Jaki sposób ogrzewania domu jednorodzinnego wybrać?

Budując dom jednorodzinny, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób go ogrzać, by było to dla nas najbardziej opłacalne. Ponieważ zarówno ceny poszczególnych rozwiązań, ich stopień awaryjności, jak i efektywność znacznie się od siebie różnią, nie zawsze wiadomo, na co postawić. Warto jednak zobaczyć, spośród jakich rozwiązań grzewczych dla jednorodzinnego domu można wybierać.

Ogrzewanie domu – tradycyjne czy nowoczesne?

Popularny, acz mało ekologiczny węgiel czy ekogroszek przyjazny dla środowiska? Dość drogi i nie do końca efektywny prąd czy może drewno, które da dużo ciepła, ale szkodzi naturze? Z takimi pytaniami musi zmierzyć się każdy, kto planuje rozwiązania przydatne w jego domu. Jednak oprócz najbardziej popularnych rozwiązań, takich jak węgiel, gaz, prąd czy drewno, dostępne są także nowoczesne metody ogrzewania podłogowego, jak choćby fundamentowa płyta grzewcza. Na co postawić, by wydać rozsądne pieniądze i cieszyć się wydajnym ogrzewaniem w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem – wygodne, ale nieekonomiczne

Ogrzewanie domów gazem staje się popularne z kilku powodów – po pierwsze same kotły nie należą do najdroższych. Dla konsumentów ważna jest poza tym wygoda – do kotła nie trzeba w żaden sposób dokładać źródła ciepła, jak choćby w przypadku drewna czy węgla – można wyjść z domu, nie obawiając się, że temperatura spadnie. Ponadto nie ma potrzeby usuwania popiołu. Ale jest i wada – wysokie ceny gazu, które raczej nie spadną.

Ogrzewanie domu węglem, drewnem, a może ekogroszkiem?

Popularnymi metodami ogrzewania domów jednorodzinnych są drewno czy węgiel, ale niestety rozwiązania te nie należą do ekologicznych. Dużo lepiej pod tym względem prezentuje się ekogroszek, który w procesie spalania wytwarza efektywne ciepło, a do tego jest rozwiązaniem wygodnym, bowiem piece retortowe automatycznie dostarczają odpowiednią ilość ekogroszku. Bardziej uciążliwe może być ogrzewanie drewnem czy węglem. Wprawdzie drewno uznaje się za najtańszy opał (1 kWh ciepła kosztuje około 20-25 groszy), ale wytwarza sporo dymu i powoduje, że trzeba regularnie dokładać do pieca, by utrzymać ciepło. Podobnie jest w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego czy brunatnego, który powoduje największe szkody w atmosferze. Sam piec będzie być może tańszy od tych na ekogroszek, ale w dłuższej perspektywie inwestycja w piec retortowy może się zwrócić, oczywiście pod warunkiem, że zamierzamy mieszkać w budowanym domu dłuższy czas, choćby kilkanaście lat.

Nowoczesny sposób ogrzewania domu, czyli fundamentowa płyta grzewcza

Zamiast odkładać wybór ogrzewania domu na etap wykańczania, można pomyśleć o nim wcześniej i zastosować tzw. fundamentową płytę grzewczą. Jest to ogrzewanie podłogowe różniące się od tradycyjnego tym, że elementy grzewcze są wbudowywane już na etapie stawiania fundamentów. W tym przypadku ciepło zapewnia krążące w rurach płyty grzewczej woda (bądź powietrze) pobudzana do obiegu z pomocą agregatu grzewczego wyposażonego w wentylator. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczność – w każdym pomieszczeniu można ustawić odrębną temperaturę. Poza tym płyta grzewcza pozwala zaoszczędzić pieniądze w przypadku ogrzewania prądem, ponieważ zakumulowane wcześniej ciepło uwolni się także w ciągu dnia, gdy stawki za prąd są wyższe.

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać? Dopasowany do swoich potrzeb

Dokonując wyboru ogrzewania dla domu jednorodzinnego, warto wziąć pod uwagę jego wielkość, czas, w jakim zamierzamy w nim mieszkać, czy konstrukcję, bowiem każdy z tych czynników ma wpływ na to, które z wymienionych rozwiązań będzie najbardziej wydajne i ekonomiczne. Choć można znaleźć dużo porad w Internecie, ostateczną decyzję trzeba jednak podjąć samemu, biorąc pod uwagę posiadane środki finansowe.