Jak często powinno się serwisować napędy do bram?

Bramy przemysłowe serwis

Bramy przemysłowe, specjalne oraz przeładunkowe, to podstawowe urządzenia, które są uruchamiane za pomocą napędów. W znacznej większości przypadków, bramy stosowane w obiektach przemysłowych i logistycznych, są elektryczne.

Zastosowanie takiego rozwiązania jest najwygodniejsze. Wszelkie czynności, takie jak: przyjmowanie dostaw, rozładunek i dokowanie pojazdów, są o wiele prostsze do wykonania, jeśli bramy otwierają się automatycznie, za pomocą pilotów bezprzewodowych lub poprzez panel, na którym można wpisać kod.

Jak wygląda przeprowadzenie serwisu

Napęd do bram różnego rodzaju, stanowi główny element całego układu. To dzięki niemu brama może zostać podnoszona i opuszczana. Jako istotne urządzenie, napęd musi zawsze działać sprawnie.

Jak o to zadbać? – otóż, należy regularnie wykonywać przeglądy oraz serwisować napędy. Częstotliwość, z jaką powinno się serwisować bramy i napędy do bram, może być zależna od rodzaju układu oraz od użytkowania bramy. Najczęściej, generalny przegląd i serwis bramy i napędu, odbywa się 1-4 razy do roku.

Serwis napędów do bram, odbywa się regularnie (zapobiegawczo) lub po wykryciu usterki. Okresowe serwisowanie bram polega na sprawdzeniu wszystkich części bramy i napędu oraz całego układu.

Celem tych czynności jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i naprawienie ich. Zadaniem fachowców jest dokładne obejrzenie każdej części z osobna i zweryfikowanie, czy każda z nich działa w prawidłowy sposób.

Przeprowadzaniem rzetelnego serwisu i przeglądu bram i napędów do bram, zajmuje się certyfikowana firma. Są to specjaliści, którzy znają się świetnie na układach różnorodnych typów bram.

Warto dodać, że obowiązkowe przeglądy różnią się od tych, które wykonywane są przez wystąpienie problemów z napędem. W takim przypadku, zadaniem specjalistów jest przede wszystkim znalezienie usterki i jej przyczyny. Następnym krokiem, w celu naprawienia problemu, jest pozbycie się problemu poprzez dokonanie naprawy.

W momencie, gdy cały układ jest sprawny, fachowcy informują właściciela danej firmy, w jaki sposób należy dbać o układ i napęd do bramy, by zapobiec powstawaniu kolejnych, podobnych problemów.

Korzyści z regularnych serwisów

Biorąc pod uwagę funkcję, jaką pełni brama oraz napęd do bramy, należy uważnie przestrzegać zaleceń producenta i przeprowadzać przeglądy oraz serwisy regularnie.

Wykonując częste serwisy, znacznie zwiększamy bezpieczeństwo pracy w naszej firmie. Poza tym, specjaliści podczas przeglądów są w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości i wady w pracy napędów do bram. Dzięki temu możemy uniknąć nagłych awarii układu w trakcie pracy napędu.

Bramy oraz napędy pracują w trybie automatycznym. Uruchamia się je za pomocą pilota lub specjalnego panelu na kod. Brama, dzięki pracy napędu, otwiera się i zamyka.

W momencie, gdy w pobliżu układu pracują ludzie i nagle napęd zepsuje się, może to grozić poważnymi konsekwencjami.

Istniej wiele zagrożeń, jakie mogą spotkać firmę, która nie wywiązuje się z powyższego obowiązku. Wadliwe bramy i napędy, zacinanie się lub psucie układu oraz inne problemy, mogą przyczynić się do spowolnienia przepływu towarów w firmie.

Konsekwencje zatrzymania ciągłości są bardzo poważne dla firmy. Jednak nie jest to jedyny problem, jaki może nas spotkać przez wadliwy napęd do bram. Niesprawność układu może się znacznie przyczynić do powstawania wypadków wśród pracowników. Wszystkiego jednak można uniknąć, poprzez regularną konserwację bram oraz ich napędów.