Jak rozpalić piec na ekogroszek?

grzejnik

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczące emisji spalin, sprawiły, że konieczne stało się zastąpienie czystego węgla innymi bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.

Z pewnością jednym z bardziej znanych i częściej stosowanych paliw stałych, które w znacznie mniejszym stopniu wpływają negatywnie na środowisko, jest ekogroszek. Piece na ekogroszek są obecnie bardzo popularnym źródłem ogrzewania budynków. Warto więc wiedzieć czym jest ekogroszek, jak działają i czym charakteryzują się piece na ekogroszek, jak rozpalić piec na ekogroszek i dlaczego piece na ekogroszek z podajnikiem to najlepsze rozwiązanie?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego wykorzystywanego do ogrzewania wnętrza budynków, poprzez proces spalania, który zachodzi w piecach przystosowanych specjalnie do spalania tego typu paliwa stałego. Produkt ten wytwarzany jest z węgla kamiennego oraz brunatnego. Proces produkcji zaczyna się od wyselekcjonowania węgla pod względem jego kaloryczności oraz rozmiaru. Jeśli ustalone kryteria są spełnione, węgiel może zostać wykorzystany do produkcji ekogroszku. Kolejnym etapem jest kruszenie węgla na mniejsze części, a następnie jego przesiewanie przez specjalne sito, które oddziela bryły o odpowiedniej wielkości od tych, które nie spełniają wymagań. Ekogroszek zazwyczaj ma wielkość od 5 do 25 mm. Po rozdrobnieniu i przesianiu ekogroszek poddaje się wodnemu oczyszczaniu, którego celem jest usunięcie ewentualnego osadu z pyłu węglowego oraz miału. Po tym procesie niezbędne jest suszenie produktu, po to, aby uzyskać optymalną wilgotność, co jest bardzo ważne i pozwala zwiększyć wydajność ekogroszku i uchronić piec przed zapchaniem. Tak przygotowany ekogroszek pakuje się w worki, które następnie trafiają do użytkowników pieców na ekogroszek. 

Czym charakteryzuje się piec na ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe powstające z węgla kamiennego i brunatnego, które charakteryzuje się bardzo niską zawartością siarki oraz popiołu powstałego w procesie spalania. Dzięki tym cechom ekogroszek uważany jest obecnie za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów grzewczych. Jest on mieszaniną frakcji wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej roboczej nie mniejszej niż 24 MJ/kg, o zawartości siarki poniżej 1%, niskiej zawartości substancji niepalnych i wody (poniżej 10%), niewielkiej spiekalności (RI poniżej 20) i niskiej ilości popiołu (poniżej 8%). To wszystko sprawia, że ekogroszek stał się znakomitym zamiennikiem węgla w czystej postaci, a przy tym jest znacznie bardziej ekologiczny i wydajny. 

Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Podczas użytkowania pieca na ekogroszek bardzo ważną sprawą jest to, aby kontrolować czy ekogroszek, jaki posiadamy, ma odpowiednio niską wilgotność, ponieważ tylko, gdy będzie on wystarczająco suchy, piec będzie mógł działać z pełną wydajnością. Warto zadbać również o odpowiednie ustawienie wentylatora i sprawdzenie tego, czy w podajniku nie ma jakichś zanieczyszczeń, które mogłyby zaburzyć proces rozpalania pieca na ekogroszek. Po takim przygotowaniu można załadować ekogroszek do podajnika, włączyć tryb pracy ręcznej, aby podajniki przeniósł część paliwa do retorty, a następnie otworzyć drzwiczki i na ekogroszku ułożyć podpałkę np. drewno lub papier. Po podpaleniu paliwa warto poczekać chwilę, aż mocniej się ono rozpali. Następnie można włączyć tryb automatyczny i ustawić parametry takie jak czas podawania paliwa, czas postoju, podmuchu, moc nadmuchu itd. W zaawansowanych piecach wystarczy ustawić wymaganą temperaturę, a piec sam dostosuje wszelkie ustawienia. 

grzejnik

Dlaczego piec na ekogroszek z podajnikiem to najlepsze rozwiązanie?

Dawniej piece na paliwo stałe np. na węgiel, wymagały stałej kontroli, dokładania opału, rozpalania itd. Obecnie kotły na ekogroszek to znacznie bardziej zaawansowane technologiczne konstrukcje, które posiadają specjalne podajniki automatyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa pieca ogranicza się wyłącznie do wypełnienia podajnika ekogroszkiem i ewentualnego kontrolowania czy piec działa prawidłowo. Dzięki piecom na ekogroszek z podajnikiem wystarczy, że wypełnimy piec ekogroszkiem raz na kilka dni, a piec samodzielnie będzie dokładał paliwa do paleniska tak, aby utrzymać zadaną mu temperaturę. Nad wszystkim tym czuwa specjalny sterownik, który monitoruje wszelkie parametry i może samodzielnie decydować kiedy i jak dużo ekogroszku dołożyć do paleniska. Piec z podajnikiem jest więc najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oprócz tego, że nie wymaga zbyt dużej ingerencji ze strony użytkownika, to działa również bardzo wydajnie.