Dobry serwis pieców gazowych – po tym go poznasz

Kiedy temperatura na zewnątrz spada szybko chcemy się ogrzać w domowym zaciszu. Nie ma nic gorszego niż budzić się z zimna w nocy i bać się rano wyjść spod kołdry. Nie chcemy też, żeby nasza instalacja stanowiła jakiekolwiek zagrożenie. Co zrobić, aby nasz piec gazowy był zawsze sprawny i bezpieczny? Należy go regularnie serwisować.

Dobry serwis pieców gazowych to zaufani fachowcy

Dobry serwis pieców gazowych musi charakteryzować się wysokim poziomem profesjonalizmu. Nie chodzi tylko o to, że serwisant nas odwiedzający musi posiadać szeroką wiedzę na temat urządzeń i najnowszych technologii. Dobry serwis możemy rozpoznać po kilku elementach. Przede wszystkich czas naprawy urządzenia powinien być bardzo szybki. Najlepiej, by od chwili zgłoszenia awarii w sezonie grzewczym do jej usunięcia minie więcej niż 24 godziny. Pamiętajmy, ze mówimy tu o instalacji gazowej, której usterka może być bardzo niebezpieczna.

Regularne serwisowanie pieca w firmach takich jak Radwin zapewniają jego bezproblemowe działanie nawet przy intensywnej eksploatacji.

Zwróćmy uwagę czy fachowcy posiadają odpowiedni sprzęt i narzędzia. Powinni mieć oni możliwość przeprowadzenia prac związanych z diagnostyką, czyszczeniem i regulacją urządzenia. Warto więc, by serwisant miał przy sobie miernik do pomiarów elektrycznych, detektor gazu do sprawdzenia szczelności gazowej urządzenia, analizator spalin, przyrząd do kontroli ciśnienia gazu, a także pompkę do uzupełniania ciśnienia w naczyniu zbiorczym.

Najlepsze serwisy mają kompleksową wiedzę i duże doświadczenie. Przyjeżdżając więc na wizytę mają już podstawowe części zamienne, które pozwalają wykonać usługę przy pierwszej wizycie. Oczywiście zdarzają się czasem większe problemy, które wymagają dodatkowych części i kolejnych wizyt.

Najlepsze serwisy oferują również gwarancję na swoje usługi. Po wizycie wypisuje się protokół potwierdzający wykonanie usługi, w którym znajdziemy informację o wszystkich wykonanych danego dnia czynnościach.

Ile trwa dobry serwis pieców gazowych?

Doświadczeni i kompetentni serwisanci wykonają kompleksową konserwację przepływowego podgrzewacza wody w godzinę – półtorej. Dłużej potrwa konserwacja kotła wiszącego, czyli około półtorej – dwie godziny. Kotły stojące zajmą fachowcowi około dwie – dwie i pół godziny. Musimy jednak pamiętać, że ten czas może się wydłużyć jeżeli serwisant natrafi na trudności podczas rozkręcania bądź w trakcie diagnostyki.

Jak często powinno się serwisować piece gazowe?

Jeżeli chcemy, by nasz piec gazowy i instalacja grzewcza funkcjonowały bez większych awarii przez wiele lat to musimy je regularnie serwisować. Ogólna zasada jest taka, że powinniśmy robić przegląd  według wytycznych producenta. Powinno się to robić przynajmniej raz do roku. Pamiętajmy, że ten temat jest też regulowany przez przepisy prawa budowlanego i jeżeli nie będziemy ich przestrzegać to grożą nam konsekwencje prawne. Co więcej bardzo często jest to konieczny warunek stawiany przez producentów, by skorzystać z przedłużonego okresu gwarancji, który może mieć nawet do 5 lat. Prócz dłuższej żywotności naszych urządzeń sprawiamy w ten sposób, że mają one wyższą sprawność i wydajność, a to może przełożyć się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Serwis pieców gazowych możemy zlecić w dowolnym okresie roku, jednak najlepiej będzie to zrobić poza sezonem. Wtedy firmy specjalizujące się w tych zagadnieniach mają więcej czasu i nie są tak często wzywane do awarii.

Łatwiej jest się więc umówić na dogodny dla nas termin i nie musimy martwić się, jeżeli pojawią się jakiekolwiek opóźnienia. Zawsze serwis powinien być wykonywany przed sezonem grzewczym, ponieważ to gwarantuje nam bezpieczeństwo i może ustrzec nas przed awariami w tym krytycznym czasie.