Filtry i osuszacze sprężonego powietrza – jaka jest ich rola?

Filtr

Uzyskiwanie sprężonego powietrza jest procesem, który odbywa się dzięki maszynom takim jak sprężarki. Urządzenia te są dziś stosowane praktycznie w całym przemyśle. Sprężone powietrze wykorzystuje się w różnych celach.

W każdym przypadku jednak, istotne jest, by w maszynie znalazły się wszystkie te części układu, które są wymagane przez producenta.

Zarówno filtr, jak i osuszacz, to elementy, które stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej sprężarki i kompresora. Ich obecność umożliwi nam wykorzystywać sprężarkę w odpowiedni sposób.
Wybór właściwych części układu zależy przede wszystkim od typu sprężarki i jej roli.

 

Czym cechuje się filtr do sprężarki

Filtr powinna mieć obowiązkowo każda instalacja, której celem działania jest emitowanie powietrza pod ciśnieniem. Filtr zazwyczaj znajduje się tuż za sprężarką. Jego rolą jest oczyszczanie powietrza, regulację oraz naolejenie. Podczas oczyszczania, z powietrza pobierane są cząsteczki stałe. Cząsteczki to miedzy innymi kondensat lub woda. Regulacja to czynność, która polega na redukowaniu na zaworach ciśnienia. Olejowanie z kolei, to smarowanie wszystkich części układu specjalną mgłą olejową. Zastosowanie filtra umożliwia nam przygotowanie sprężonego powietrza. Jest to konieczne, by cały układ działał sprawnie przez długi czas.
Rolą filtra, jest przed wszystkim pozbywanie się z powietrza cząstek stałych. Dostają się one do sprężarki wraz z powietrzem, które zasysane jest z zewnątrz. Cząstki stałe mogą jednak powstawać też w samej maszynie – są to elementy korozji, zanieczyszczenia czy elementy uszkodzonych instalacji. Oprócz różnorodnych cząstek stałych, filtracja umożliwia pozbycie się elementów wody i pary. Sprężone powietrze musi się cechować czystością. Obecność wody w sprężonym powietrzu wiąże się z niezdatnym produktem. Kolejnym elementem, jakich należy się pozbyć ze sprężonego powietrza, są cząsteczki oleju. Olej, wbrew pozorom, może pojawić się nie tylko w sprężarkach olejowych. Jest on obecny na ściankach sprężarki oraz innych częściach układu. Podczas procesu, jakim jest sprężanie powietrza, skrapla się olej ze ścianek. W ten sposób tworzy się agresywny kondensat, którego obecność może doprowadzić do zanieczyszczenia sprężonego powietrza i do uszkodzeń maszyny.

 

Osuszacze sprężonego powietrza

Wiele jest firm, które inwestują w najwyższej jakości osuszacze sprężonego powietrza. Osuszacze pozwalają przedłużyć żywotność urządzeń oraz zapobiec powstawaniu niektórych problemów. Celem ich użycia jest pozbywanie się pozostałości po procesie sprężania powietrza. Uzdatnianie wody odbywa się w urządzeniach takich jak sprężarki czy kompresory. Jednym z głównych elementów tego urządzenia, jest właśnie osuszacz.

Pozyskiwanie sprężonego powietrza ściśle wiąże się ze skraplaniem pary wodnej wewnątrz sprężarki. W przypadku sprężarek czy kompresorów olejowych, wraz z parą wodną, wewnątrz urządzenia osadza się mieszanina rosy oraz oleju. Wilgotność czy kondensat, który powstaje w trakcie procesu sprężania powietrza, jest bardzo groźny dla urządzeń. Może on bowiem powodować korozję, nieszczelność zaworów, a nawet pleśń, grzyby i inne problemy. Działanie wilgoci może znacznie uszkodzić maszynę. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne osuszacze sprężonego powietrza.
Są to niewielkie agregaty, które dobiera się odpowiednio do sprężarek i według potrzeb. Istnieją osuszacze:

  • Ziębnicze (chłodnicze),
  • Membranowe,
  • Adsorpcyjne,
  • Ziębniczo – adsorpcyjne.

 

Rolą każdego osuszacza, jest pozbycie się wilgoci ze sprężonego powietrza. W niektórych osuszaczach, czynności polegają na wytrącaniu wilgoci z powietrza, które zostaje przedtem schłodzone. Najczęściej stosowanymi rodzajami osuszaczy w przemyśle, są chłodnicze i adsorpcyjne.

Filtr oraz odpowiedni osuszacz w sprężarkach, to elementy, które nie tylko ułatwią i usprawnią wykonywanie pracy maszynom. Powietrze, które dostaje się do sprężarki lub kompresora, należy odpowiednio przygotować jeszcze przed sprężeniem. Musi być ono oczyszczone, by efekt końcowy miał najwyższą jakość. Wraz z filtracją powietrza wiąże się jego osuszanie.
Obecność tych dwóch elementów w każdej sprężarce gwarantuje także utrzymanie samej maszyny w dobrym stanie. Dzięki filtrowi, do układu nie przedostają się zanieczyszczenia. Osuszacz z kolei zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń od pary i oleju w środku maszyny.