Wykonanie badań geologicznych gruntu pomaga określić, czy zaplanowane na przeznaczonej pod budowę działce działania inwestycyjne są możliwe do wykonania. Nadzór geologiczny sprawowany przez doświadczonego geologa jest w stanie uchronić inwestora przed dodatkowymi kosztami inwestycji. Jego ekspertyza stanowi ponadto istotne wytyczne dla projektantów i konstruktorów.
Czym jest kompleksowy nadzór geologiczny?
Kompleksowy nadzór geologiczny w pierwszej kolejności prowadzi do sporządzenia raportu dotyczącego stanu podłoża na danej działce. Raport ten zawiera informacje na temat:
- poziomu wód gruntowych,
- klasyfikacji gruntu do danej kategorii,
- głębokości zalegania warstw o poszczególnej ziarnistości,
- poziomu zanieczyszczenia gruntu.
Dzięki przeprowadzonym w obrębie nadzoru geologicznego badań możliwa jest ocena przydatności danej działki do inwestycji. W dalszej kolejności kompleksowy nadzór geologiczny pomaga poprawić parametry gruntu i obniżyć zwierciadło wody gruntowej, co stanowi podstawę do podjęcia prac ziemnych i fundamentowych.
W zakres kompleksowego nadzoru geologicznego wchodzi również pełen nadzór nad pracami geotechnicznymi i sporządzanie niezbędnych raportów.
W jakim celu wykonywany jest nadzór geologiczny?
Cel wykonania nadzoru geologicznego został określony w zarządzeniu prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 9 stycznia 1963 roku na podstawie ustawy o prawie geologicznym z dnia 16 listopada 1960 roku. W rozporządzeniu wymienione są następujące zadania pełnione przez nadzór geologiczny:
- dbanie o zgodność przeprowadzanych robót z zatwierdzonym projektem badań geologicznych,
- korygowanie zatwierdzonego projektu badań geologicznych w sytuacji, gdy wskazują na to warunki geologiczne stwierdzone w czasie prowadzonych robót budowlanych,
- dbanie o przestrzeganie ustalonej technologii robót zapewniających realizację zadania geologicznego,
- przeprowadzanie badań, pomiarów i obserwacji geologicznych przewidzianych do wykonania w trakcie realizacji robót,
- nadzorowanie procesu przewiercania serii złożowej i warstw wodonośnych,
- ustalanie i nadzorowanie sposobu filtrowania, próbnego pompownia i zamykania przewierconych poziomów wodonośnych,
- nadzorowanie procesu pobierania i zabezpieczania urobku z wyrobisk
- pobieranie z urobku próbek do badań geologicznych,
- sporządzanie profilu litologicznego przewiercanych warstw,
- sporządzanie notatek na temat spostrzeżeń geologicznych poczynionych w trakcie prowadzonych robót,
- ustalanie procentu uzyskanego rdzenia wiertniczego oraz kategorii przewierconych skał.
W jakich sytuacjach wymagany jest kompleksowy nadzór geologiczny?
Kompleksowy nadzór geologiczny wymagany jest w celu określenia zgodności wykonywanych robót z zatwierdzonym projektem badań geologicznych, a także w sytuacjach wymagających:
- kompleksowego rozpoznania warunków gruntowo-wodnych i badania gruntu,
- sporządzenia opinii geotechnicznych oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej,
- oceny przydatności gruntów pod kątem posadowienia budynków i budowli
- nadzoru geologicznego i geotechnicznego nad wykonywanymi pracami ziemnymi i fundamentowymi.
Kto sprawuje nadzór geologiczny?
Nadzór geologiczny może być sprawowany przez osobę uprawnioną do przeprowadzania badań geologicznych, a więc taką, która jest wykształcona w dziedzinie inżynierii środowiska lub geotechniki. Geolog sprawujący nadzór geologiczny nad inwestycją musi posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do wydania opinii geotechnicznej oraz sporządzenia dokumentacji badań podłoża gruntowego oraz wykonania projektu geotechnicznego. W celu wydania opinii specjalista do spraw nadzoru geologicznego musi być w stanie przeprowadzić badania geologiczne w oparciu o minimum trzy odwierty i wykonać oraz odczytać i zinterpretować wyniki prac laboratoryjnych oraz chemicznych badań wód gruntowych.
Przebieg badań geologicznych
Geolog będący specjalistą od nadzoru geologicznego monitoruje prowadzone prace budowlane i dokonuje oceny stanu gruntu oraz wód podziemnych. Badania geologiczne prowadzone w ramach nadzoru geologicznego przebierają dwie postaci: badań laboratoryjnych i badań przeprowadzanych na miejscu budowy.
- Badania laboratoryjne
Polegają na pobraniu próbek na miejscu budowy, a następnie badania ich w warunkach laboratoryjnych. Badania prowadzone są pod kątem parametrów chemicznych i fizycznych gruntu, takich jak ziarnistość i porowatość, które mają wpływ na określenie osiadania, ścinania oraz posadowienia. W trakcie badań laboratoryjnych opisane zostają także parametry wód gruntowych istotne dla prawidłowego odwodnienia wykopu i podpiwniczenia.
- Badania przeprowadzane na miejscu budowy
Badania geologiczne przeprowadzane na miejscu budowy wykonywane są za pomocą odwiertów i sondowań oraz przy zastosowaniu płyt dynamicznych.
Przebieg i wyniki wszystkich przeprowadzanych w ramach nadzoru geologicznego badań muszą zostać zawarte zarówno w dzienniku badań geologicznych, jak i sporządzanych później raportach i sprawozdaniach. Przygotowana w ten sposób dokumentacja stanowi podstawę w pracach ziemnych i fundamentowych.