Filtr kasetowy- jego właściwości i zastosowanie

właściwości filtra kasetowego

Filtrowanie powietrza to bardzo ważny proces, który pozwala zadbać o dobrą jakość powietrza i tym samym o zdrowie ludzi oraz odpowiednie warunki w miejscach, w których jest to wymagane. Oczywiście najważniejszą rolę w filtracji odgrywają filtry, których zdaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń. W sprzedaży można obecnie znaleźć wiele różnych rodzajów filtrów, które sprawdzą się w innych warunkach i zastosowaniach. Jednym z podstawowych modeli filtrów wykorzystywanych w szeroko pojętej filtracji powietrza są filtry kasetowe. Warto więc wiedzieć jak działają filtry kasetowe, do czego służą, jakie mają właściwości i gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Czym jest filtr kasetowy?

Filtry kasetowe to jeden z podstawowych rodzajów filtrów wykorzystywanych podczas filtracji i prefiltracji powietrza. Najczęściej w tego typu filtrach medium filtracyjnym jest wysokiej jakości włóknina syntetyczna lub papier filtracyjny na osnowie mikrowłókna szklanego, z którego tworzona jest pozaginana powierzchnia filtracyjna o określonych wymiarach i właściwościach. Materiał filtracyjny w filtrach kasetowych może być osadzony na ramkach wykonanych z metalu, tworzywa sztucznego, czy nawet impregnowanego kartonu. Taka konstrukcja filtrów kasetowych sprawia, że są one bardzo wydajne, a ich trwałość pozwala na uzyskanie bardzo długiego okresu użyteczności, co sprawia, że znacznie rzadziej konieczna jest ich wymiana.

Do czego służą filtry kasetowe?

Głównym celem filtrów powietrza w tym także filtrów kasetowych jest oczyszczanie powietrza, które przez nie przechodzi z wszelkich szkodliwych związków, cząsteczek i innych zanieczyszczeń. Do prawidłowej pracy filtry te wymagają oczywiście odpowiedniego systemu wentylacyjnego, klimatyzacyjnego lub innego, który wtłoczy zanieczyszczone powietrze do filtra, a to oczyszczone przetransportuje do danego pomieszczenia czy też na zewnątrz, w zależności od potrzeb. Filtry kasetowe bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem z powietrza wszelkiego rodzaju pyłów, przez co są idealnym wyborem w miejscach o dużym zapyleniu. Niektóre filtry kasetowe przeznaczone są również do wychwytywania z powietrza wilgoci czy nawet cząsteczek tłuszczu. Filtry tego typu mają więc bardzo szerokie zastosowanie i dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są bardzo często wielu różnych miejscach.

filtr kasetowy w klimatyzacji

Jakie właściwości mają filtry kasetowe?

Filtry kasetowe dzięki swojej charakterystycznej budowie są bardzo wydajne i trwałe. Materiał filtracyjny w tego typu filtrach jest pozaginany, co sprawia, że efektywna powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa niż w przypadku całkowicie płaskiego obszaru filtracyjnego. Oprócz tego filtry kasetowe są bardzo proste w montażu i demontażu, a w celu ich oczyszczenia można skorzystać z wody i specjalistycznego środka myjącego podanego pod odpowiednim ciśnieniem. Filtry kasetowe występują również w przeróżnych wersjach i rozmiarach, dzięki czemu każdy z pewnością wybierze odpowiedni model dopasowany do własnych wymagań i potrzeb.

Gdzie wykorzystuje się filtry kasetowe?

Filtry kasetowe wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie liczy się wysoka wydajność filtracji powietrza, niezawodność oraz trwałość filtrów. Tego typu filtry stosowane są bardzo często w różnego rodzaju instalacjach wentylacyjnych oraz klimatyzatorach, które montowane są przede wszystkim w obiektach o szczególnym przeznaczeniu. Filtry kasetowe bardzo często wykorzystywane są w celu oczyszczenia powietrza w salach operacyjnych, laboratoriach, halach produkcyjnych, centrach handlowych i w innych miejscach, gdzie liczy się wysoka jakość powietrza. Filtry te bardzo często wykorzystywane są również w celu zmniejszenia wilgoci w powietrzu oraz usunięcia z niego cząsteczek tłuszczu, dlatego też znajdują one zastosowanie np. w kuchni.