Jak usunąć ptasie odchody z płytek na balkonie?

gołębie

Gołębie to przekleństwo chyba każdego polskiego miasta. Wiosną i latem widać je na wszystkich skwerach, deptakach i jak się okazuje – domowych balkonach. Jednym z uroków posiadania balkonu jest konieczność sprzątania po gołębiach, które niestety upodobały sobie balkonowe kafle, pozostawiając na nich swoje odchody. Jak skutecznie sprzątnąć balkon i jednocześnie odstraszyć gołębie? 

Sprzątanie balkonu bezwzględnie należy do obowiązków każdego właściciela lokalu. Nie ma znaczenia czy musi posprzątać zalegające na kafelkach liście, gałęzie czy ptasie odchody – jest do tego prawnie zobowiązany. Nic zatem dziwnego, że w ciepłych miesiącach wielu właścicieli mieszkań szuka skutecznego sposobu na pozbycie się z balkonu, a najlepiej z całego budynku gołębi, które pozostawiają ogromny i nieprzyjemnie pachnący bałagan. 

Usuwanie ptasich odchodów z balkonu – domowe sposoby 

Usuwanie ptasich odchodów domowymi sposobami sprawdza się jedynie w sytuacjach, kiedy sprzątamy na bieżąco pozostałości po gołębiach. Jeśli mamy balkon w naszym mieszkaniu i od czasu do czasu obserwujemy, że na płytkach, balustradzie czy nawet na meblach pojawią się odchody – konieczne jest ich natychmiastowe usunięcie. 

W większości przypadków balkony, które sprawiają wrażenie zamieszkałych, nie cieszą się zainteresowaniem wśród gołębi. Jeśli w ciągu tygodnia kilkukrotnie wyjdziemy na balkon, istnieje mniejsze ryzyko, że znajdziemy na nim ptasie odchody lub gorzej – założone gołębie gniazdo. 

Domowymi sposobami nie usuniemy jednak pozostało po gołębiach, które zamieszkiwały balkon przez długi czas. To właśnie wtedy może być potrzebna profesjonalna pomoc w sprzątnięciu przestrzeni i zabezpieczeniu balkonu przed ponownym pojawieniu się gołębi. 

Profesjonalne metody sprzątania po gołębiach – kiedy będą potrzebne?

Jeśli kupiliśmy mieszkanie w bloku i zauważyliśmy, że wymaga ono generalnego porządku – warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej firmy, która usunie wszystkie zabrudzenia, a dodatkowo przeprowadzi dezynfekcję miejsc trudnodostępnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ptasich odchodów. Niezamieszkane balkony to dla nich idealne miejsce do odpoczynku, założenia gniazda czy właśnie pozostawienia odchodów.

Ptasie odchody są nie tylko uciążliwe ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki zaczyna się wydobywać z ich pozostałości. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że gołębie roznoszą choroby niebezpieczne dla człowieka jak: ornitoza, salmonelloza, aspergiloza czy kokcydioza. Jednak względy medyczne to tylko kolejny z powodów, dlaczego przed korzystaniem z balkonu letnią porą konieczne jest przeprowadzenie dokładnej jego dezynfekcji. 

Odchody gołębi, które pozostają na danej powierzchni przez długi czas, mogą doprowadzić do wybielenia się elewacji budynku czy nawet uszkodzenia płytek balkonowych. 

Profesjonalne sprzątanie po gołębiach i innych ptakach polega na usunięciu wszystkich pozostałości, dokładnym wymyciu powierzchni, a następnie dezynfekcji wszystkich trudnodostępnych miejsc. Czyszczenie balkonu i jego wyposażenia odbywa się jedynie za pomocą specjalistycznych środków, jak i przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu.

gołębie

 Do oczyszczenia powierzchni balkonu stosuje się metody maszynowe, pozwalające na skuteczne usunięcie dużej ilości ptasich odchodów. Następnie do czyszczenia balustrad i mebli wykorzystuje się metody termiczne, zabijające wszelkie bakterie i wirusy prowadzące do poważnych chorób u człowieka. W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, specjaliści przeprowadzają dezodoryzację balkonu metodą zamgławiania zimną mgłą.

Jak uniknąć konieczności sprzątania balkonu po gołębiach w przyszłości? 

Odpowiednie zabezpieczenie balkonu to świetny sposób na to, aby uniknąć kolejnego sprzątania ptasich odchodów. Najlepiej w tym celu jest zamontować specjalną siatkę, która utrudni gołębiom wlatywanie na nasz balkon, zakładanie tam gniazda czy pozostawianie odchodów. 

Warto tutaj zdecydować się na zlecenie takiej usługi specjalistycznej firmie, dzięki czemu montaż siatki na balkonie przebiegnie sprawnie, a sama siatka zostanie poprawnie zamontowana bez konieczności wiercenia w elewacji. Taka siatka stanowi również doskonałe zabezpieczenie u osób posiadających koty. 

Profesjonalne sprzątanie po gołębiach na balkonach w bloku 

Jeśli kupiliśmy mieszkanie bądź po zimie zauważyliśmy, że miał on nowych lokatorów w postaci gołębi, warto zdecydować się na profesjonalne sprzątanie balkonu po gołębiach. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się ptasich odchodów, a nasz balkon będzie czysty, zdezynfekowany i odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu zostanie on doskonale przygotowany do ponownego użytkowania.