Sieć kanalizacyjna to bardzo ważny system, bez którego obecnie praktycznie nie można było funkcjonować. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie dbać o kanalizację, a w razie potrzeby naprawić ją, gdy ulegnie uszkodzeniu czy też zapchaniu. W teorii wydaje się to proste jednak w jaki sposób naprawić rury, które zakopane są głęboko pod ziemią?
Dawniej niezbędne byłoby dokopanie się do takiej rury, tym samym niszcząc drogi, chodniki, tereny zielone czy inną infrastrukturę znajdującą się na powierzchni. Na szczęście dzisiaj dzięki nowoczesnym technologią nie jest to już wymagane, ponieważ w celu naprawy kanalizacji zazwyczaj wykorzystuje się tak zwane metody bezwykopowe, które pozwalają w szybki i prosty sposób dokonać niezbędnych napraw kanalizacji. Czym jednak są bezwykopowe metody naprawy kanalizacji, w jakim celu się je wykorzystuje, jakie naprawy można dzięki nim zrealizować i jakie są zalety tego typu rozwiązania?
Czym jest bezwykopowa metoda naprawy kanalizacji?
Sieć kanalizacyjna jest systemem, który w dość dużym stopniu podatny jest na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Zazwyczaj dotyczą one nieszczelności i przenikania ścieków do wód gruntowych, czy też odwrotnie. Czasami zdarzają się także wybicia zanieczyszczeń z kanalizacji na zewnątrz. Każda z tego typu sytuacji wymaga jak najszybszego naprawienia danego odcinka kanalizacji po to, aby nie doszło do skażenia gruntu, czy też postępowania tych uszkodzeń, które po pewnym czasie mogłyby doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów.
Aktualnie w celu renowacji kanalizacji najczęściej wykorzystuje się bezwykopowe metody naprawy, które pozwalają w szybki i łatwy sposób dostać się do źródła problemu i wyeliminować usterkę, bez potrzeby dokopywania się do odcinka kanalizacji, który uległ awarii. Dzięki temu koszty naprawy są znacznie niższe, a czas potrzebny na realizację usługi krótszy. Bezwykopowe metody naprawy można podzielić na punktowe, które zazwyczaj wykorzystuje się do naprawy najwrażliwszych punktów kanalizacji takich jak np. łączenia rur, oraz liniowe, które pozwalają na naprawę większych odcinków kanału kanalizacyjnego.
W jakim celu wykorzystuje się bezwykopową metodę naprawy kanalizacji?
Bezwykopowa naprawa kanalizacji to rozwiązanie, które wykorzystuje się bardzo często podczas renowacji kanałów po to, aby uniknąć potrzeby dokopywania się do uszkodzonych odcinków sieci kanalizacyjnej. Technika ta pozwala na naprawę bardzo wielu różnych awarii i uszkodzeń, co sprawia, że stała się obecnie tak często wykorzystywana przez wiele firm działających w tej branży. Dzięki tej metodzie można przeprowadzać naprawy punktowe kanalizacji, które pozwalają na usunięcie takich problemów jak rozszczelnienia lub pęknięcia rur, postępująca korozja, czy też uszkodzenia spowodowane wrastającymi w kanał korzeniami.
Oprócz tego metody bezwykopowe umożliwiają także prowadzenie napraw liniowych kanalizacji, które swoim działaniem obejmują pewne odcinki tej sieci. Jeśli na danym odcinku kanału istnieje wiele uszkodzeń, można zastosować np. metodę rękawa, która polega na wprowadzeniu do kanału specjalnego rękawa nasączonego żywicą utwardzalną. Po jego umieszczaniu wewnątrz rury wtłacza się do niego powietrze, parę lub wodę, dzięki czemu rękaw się rozszerza, tym samym szczelnie przylegając do wewnętrznych ścian kanału i uszczelniając go. Dzięki tej bezwykopowej metodzie renowacji możliwe jest naprawienie dużych odcinków kanalizacji w bardzo krótkim czasie i bez konieczności dokopywania się do uszkodzonego odcinka kanału.
Zalety bezwykopowej metody naprawy kanalizacji
Bezwykopowe naprawy kanalizacji są obecnie tak często wykorzystywane głównie z powodu wielu zalet, jakie posiadają. Jedną z ważniejszych zalet tego rozwiązanie jest z pewnością fakt, że stosując te metody naprawy, nie ma konieczności wykonywania wykopów, więc problemy, które się z tym wiążą, nie istnieją. Ponadto przekłada się to również na czas realizacji usługi, a tym samym na jej koszty, które są znacznie niższe. W niektórych przypadkach prace mogą być nawet realizowane na działających odcinakach kanalizacji, dzięki czemu nie powstają żadne przerwy w pracy sieci kanalizacyjnej. Ponadto bezwykopowe metody naprawy takie jak np. metoda rękawa, oprócz tego, że odnawiają kanalizację, to często również dodatkowo ja wzmacniają, dzięki czemu zyskuje ona znacznie większą wytrzymałość i trwałość.