoiska gastronomiczne, a nawet sklepy! Popularne w Stanach Zjednoczonych „pop-up store”, czyli punkty sprzedaży otwarte często przez kilka do kilkunastu dni to właśnie najlepszy przykład wykorzystania kontenerów w dobrym celu.
Zalety kontenerów budowlanych
Jedną z podstawowych, najczęściej chwalonych cech kontenerów modułowych jest ich mobilność. Tradycyjne stawianie budynków jest czasochłonne i wymaga odpowiednich planów i materiałów – kontenery przyjeżdżają na miejsce gotowe. Wystarczy ustawić je na wyznaczonym polu i urządzić według uznania. Równie łatwo można przenieść je w inne miejsce, bez konieczności wyburzania i śmiecenia. To zdecydowanie kwestia warta rozważenia podczas ewentualnego zakupu lub wynajmu kontenerów.
Ich kolejną zaletą jest możliwość budowania modułowego, a więc tworzenia projektów o dowolnych, dopasowanych do aktualnych potrzeb wymiarach. Ewentualne przyłączenie dodatkowych kontenerów, przebudowa już istniejących czy zmiana ich ustawienia nie stanowią żadnego problemu w przeciwieństwie do tradycyjnej architektury, którą zmodyfikować nie tak łatwo.
Ostatecznie jednak to możliwość adaptacji w dowolnym miejscu jest największą zaletą kontenerów budowlanych. Fabryki zajmujące się ich produkcją są w stanie stworzyć kontenery w kilku różnych wymiarach i konfiguracji wyposażenia wymaganej przez klienta. Oznacza to, że każdy, zależnie od swoich potrzeb, może stworzyć swój idealny kontener wyposażony we wszystko co najważniejsze. Przestrzeń biurowa jeszcze nigdy nie była tak elastyczna.
Kontenery – kupić, czy wynająć?
Główne pytanie dotyczące kontenerów nie opiewa jednak wokół tego czy warto z nich korzystać, a raczej jak korzystać. Choć wielu przedsiębiorców decyduje się na ich zakup na własność, dla innych wynajem okazuje się być znacznie korzystniejszą opcją. Obydwie mają swoje zalety – posiadanie kontenera na własność to możliwość dopasowania go do swoich potrzeb i modyfikacji wedle uznania oraz postawienia kontenera tam, gdzie tylko zechcemy. Wynajem daje mniejsze pole do popisu pod względem designu, jednak jest opcją znacznie tańszą i ze względu na ograniczenie czasowe, opcją mniej zobowiązującą. Po określonym okresie wynajmu kontener jest oddawany do jego właściciela i na tym właściwie koniec odpowiedzialności – właściciel musi natomiast radzić sobie z jego obecnością nawet wtedy, gdy kontener nie jest w użytku. Na szczęście jednak może on wynajmować swoje kontenery innym! Czy więc zdecydować się na wynajem, czy kupno, zależy głównie od środków finansowych i planów co do wykorzystania kontenera.